VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Gymnázium Buďánka musí pryč

PRAHA 5 - Osmileté gymnázium Buďánka, které se dlouhodobě netěší přízni vedení Prahy 5, zasadila radnice v pátek 29. června 2007 smrtící úder. Na mimořádném zasedání vedení městské části rozhodlo, že se gymnázium a Taneční centrum Praha musejí do roka vystěhovat z prostor areálu Pod Žvahovem.

2.7.2007
SDÍLEJ:

Demonstrace z října 2006 na podporu gymnázia Buďánka k záchraně školy nepomohla.Foto: Vladimír Brada

Radnice tvrdí, že dlouho, ale neúspěšně usilovala o dohodu s gymnáziem a tanečním centrem. „Obě školy se nedokázaly domluvit. A splnit hygienické limity tak, aby mohly v budově působit obě, nelze. Nemáme na to totiž peníze,“ vysvětlil důvod výpovědi tiskový mluvčí Prahy 5 Jan Šlajs. Zástupci gymnázia to ale popírají a jsou náhlým rozhodnutím radnice překvapeni. „Oficiálně nám tuhle informaci zatím nikdo nesdělil. Pokud je ale pravdivá, velmi mě překvapuje, protože začátkem května byla uzavřená ústní dohoda o dalším využití prostor,“ říká předseda rady rodičů gymnazistů Karol Hrádela.

Názor ředitele gymnázia se1. červencezískat nepodařilo. Šlajs tvrdí, že potřebná investice by se pohybovala kolem 18 milionů. Podle Hrádely to ale není pravda. „Gymnázium je soběstačné a žádná investice není potřeba,“ zdůraznil. Městská část odmítá spekulace, že by se z prostor Pod Žvahovem mohl stát hotel nebo kasino. „Chceme, aby v těchto prostorách bylo školské nebo sociální zařízení,“ tvrdí Šlajs. Pokud bude v areálu pouze jediné zařízení, investice není nutná.

Výběrové řízení proto nebude obsahovat podmínku, aby nový vlastník do objektu investoval. Spory radnice s gymnáziem začaly poté, co mu radnice dala loni v srpnu výpověď z nájmu bez udání důvodu. Ten doplnila později. Škola podle výkladu radnice nezaplatila včas nájemné. Ve smlouvě je uvedeno, že bude hrazeno pololetně, vždy do desátého dne v měsíci. „Podle nás to znamená do desátého září. My jsme zaplatili 30. srpna, tedy včas. Radnice si ale myslí, že peníze měla obdržet už do desátého července,“ vysvětlil tehdy Deníku zástupce gymnázia Mirko Navara. Areál měla loni škola opustit do listopadu. Proti tomu protestovali studenti i jejich rodiče. Nová rada pak posunula termín výpovědi na konec letošního července. Počítalo se s tím, že do té doby bude uzavřena nová smlouva. Nakonec se tak ale nestalo a nyní padla nová výpověď.

Říjen 2006

Nájemní smlouvu podepsala pouze taneční škola, osud Buďánky zůstává nejasný

Praha 5 – Na radnici proběhlo včera jednání zástupců města, gymnázia Buďánka a Tanečního centra Praha. Výsledkem bylo, že taneční škola podepsala nájemní smlouvu, zatímco gymnázium odešlo bez ní. „Nabídli jsme jim smlouvu, která by zrušila výpověď, a zajistila by jim dalších deset let v tomto objektu,“ uvedl starosta Prahy 5 Milan Jančík. „Nepodepíšeme přece smlouvu, ve které chybí předmět nájmu,“ reagoval předseda rady rodičů Karol Hrádela. Dodal, že smlouva měla i další části, se kterými nesouhlasili. Jednou z nich je pasáž, o budoucím působení Tanečního centra Praha ve stejné budově jako gymnázium. „Chceme se nadále rozrůstat. Původní smlouva, kterou jsme s nimi uzavřeli, zněla tak, že prostory budou postupně uvolňovat a v roce 2012 bude celý areál patřit pouze naší škole,“ doplnil Hrádela. Spory radnice s gymnáziem začaly po tom, co radnice dala v srpnu gymnáziu výpověď z nájmu bez udání důvodu. Ten doplnila později. Škola podle výkladu radnice nezaplatila včas nájemné. Ve smlouvě je uvedeno, že bude hrazeno pololetně, vždy do desátého dne v měsíci. „Podle nás to znamená, do desátého září. My jsme zaplatili 30. srpna, tedy včas. Radnice si ale myslí, že peníze měli obdržet už do desátého července,“ vysvětlil zástupce gymnázia Mirko Navara.

