Předchozí
1 z 2
Další

Rada hlavního města Prahy tehdy pod vedením Krnáčové dokument, který má 24 stran (o něco méně než aktuální programové prohlášení), ukázala zastupitelům údajně až dva dny před schvalováním. Koaliční smlouva přitom byla podepsána už v listopadu. Krnáčová, hlavní tvář hnutí ANO, navíc celý text četla, což opozici ještě víc rozlítilo.

Tehdejší předseda pražské ODS Filip Humplík to označil za "frašku", Krnáčovou dokonce vyzval k rezignaci. Primátorku, původem z Bratislavy, ale pochválil, že už se naučila dobře říkat "ř", což slovenským rodilým mluvčím dělá potíže. K občanským demokratům se přidala také TOP 09, která rovněž poukazovala na levicovost programu pražských radních. Česká pirátská strana tehdy podpořila návrh bez problémů.

Premiér Andrej Babiš zahájil 3. září v Praze komunální a senátní kampaň pro říjnové volby. Na snímku lídr kandidátky v Praze Petr Stuchlík.
Pražská koalice ukázala program opozici. Vágní, šité horkou jehlou, zní z ANO

Proto nynější slova Jana Čižinského (Praha sobě), který byl součástí minulé koalice, o tom, že nabídnutí programového prohlášení opozici "nemá v Praze obdoby", jsou vlastně pravdivá.

Jenže při rychlé analýze obou programů lze vyvrátit argument, jímž se vznikající koalice několika politických subjektů ohání. Nevypadá to, že by se dokument z roku 2015 tak moc lišil od ve středu zveřejněného programového prohlášení. Spíš platí Portlíkovo vyjádření, že je "nekonkrétní". Částečně má pravdu i zastupitel Radomír Nepil z ANO, který řekl, že některé věci už běží nebo jsou hotovy.

Hana Marvanová (STAN) sice správně upozorňuje, že se jedná zatím pouze o rámcové prohlášení, budoucí primátor Zdeněk Hřib (Piráti) ještě slibuje zapracování připomínek opozice a starostů městských částí, ale pokud jde o levicovost - jestli ještě v současné politice vůbec vnímáme rozdíl mezi pravicí a levicí, zejména v otázce bydlení "vede" současná koalice.

Budoucí pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), Jan Čižinský (Praha sobě) a Jiří Pospíšil (Spojení síly pro Prahu) představili program nové koalice.
Nová koalice o výtkách ODS a ANO: Pražané mají dost hádek a politikaření

Na druhou stranu v sociální oblasti se programy liší v detailech, formulacích. Piráti, Praha sobě a TOP 09 se Starosty a nezávislými představili obsáhlejší prohlášení, kde uvádějí třeba i konkrétní částky.  Navíc se budou snažit o ukončení bezdomovectví, a aby děti nebydlely na ubytovnách.

Více stromů a péče o duševní zdraví

Na rozdíl od Krnáčové a spol. zmiňují péči o duševní zdraví či dárcovství krve. "Připravíme koncepci dlouhodobého rozvoje Nemocnice Na Františku, která se stane významnou součástí sítě zdravotně-sociálních služeb," píše nová koalice. V životním prostředí přibylo akorát více stromů či podpora farmářských trhů, jinak jsou oba dokumenty hodně "zelené".

Učitel. Ilustrační foto.
Co chystá nová koalice v Praze? Slibuje rychlejší výstavbu i školky

Co se týče územního rozvoje, končícím radním se povedlo připravit Metropolitní plán, v němž by měl magistrát pokračovat. Předchozí koalice splnila také závazek ke změně Pražských stavebních předpisů. Spojené síly pro Prahu, jejichž lídrem je předseda TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil prosazuje výstavbu na tzv. brownfieldech. Ale například o využití nepoužívaného Nákladového nádraží Žižkov mluvili už tolik kritizovaní "kariérní politici" v končící městské radě.

"Nebudeme povolovat tzv. gated communities – rozsáhlé, uzavřené a neprůchozí areály novostaveb. Nová výstavba bude díky našim opatřením lépe napojená na stávající strukturu města," tvrdí teď Pospíšil a jeho koaliční partneři o dalším rozvoji metropole. Ústřední čistička odpadních vod v Troji "zaujala" obě politické garnitury.

Nová vodní linka Ústřední čistírny odpadních vod v Praze vkročila do zkušebního provozu, který byl zahájen ve středu 19. září za účasti primátorky hl. m. Prahy Adriany Krnáčové.
OBRAZEM: Největší vodohospodářská stavba za třicet let stála přes šest miliard

Snad největším překvapením je, že v nejpalčivějším tématu dopravy se vyskytují společné body programu - třeba metro D. Ale trochu komicky teď zní věta, že rada "bude pokračovat v programu obnovy pražských mostů." Za vlády primátorčina náměstka Petra Dolínka (ČSSD) se to ovšem vůbec nepovedlo - mosty jsou v havarijním stavu, Libeňský byl zavřený, konstrukce Hlávkova mostu v Bubenské ulici musela být podepřena. Trojská lávka spadla. Dolínek tak alespoň prosadil slevu na ročním jízdném v městské hromadné dopravě.

Situace okolo mostu u metra Vltavská 24. října ráno v Praze. TSK most, pod kterým jezdí tramvaje a chodí lidé, uzavřelo z důvodu špatného stavu.
Doprava pro Pražany. Rekordní počty lidí v MHD, ale také rozpadající se mosty

Předchozí rada stejně jako nastupující radní pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě) chtěla podporovat cyklistickou dopravu i sdílení jízdních kol nebo aut a elektromobilitu. Nedostatečné parkovací kapacity jsou rovněž společným problémem.

"Ustavíme komisi pro parkování, která bude řešit vylepšení současných parametrů parkovacího systému tak, aby se stal uživatelsky příjemnějším, ekonomicky motivujícím a aby vedl ke zvýšení počtu parkovacích míst pro rezidenty," slibuje v programovém prohlášení Scheinherr s tím, že nová koalice také zavede mobilní signál do celé sítě metra.

Adam Scheinherr (Praha sobě).
Připravte se na opravy, varuje budoucí radní pro dopravu z hnutí Praha sobě

Koncept otevřené radnice

Co se však vůbec nepovedlo především samotné Krnáčové, byla oblast veřejné správy a vnějších vztahů. Přátelská a pracovní atmosféra bez ohledu na politickou příslušnost rozhodně v předchozích čtyřech letech na magistrátu nepanovala. Koalice byla rozhádaná, rozpadla se a primátorka nezvládla komunikaci s veřejností. Kvůli podezřelým dotacím na sport zasahovala na Mariánském náměstí dokonce policie, několik úředníků bylo odvoláno nebo museli skončit kvůli skandálu.

Tady by tedy skutečně mohla nastat změna, protože Čižinský spolu s dalšími lídry připravují "koncept otevřené radnice občanům." Pražanům nabídli kontakty a jsou připraveni naslouchat. "Jsme zaměstnanci Prahy," glosoval starosta Prahy 7 a poslanec (zvolený za lidovce). Primátor Hřib bude mít v nové radě gesci IT, Piráti chtějí udělat z Prahy nejtransparentnější město v Česku.

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová vystoupila 16. října 2018 v Praze na tiskové konferenci ke zhodnocení volebního období.
Odstupující primátorka Adriana Krnáčová uznává: Moje koalice nebyla pevná

Ovšem už Krnáčové vláda měla v programovém prohlášení projekt tzv. "chytrého města". Pokud nepočítáme výměnu Lítačky za Opencard či spuštění některých informačních systémů, moc úspěchů ovšem nezaznamenala. Nová koalice si chce při správě metropole vypomoct auditem a lépe hospodařit také s majetkem Prahy.

Noční starosta

I když kulturu měl na starosti radní Jan Wolf (KDU-ČSL), čerstvě zvolený zastupitel Spojených sil, program od minule díky Haně Třeštíkové, dcery známé režisérky, "nabobtnal". Třeštíková by ráda rozvíjela kulturu i turismus v okrajových městských částech, aby se ulevilo historickému centru. Koalice zanesla do programového prohlášení rovněž rekonstrukci Průmyslového paláce, Památník ticha na nádraží Bubny, Muzeum nesvobody i koncertní síň na Vltavské. Slibuje i opravu prázdných budov ve vlastnictví Prahy.

"Zavedeme pozici tzv. nočního starosty – koordinátora nočního života v Praze, který bude mít za úkol komunikovat s nočními podniky a promotéry nočních akcí, vyjednávat s nimi dodržování nočního klidu a koordinovat večerní a noční kulturní život v ulicích i v klubech," zmiňuje budoucí vláda v hlavním městě. Stejně jako předchůdci budou chtít noví radní navýšit počet strážníků, Piráti a spol. se budou soustředit také na přípravu na black-out a boj s kyberterorismem.

Pražská primátorka Adriana Krnáčová poskytla 16. března v Praze rozhovor Deníku.
Krnáčová prosadila, že na magistrátu bude jeden investiční odbor. Koalice zuří