Architekt Jan Kaplický a primátor Prahy Pavel Bém. Oba muži jsou proslulí svým sebevědomím.Ve čtvrtektěsně před půl jedenáctou v noci se setkali v televizní debatě na Nově. A neviděli se ten den poprvé. Už odpoledne spolu dvě hodiny mluvili o budoucnosti blobu v Praze.

Primátor Pavel Bém v televizi tvrdil, že návrh knihovny Jana Kaplického touží v metropoli mít. „Nechci se vyjadřovat ke vzhledu. Vybral bych jiný projekt, ne tak futuristický. Chci knihovnu a pana architekta si nesmírně vážím,“ pronesl na úvod diskuse Bém. Podle něj ale budou největší potíže s umístěním stavby na Letné. „Soutěž byla vypsána na jiný pozemek. Změnu územního plánu musejí odhlasovat zastupitelé,“ řekl primátor. „Mám tu kopii územního plánu, kde je jasně vyhrazený čtverec na církevní a kulturní stavbu,“ kontroval Kaplický, který hodlá pražským zastupitelům projekt představit.

Je na vině zadavatel?

Podle Béma neudělal chybu architekt vítězného návrhu Kaplický, ale zadavatel soutěže (Národní knihovna, poznámka redakce), když zvolil špatné pozemky. „Měli bychom se koukat do budoucnosti, co bude s knihovnou dál,“ zmínil architekt, který je smířen s tím, že stavbu posune směrem do pláně či upraví její barvu.

Bém chce sestavit pracovní skupinu složenou z odborníků, architektů, pracovníků ministerstva kultury a magistrátu. Pro knihovnu chce najít jiné místo. „O jiných místech nebudeme hovořit, to bychom si zkazili náladu,“ reagoval architekt, který pozval pražského primátora do Londýna, aby navštívil renomovanou restauraci, kam chodila i princezna Diana. Bém pozvání přijal. Kaplický navrhl, že letadlo by mu mohl zajistit prezident Klaus.

Medůza na Letné? Stavba dopravě nepřekáží

Praha -Knihovna stojící na pozemcích na Letné nikdy dříve zastupitelům nevadila. Výbory totiž projednaly její „posunutí“ tak, aby příliš nezasahovala do dopravních staveb v okolí. Poté měl dokument, který navrhoval změnu územního plánu, projít zastupitelstvem. Také na vizualizacích, které má Deník k dispozici, knihovna architekta Jana Kaplického tramvajovou smyčku v ulici Na Špejchaře příliš neovlivňuje.

„Útvar rozvoje hlavního města doporučil magistrátnímu výboru pro územní rozvoj, aby změnil územní plán ve prospěch posunutí pozemků pro stavbu knihovny směrem na jih,“ uvedl včera zastupitel Petr Zajíček (KSČM). „Výbor územního rozvoje toto posunutí pozemků dokonce doporučil,“ uzavřel Zajíček.

Náhlá změna

Zastupitelé tedy ještě na jaře měli vůli pozemky přiřknout knihovně. Pak se ale jejich uvažování náhle změnilo. Tisk se už na stůl městských zastupitelů nedostal. „Město by pro výstavbu knihovny na Letné muselo prodat další pozemky a zahájit jednání o změně územního plánu. To by trvalo třeba tři roky,“ uvedl v úterý Martin Langmajer (ODS), radní pro územní rozvoj. Jeho stranický kolega Pavel Klega, radní pro infrastrukturu města, tentýž den tvrdil, že Národní knihovna zasahuje do tramvajové smyčky a její posunutí by muselo financovat město.

Přestože primátor Pavel Bém na jaře pro televizi Novu tvrdil, že se s tím město vyrovná, teď to zásadně odmítá. A změnu územního plánu ve prospěch knihovny na Letné rovněž nehájí. Podle něj ji zastupitelé nejspíš nepodpoří. „Možná, či dokonce pravděpodobně nebudou se změnou souhlasit,“ uvedlve čtvrtekprimátor Pavel Bém v internetové diskusi pro server iDnes.

Město vypisuje novou urbanistickou soutěž na podobu letenské pláně. S knihovnou na ni epočítá. „Je možné, že plocha pro knihovnu zanikne,“ řekl dříve radní. Přál by si v takovém případě, aby z parcel pro kulturní a církevní stavby byl park. Rozhodně by podle Langmajera neměly být využity pro bytové nebo komerční stavby. „To je ale můj soukromý názor,“ zmínil v souvislosti s debatami o knihovně radní Langmajer.

close zoom_in

PROBLÉM S POZEMKY V BODECH

Březen 2006 Zastupitelstvo odhlasovalo prodej pozemků na Letné podle územního plánu Národní knihovně.

Podzim 2006 Útvar rozvoje města žádá upravit výměru pozemků. Tak, aby vznikla plocha, na které by mohla stát nová budova Národní knihovny.

Leden 2007 Rada hlavního města schválila změnu územního plánu.

Únor 2007 Magistrát zjistil, že taková změna územního plánu není v kompetenci rady. Musí ji rozhodnout zastupitelstvo. Primátor, ani nikdo jiný z vedení města ale návrh zastupitelům dodnes nepředložil. Přitom platí, že dokud změna neprojde zastupitelstvem, nemůže být dokončen prodej pozemků.

SPOR MEZI MĚSTEM A NÁRODNÍ KNIHOVNOU

Primátor Pavel Bém dnes vyčítá řediteli Národní knihovny Vlastimilu Ježkovi, že neměl vypisovat mezinárodní soutěž, aniž by pozemky vlastnil.

Šéf Národní knihovny Vlastimil Ježek to odmítá. Město mu pozemky slíbilo, prodej měl být jen formalita. Navíc byl předem se všemi domluvený.

CO TRANSAKCI ZHATILO

Transakci zhatily jen nekompetentnost nebo záměr radních. Ti na sebe vzali pravomoc zastupitelstva a dodnes nebyli schopni tuto chybu napravit. Hlavní město nabízí dnes Janu Kaplickému a Národní knihovně jiné pozemky k výstavbě. Ve hře jsou například Stodůlky nebo Strahov. Odborná veřejnost – architekti a umělci – zároveň iniciovala petici za stavbu budovy na Letné.