Studenti Buďánky demonstrovali před radnicí Prahy 5

Praha 5 – Několik stovek demonstrantů zaplnilo včera před pátou hodinou náměstí před radnicí Prahy 5. Sešli se zde nejen studenti, ale i jejich rodiče a profesoři. O tom, co si o výpovědi z nájmu, kterou jejich škola dostala, myslí, svědčily i nápisy na transparentech: „Kdo chce zavřít školu, chce mít stádo volů. Jsme Havlovy děti. Odmítáme tančit, jak nám Jančík píská.“ Na demonstraci se objevily i studentky Taneční školy Praha. „Nepřišli jsme demonstrovat, chceme se pouze podívat, jak to tu bude probíhat. Jsou to naši kamarádi a ve škole bychom s nimi chtěli být dál,“ řekla Natálie Stejskalová. Od začátku žádali starostu Jančíka, aby mezi ně přišel. „Podle toho, jak se tváří, jsme asi něco pochopili špatně. Tak ať nám to přijde vysvětlit,“ uvedla Barbora Beránková, tisková mluvčí studentského krizového výboru. Dodala, že by ráda vyvrátila tvrzení některých radních, že studenti jsou pouze využíváni k tomu, aby budili rozruch. Celou hodinu za sebe starosta posílal zástupce, kteří ale neodpovídali na dotazy rodičů a studentů podle jejich představ. Vystoupili zde i zastupitelé z opozice radnice. „Smlouvu jsem si pročítala a jsem přesvědčena, že jste nic neporušili. Ať je vlastníkem budovy kdokoliv, neměl by s nájemníky manipulovat,“ řekla na demonstraci Eliška Jelínková (KDU-ČSL). Studenty se pokusil uklidnit i senátor Miroslav Škaloud (ODS): „Myslím si, že nejlepší bude, když si se všemi v klidu popovídám a objektivně situaci posoudím. Určitě nalezneme nějaké řešení.“ Po hodině a půl se dav přesunul přímo pod okna radnice, čímž na několik minut zastavil dopravu. Provoz obnovila až policie, která na akci dohlížela. Nakonec demonstranti vtrhli na radnici a Jančíka si odchytli sami. Debatovali s ním asi půl hodiny. Dobrali se ke slibu starosty, že přijde do školy a promluví si se studenty. Datum ale neurčil. „Rozhodně s výsledkem dnešní akce spokojeni nejsme. Demonstraci určitě zopakujeme. Plánujeme i pochod Prahou,“ řekl po skončení akce předseda studentského krizového výboru Jan Zlonický.

