„Podívejte se na útoky v londýnském metru z roku 2005. Londýn je nejstřeženější město v Evropě. A Brusel, zvlášť po atentátech v Paříži, v tomto ohledu jistě nezůstává pozadu. A přece se teroru nedokáže ubránit. Uklidňuje mě jen fakt, že Praha není pro spáchání takového činu srovnatelně atraktivní. Metru se proto vyhýbat nehodlám. I když každý den musím procházet těmi nejexponovanějšími dopravními uzly," dodal v reakci na úterní bruselské události student.

Podobně negativní pocity podle zjištění redakce Pražského deníku svírají velké množství lidí cestujících pražským metrem. Je jejich strach oprávněný? Podle bývalého náčelníka Vojenské zpravodajské služby Andora Šándora je přirozený. Zvlášť když je zjitřený aktuální situací. Připomněl, že Praha, potažmo Česká republika, zatím nemá potenciál generovat „vlastní džihádisty." „Nikde ovšem není napsáno, že se to nemůže v budoucnu změnit," varoval.

„Nemůžeme se spoléhat na to, že se nikdy nic nestane. Naopak. Zároveň není možné totálně podléhat potencionální hrozbě," řekl někdejší šéf civilní rozvědky Karel Randák.

Premiér Bohuslav Sobotka, ministr vnitra Milan Chovanec a nakonec i primátorka Prahy Adriana Krnáčová se snažili uklidnit veřejnost. Bezprostřední nebezpečí teroristického útoku České republice, ani jejímu hlavnímu městu údajně nehrozí. Byla to ale jen slabá útěcha ve stínu vražedných atentátů na bruselské metro a mezinárodní letiště, po nichž zůstaly desítky mrtvých.

Důvod bát se je na místě

Za aktuálně vyhlášeného prvního stupně rizika, kdy těžce ozbrojení policisté hlídají především Letiště Václava Havla v Ruzyni, přestupní stanice metra, hlavní nádraží, či nejrůznější úřady a ambasády, se Pražané ptají, máme důvod se bát? Je to na místě, shodují se bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby Andor Šándor a exšéf civilní rozvědky Karel Randák.

„Metro, letiště, nádraží, městská hromadná doprava. To jsou takzvané měkké cíle. Místa, kde mohou teroristé zaútočit kdykoliv a není v ničích silách jim v útoku zabránit. Prakticky to ani nelze, pokud chceme zachovat jejich základní funkci, čili zajištění dopravní obslužnosti. A teroristé to dobře vědí. I kdybychom umístili bezpečnostní rámy například u každého vchodu do metra, nebo kilometr před letištní halou, tak se zkrátka odpálí u toho bezpečnostního rámu, kde bude automaticky vznikat shluk lidí," varoval Šándor.

Zároveň připustil, že riziko je v Praze stále o poznání nižší, než v ryze kosmopolitních západoevropských metropolích, jako je Brusel, Londýn, Paříž nebo Berlín. „Je to pochopitelně dáno tím, že v Praze ani v jiných českých městech zatím vlastně neexistují uzavřené muslimské komunity, které by teoreticky měly potenciál generovat případné džihádisty. Nikde ale není napsáno, že se to v budoucnu nemůže změnit," podotkl Šándor.

Tajné služby v minulosti zaznamenaly pohyb některých osob podezřelých z napojení na teroristické organizace přes naše území. Podle Šándora není řešením se bezhlavě opevňovat a podlehnout strachu, ale spíše hledat cestu k nápravě toho, proč naši civilizaci teroristé nenávidí. „Dílčím řešením je také zapojení národnostních menšin do bezpečnostních složek," dodal.

Cíl teroristů: vyvolat strach

Také Randák zmínil, že kvůli možné hrozbě není možné přeorganizovat a prakticky na úkor osobních svobod všech sešněrovat chod města i celé společnosti.

„To je přesně to, co teroristé chtějí docílit. Vyvolat strach. Dosáhnout toho, aby lidé v západních metropolích raději zůstali schovaní doma, aby přestali cestovat, chodit na veřejná místa. To prostě nelze připustit. Na druhou stranu je přitom třeba počítat s tím, že něco takového se prostě může stát a zřejmě i stane. Nežijeme ve vzduchoprázdnu, ovšem izolace je vyloučená a nežádoucí," konstatoval.

Pražský deník od cestujících v metru včera zjistil, že větší množství policistů především na přestupních stanicích je po informacích o bruselských událostech do jisté míry uklidňuje. Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého jde zatím výhradně o preventivní opatření, které bude nejen v metru, ale i na letišti a dalších místech trvat do odvolání.

„Požádal jsem vládu o přidělení řádově několika stovek vojáků. Budeme se pohybovat ve společných hlídkách na frekventovaných místech, a to nejen v Praze. Zároveň doporučujeme občanům, aby se pro jistotu vyhýbali místům s vysokou koncentrací osob," vzkázal v úterý Tuhý.

Vedle správy Letiště Václava Havla, či Českých drah také dopravní podnik podle jeho mluvčí Anety Řehkové podniká preventivní bezpečnostní opatření. „Apelovali jsme na naše zaměstnance, aby například více dohlíželi na odložené předměty a zavazadla v prostorách metra i dopravních prostředků MHD a úzce spolupracovali s policií," ujistila cestující Řehková.

Ohlas z Pražského domu v BruseluBruselská stanice metra Maelbeek, kde se udál teroristický útok, je spolu se stanicí Schuman nejbližší stanicí metra od sídla Zastoupení Prahy v Bruselu, obě asi 700 metrů vzdálené. Bezprostředně po útocích zaznamenali zástupci Pražského domu v Bruselu zvýšený pohyb složek záchranného systému, metro bylo ihned uzavřeno.

Zvýšená bezpečnostní opatření jsou v Bruselu patrná již od pařížských útoků na satirický týdeník Charlie Hebdo. Před vybranými veřejnými budovami, ambasádami či evropskými institucemi patrolují hlídky vojáků, od pátečního zadržení Salama Abdeslaha bylo navíc patrné posílení bezpečnostních hlídek ve městě. V současnosti je opět nejvyšší stupeň bezpečnostního ohrožení. Budova Zastoupení Prahy se nachází v bezprostřední blízkosti institucí EU a je standardně zabezpečena napojením na pult centrální ochrany, jsou dodržovány všechny bezpečnostní zásady.

Nejbližší akce určená pro širší veřejnost - vernisáž nové výstavy pro 150 až 170 hostů z řad zaměstnanců a představitelů evropských institucí, je plánována na termín 7. dubna 2016, kdy by se zároveň mělo konat Plenární zasedání Výboru regionů. Za Prahu by v tomto termínu měla být v Bruselu přítomna primátorka Krnáčová. Situaci budeme samozřejmě vyhodnocovat a v případě, že by v Bruselu stále panovalo zvýšené bezpečností riziko, bychom akci zrušili či přesunuli na jiný termín.

Lucie Čadilová (ředitelka pražského domu v Bruselu) prostřednictvím mluvčího magistrátu Víta Hofmana

Čtěte také: Policie zvýšila kvůli explozím v Bruselu ostrahu letišť i metra!