Britové se v referendu vyslovili pro odchod z EU loni v červnu. V listopadu poté Johnson ujišťoval v Praze, že Londýn bude i po brexitu chránit evropské občany žijící na britském území. Vyslovil se také pro zachování obchodních vztahů mezi Británií a zbývající sedmadvacítkou.

Británie oficiálně zahájila proces vystoupení z EU letos v březnu. Unijní právo dává na vyjednání toho, jak budou po odchodu vzájemné vztahy vypadat, dva roky. Vyjednavači zatím ale ve sporných bodech, jako jsou volný pohyb osob nebo finanční vyrovnání mezi Británií a EU, příliš nepokročili.

Dnes britská premiérka Theresa Mayová uvedla, že po odchodu Británie z EU by mělo existovat zhruba dvouleté přechodné období, aby se Londýn i sedmadvacítka přizpůsobily novým pravidlům. Během této lhůty by Británie a členské země měly vzájemně přístup na své trhy a nadále by platila unijní pravidla, navrhla Mayová. Zopakovala rovněž, že po brexitu budou plně zaručena práva občanů EU v Británii.

"Dokud se hezké fráze z projevu Mayové neobjeví v oficiálních návrzích britské strany, nemůžeme začít jednat o budoucím vztahu," reagoval na vyjádření premiérky bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza (ČSSD). Uvedl také, že brexit bude špatná zpráva pro firmy na obou stranách, horší dopady ale bude mít na ty britské.

Vztahy mezi Prahou a Londýnem v posledním roce zasáhl případ zabitého Čecha v Británii. Stal se loni v září, kdy bylo v Británii více případů útoků na cizince. V Česku vyvolalo pobouření dubnové rozhodnutí britského soudu, který pachatele neuznal vinného ani z vraždy, ani z úmyslného zabití. Zaorálek kvůli výsledku soudní pře jednal i s Johnsonem a slíbil rodině oběti pomoc při řešení stížnosti, kterou podala k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.