Studenti Buďánky chystají další demonstraci, tentokrát se projdou Prahou

Praha 5 – Studenti osmiletého gymnázia Buďánka před komunálními půjdou ve čtvrtek znovu demonstrovat. Chystají průvod od Staroměstského náměstí k radnici Prahy 5. „Rádi bychom dosáhly toho, aby starosta Jančík nebo někdo z radnice prozatím alespoň zrušil výpověď z nájmu. Při jednáních se cítíme pod tlakem,“ uvedl předseda studentské krizové rady Jan Zlonický. Při první demonstraci studenti dosáhli slibu starosty Jančíka, že si s nimi přijde v klidu promluvit do školy. Tohoto slibu starosta také v pondělí dostál. „Snažil se jim vysvětlit záměr radnice. Ta chce investovat do zvýšení kapacity školy a je spočítáno, že by se tam všichni studenti nakonec vešli,“ uvedl tiskový mluvčí Prahy 5. Dodal, že stále je připravena nájemní smlouva, která by škole zaručila, že zde může zůstat minimálně deset let. Studenti ale stojí za původním zněním smlouvy. Ta zajišťovala gymnáziu budovu celou od roku 2012. Do té doby by se totiž škola měla rozrůst do té míry, že by ji dokázala celou využít. „My proti taneční škole nic nemáme. Jde nám jenom o to, abychom se mohli rozrůstat tak, jak bylo původně naplánováno,“ dodal Zlonický. „My si ale nenecháme diktovat, za jakých podmínek máme školu pronajímat. Nabídli jsme jim výhodnou smlouvu, kterou stále nepodepsali,“ řekl Baumruk. (ben)

Může za to Jančík! Řvali studenti, když procházeli Prahou

Praha – Studenti gymnázia Buďánka si včera zopakovali demonstraci z minulého týdne. Tentokrát k ní připojili průvod centrem Prahy. Sešli se na Staroměstském náměstí, kde se také snažili seznámit ostatní se svou situací. A nezůstali pouze u Pražanů. S velkou ochotou vysvětlovali turistům z Německa, Itálie, Francie nebo třeba i Ameriky proti čemu vlastně protestují. Desítky cizinců se k nim pak s chutí přidávali. Kromě transparentů a pokřiků měli studenti připraveno i divadelní představení, ve kterém vystoupil Jan Ámos Komenský nebo Jan Žižka, kteří jim ze svých zkušeností radili, že mají bojovat za pravdu. Po necelé hodině se vydali k magistrátu, kde s nimi ale nikdo nepromluvil, a tak pokračovali před ministerstvo školství. Cestou pokřikovali hesla „Nechte nám školu!“ nebo „Může za to Jančík,“ rozdávali letáčky v angličtině i češtině a samolepky s nápisem stop Jančík. Turisté se tuto frázi naučili překvapivě rychle a skandovali ji spolu se studenty. Ani na ministerstvu už demonstranti nikoho nezastihli. Alespoň zde zanechali otevřený dopis pro ministryni školství Miroslavu Kopicovou. „Je to otevřený dopis, ve kterém vysvětlujeme naší situaci. Doufáme, že nám pomůže,“ vysvětlil předseda studentské krizové rady Jan Zlonický. (ben)

2.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Kultura a sport - Kultura a sport Maséři (kromě odborných masérů ve 8 000 Kč

Maséři (kromě odborných masérů ve zdravotnictví) Maséři. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 8000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: V Tůních 15/13, Praha 2, Způsob prvního kontaktu: E-mailem na adresu brabcova@studioandrasa.cz; info@studioandrasa.cz, Kontaktní osoba: paní Brabcová, UPŘESŇUJÍCÍ INFORMACE:, Vhodné pro OZP - ID. Vyučení v oboru masér/ka nebo rekvalifikační kurs, ranní a odpolední směny, další certifikáty a znalosti vítány, spolehlivost a loajalitu.. Pracoviště: Hdma servis s.r.o. - v tůních, V tůních, č.p. 1330, 120 00 Praha 2. Informace: Jana Brabcová, .

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 24 000 Kč

Prodavači v prodejnách. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dělené směny, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pro maloobchodní prodejnu koberců v Praze 5 Stodůlky, Jeremiášova 947 přijmeme ihned nebo po dohodě na HPP prodavače. Požadujeme dobrý zdravotní stav, výpis z RT, výhodou praxe v oboru. Nabízíme odpovídající mzdu s možností prémiového ohodnocení, profesní růst a práci v malém příjemném kolektivu včetně příspěvku na stravné formou stravenek. Své stručné životopisy zašlete na e-mail personalni@breno.cz , nebo se uchazeč může informovat i u vedoucího přímo na prodejně. Vybraní uchazeči budou vyrozuměni o dalším postupu.. Pracoviště: Koberce breno, spol. s r.o. - 019 - 20 - stodůlky [642], Jeremiášova, č.p. 947, 155 00 Praha 515. Informace: -, .

