A to i přesto, že byl tehdy tak trochu “z ruky”. Zakladatelé Jaroslav Brouk a Josef Babka si však dali záležet na reklamě, do které investovali horentní sumy. Proto býval jejich podnik prvorepublikovou mekkou nakupování.

O Babku záhy přišli

Brouk a Babka byli spolužáci z obchodní akademie. První obchod, koloniál nabízející převážně čaj a kávu, si na Letné otevřeli v roce 1908, když jim bylo pouhých 24 let. Už o dva roky později se však Babkovi zhoršilo zdraví a musel podnikání nechat. I přesto se název nezměnil, ani když z původního koloniálu jeho kolega vybudoval celé impérium.

Palác Lucerna v Praze: Hostinec U Černého koně.
Palác Lucerna: Místo, kde našly domov řady proslulých podniků

Pokud měl někdy někdo obchodního ducha, byl to právě Jaroslav Brouk. První rok sice skončil ve ztrátě, už ten následující se mu však tak dařilo, že otevřel nové prodejny s textilem a galanterií. Postupně přikupoval a propojoval domy na Belcrediho třídě, dnešní ulici Milady Horákové.

Podnik, který předčil dobu

Používal také metody, které jsou pro nás dnes samozřejmé, ale na počátku 20. století byly přinejmenším nevídané – samoobslužný prodej, donáškovou službu či nákup na úvěr. Jeho obchodní dům se mohl pochlubit ústředním topením, ventilací, telefonem v každém oddělení a výtahy. V roce 1914 už firma zaměstnávala třicet lidí.

Podnik stagnoval v době první světové války, protože majitel musel na vojnu, ale po roce 1918 se dále rozvíjel. Nově zde byly k sehnání i motocykly a velocipédy, šicí stroje, hudební nástroje, rádia, fotoaparáty, kočárky a deštníky, zkrátka vše, na co byste jen pomysleli.

Sen skončil náhle

Po celém Československu začaly na konci 20. a ve 30. letech vznikat další pobočky, kterým se přezdívalo Broukárny. Nacházely se v Brně, Ostravě, Plzni, Českých Budějovicích, Liberci i Bratislavě. V roce 1939 otevřel Brouk nový, ještě modernější obchodní dům Bílá labuť, o kterém jsme psali v jednom z předchozích dílů seriálu.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.

Podnikatelský sen skončil náhle v roce 1948, kdy byla firma znárodněna a obchodní domy předány různým národním podnikům. V té době ji už tři roky vedl syn zakladatele, Jaroslav Brouk ml. Rodina emigrovala do USA a na její dílo po roce 1989 již žádný potomek nenavázal.