Rada hlavního města Prahy tehdy pod vedením Krnáčové dokument, který má 24 stran (o něco méně než aktuální programové prohlášení), ukázala zastupitelům údajně až dva dny před schvalováním. Koaliční smlouva přitom byla podepsána už v listopadu. Krnáčová, hlavní tvář hnutí ANO, navíc celý text četla, což opozici ještě víc rozlítilo.

Tehdejší předseda pražské ODS Filip Humplík to označil za "frašku", Krnáčovou dokonce vyzval k rezignaci. Primátorku, původem z Bratislavy, ale pochválil, že už se naučila dobře říkat "ř", což slovenským rodilým mluvčím dělá potíže. K občanským demokratům se přidala také TOP 09, která rovněž poukazovala na levicovost programu pražských radních. Česká pirátská strana tehdy podpořila návrh bez problémů.

Proto nynější slova Jana Čižinského (Praha sobě), který byl součástí minulé koalice, o tom, že nabídnutí programového prohlášení opozici "nemá v Praze obdoby", jsou vlastně pravdivá.

Programové prohlášení
Dokument z roku 2015
Aktuální text nové koalice

Jenže při rychlé analýze obou programů lze vyvrátit argument, jímž se vznikající koalice několika politických subjektů ohání. Nevypadá to, že by se dokument z roku 2015 tak moc lišil od ve středu zveřejněného programového prohlášení. Spíš platí Portlíkovo vyjádření, že je "nekonkrétní". Částečně má pravdu i zastupitel Radomír Nepil z ANO, který řekl, že některé věci už běží nebo jsou hotovy.

Hana Marvanová (STAN) sice správně upozorňuje, že se jedná zatím pouze o rámcové prohlášení, budoucí primátor Zdeněk Hřib (Piráti) ještě slibuje zapracování připomínek opozice a starostů městských částí, ale pokud jde o levicovost - jestli ještě v současné politice vůbec vnímáme rozdíl mezi pravicí a levicí, zejména v otázce bydlení "vede" současná koalice.

Na druhou stranu v sociální oblasti se programy liší v detailech, formulacích. Piráti, Praha sobě a TOP 09 se Starosty a nezávislými představili obsáhlejší prohlášení, kde uvádějí třeba i konkrétní částky.  Navíc se budou snažit o ukončení bezdomovectví, a aby děti nebydlely na ubytovnách.

Více stromů a péče o duševní zdraví

Na rozdíl od Krnáčové a spol. zmiňují péči o duševní zdraví či dárcovství krve. "Připravíme koncepci dlouhodobého rozvoje Nemocnice Na Františku, která se stane významnou součástí sítě zdravotně-sociálních služeb," píše nová koalice. V životním prostředí přibylo akorát více stromů či podpora farmářských trhů, jinak jsou oba dokumenty hodně "zelené".

Co se týče územního rozvoje, končícím radním se povedlo připravit Metropolitní plán, v němž by měl magistrát pokračovat. Předchozí koalice splnila také závazek ke změně Pražských stavebních předpisů. Spojené síly pro Prahu, jejichž lídrem je předseda TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil prosazuje výstavbu na tzv. brownfieldech. Ale například o využití nepoužívaného Nákladového nádraží Žižkov mluvili už tolik kritizovaní "kariérní politici" v končící městské radě.

"Nebudeme povolovat tzv. gated communities – rozsáhlé, uzavřené a neprůchozí areály novostaveb. Nová výstavba bude díky našim opatřením lépe napojená na stávající strukturu města," tvrdí teď Pospíšil a jeho koaliční partneři o dalším rozvoji metropole. Ústřední čistička odpadních vod v Troji "zaujala" obě politické garnitury.