Informační technologie - Informační technologie Programátor 23 000 Kč

Vývojáři softwaru Vývojáři softwaru. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Adresa: Vyskočilova č.p. 1561/4a, Michle, Kontakt: Mejtský Miroslav, tel.: 604298953, e-mail: hlasenkavolnehomista@gmail.com, , §92 jedná se o PP na 90 dní, , Požadavky: Ukrajinština na úrovni rodilý mluvčí výhodou, bakalářské vzdělání v oblasti mechaniky., Zájemci nechť zašlou svůj struturovaný životopis s motivačním dopisem na výše uvedenou e-mailovou adresu.. Pracoviště: Skype czech republic s.r.o. mvp vyskočilova, Vyskočilova, č.p. 1561, 140 00 Praha 4. Informace: Miroslav Mejtský, +420 604 298 953.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 25 000 Kč

Všeobecné sestry s osvědčením Všeobecné sestry na oddělení neurologie - EEG laboratoř. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - Plný úvazek, - Jednosměnný provoz, , Požadavky:, - SŠ/VOŠ/VŠ, - EEG kurz výhodou, - Praxe výhodou, - Spolehlivost, pracovitost, samostatnost, schopnost týmové práce, - Dobré komunikační schopnosti, , Nabízíme:, - Práci v akreditovaném, moderním a prosperujícím zdravotnickém zařízení, - Nadstandardní finanční ohodnocení, - zařazení do 10.–11. platové třídy dle vzdělání a praxe, - fungující systém měsíčních odměn, - proplácení přesčasových hodin, - Podmínky pro osobní a profesionální rozvoj, - 5 týdnů dovolené, - Mimořádné placené zdravotní volno (sick day), - Stravování s příspěvkem zaměstnavatele, - Relaxační centrum (bazén, sauna, posilovna), - MultiSport karta, - Školka pro děti zaměstnanců v blízkosti areálu nemocnice. Pracoviště: Nemocnice na homolce - 001, Roentgenova, č.p. 2, 150 00 Praha 5. Informace: Zuzana Indrová, +420 257 272 306.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lidé protestovali 25. dubna na Libeňském mostě v Praze proti jeho zbourání.
1 10

Den, který rozhodne o Libeňském mostu

V lesoparku Letňany vznikly nové singtrailové trasy
16

V Letňanech vznikly trasy pro singtrailovou cyklistiku. Stály Prahu 3,9 milionu

Vyfoťte pražskou přírodu a ukažte ji světu. Začíná projekt City Nature Challenge

Fotíte rádi zvířata či rostliny? Díky projektu City Nature Challenge 2018 máte jedinečnou příležitost ukázat celému světu unikátní pražskou přírodu. Stačí si jen nainstalovat mobilní aplikaci. Akce se zúčastní celkem 68 měst z různých koutů planety, která budou bojovat o největší počet fotografií.

Očkujte se proti encefalitidě i meningitidě, radí lékaři

Nemocných klíšťovou encefalitidou přibývá v Praze nejvíc z českých krajů. Češi podle lékařů stále podceňují očkování jako nejlepší prevenci. 

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Potyčku, která se v lednu tohoto roku odehrála v pražském Top Hotelu po prezidentských volbách, vyhodnotila policie jako přestupek proti občanskému soužití. Věc bude řešit správní úřad v Praze 4. Výjimkou je počínání podnikatele Karla Slezáka, který v únoru zemřel a policie jeho případ odložila. V pondělí o tom informovala média policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Debakl Komety, bitva u Veveří a mladí virtuosové z Trutnova: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 14. až 15. dubna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT