„Vyzvali jsme ho ke splnění jeho veřejného slibu, že pokud celou záležitost nevyřeší starosta Jančík, vyřeší ji sám,“ uvedl předseda školské rady Karol Hrádela. Novou budovu, kam by se mohla škola po vypršení dvanáctiměsíční výpovědní lhůty přestěhovat, prý nemají. „V minulosti probíhala jednání se starostou Prahy 8. Poté, co jsme s Tanečním centrem a Prahou 5 schválili dohodu, jednání padla,“ doplnil Hrádela. Primátor města Pavel Bém (ODS) včera potvrdil, že škole pomůže. „V rámci optimalizace sítě škol v Praze je možné hledat v rozumném časovém horizontu pro gymnázium volné prostory. Tuto pomocnou ruku nabízím,“ sdělil včera Bém. Zároveň zdůraznil, že je vývojem situace nemile překvapen. „Doufal jsem a věřil, že starosta Jančík vyřeší problém elegantněji,“ dodal.

Celý spor o budovu navíc ještě zamotává obvinění, které včera vedení páté městské části vzneslo proti opozičnímu zastupiteli Ondřeji Gálovi (ODS). Toho podezírá ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Podle mluvčího Prahy 5 Jana Šlajse totiž nechal do výběrového řízení na pronájem budovy zařadit nabídku Tanečního centra až po vypršení termínu pro podání přihlášek. „Právníci městské části zvažují možnou zákonnou odpovědnost pana Ondřeje Gála a zkoumají, zda nedošlo ke zneužití pravomoci veřejného činitele,“ uvedl Šlajs.

Gál potvrdil, že asi nabídku obdržel a předal na příslušný odbor s tím, aby byla zařazena do materiálů. „V současné době zvažuji podání trestního oznámení za křivé obvinění,“ dodal.

Spor se táhne už skoro rok

Spor začal loni na konci prázdnin, kdy gymnázium dostalo od radnice výpověď z nájmu za porušení smlouvy. Škola ale odmítla, že by cokoliv porušila. Nájemní smlouvu si totiž lze vyložit dvojím způsobem. V té době také pronajímala volné třídy taneční konzervatoři. Po výpovědi nabídla radnice oběma subjektům rovnocenné nájemní smlouvy. Gymnázium s tím ale nesouhlasilo. Radnice Buďánce prodloužila výpovědní lhůtu do konce června. Do té doby se měly školy domluvit. Ty k dohodě dospěly 15. května. Od radnice ovšem místo nových nájemních smluv dostaly výpověď.