Na začátku ledna nevydržel led tíhu dvou mužů na Pivovarském rybníku v Hradištku na Praze-západ. Jeden z nich utonul. Minulý týden vyprošťovali záchranáři z libeňského rybníka seniorku, která odvážně skočila pro psa.

V Radotíně se do Berounky propadl malý chlapec, kterého vytáhli pohotoví kolemjdoucí. Případy prolomení ledu pod člověkem jsou v metropoli spíše ojedinělé, přesto se stávají. Alespoň 20 centimetrů by měl mít podle hasičů led, aby člověka bez problému udržel.

Lidé by měli před vstupem na led dodržovat pravidla 

Vodní plochy kontrolují pražští strážníci, ale jen zřídka. A tak je na odpovědnosti každého, zda se na rybník odváží. Podle meteorologů by se mělo v následujících dnech oteplovat. V neděli má být až šest stupňů nad nulou.

Podle dálkového bruslaře Jana Stodoly je tak velká šance, že led bude slábnout. Člověk, který se chystá vstoupit na zamrzlou vodní hladinu, by měl podle dálkového bruslaře dodržet určitá pravidla. Prvním je prevence. Důležité je vyzkoušet tloušťku ledu buď profesionální tyčí, nebo obyčejným klackem.

Pořiďte si speciální ledové bodce 

Co dělat, když se pod bruslařem led propadne? V prvním momentě je důležité uklidnit se. Ideální je, když má bruslař s sebou speciální bodce. Může jít o profesionální kousky ze Švédska nebo třeba po domácku vyrobené dva šroubováky svázané provázkem a zavěšené kolem krku.

„Pak se člověk položí na břicho, zabodne bodce do ledu a jako tuleň vyplave z vody na led. Vylézá buď směrem ke břehu, pakliže je k němu blízko, anebo k místu, kde předtím bruslil a ví, že tam je led pevný," popisuje Stodola, který si takové bodce vyrábí sám. Podle hasičů lze v případě potřeby použít i klíče.

Dálkový bruslař má s vymácháním v ledové vodě bohaté zkušenosti. Dělá to v rámci tréninku, anebo jen tak z legrace. „Vykoupání je potřeba, není dobré se toho bát, ale naopak je dobré si to užít," směje se.

close Doporučení hasičů. Infografika. info Zdroj: Redakce zoom_in

Čtěte také: Letošní zima je jiná, než byly ty poslední. Oblevu vystřídají tuhé mrazy