Brigády v Praze. Infografika.Zdroj: RedakceZaměstnavatelé letos náborem brigádníků řeší nejenom sezonní nápor a zástupy za dovolené, ale i obecný nedostatek pracovních sil. "Největší nabídka brigád kopíruje nedostatkové pozice na hlavní pracovní poměr. Jedná se o nekvalifikované pozice ve výrobě, logistice, v kontaktních centrech, ale také v maloobchodě, prodeji nebo například v hotelnictví a pohostinství," uvedl Tomáš Surka, šéf personálně-poradenské společnosti Devire.

Hlavně nechci na směnu

Mladí se přitom zajímají především o pozice v administrativě, zákaznických centrech, marketingu, případně o stánkový prodej. Manuální činnost je příliš neláká. Nabízených pozic je však podle personalistů v této oblasti nesrovnatelně více a jejich ohodnocení se od administrativy moc neliší.

Když už studenti manuální brigádu vezmou, preferují pozice bez směn, a to i přesto, že například za noční či víkendové směny mohou získat příplatky. "Mají možnost přivydělávat si a získávat praxi na stážích v průběhu roku, takže nejsou tlačeni jen k letní sezoně, a proto si mohou více vybírat. Část také odjíždí do zahraničí na zábavnější formu brigád, třeba na festival, kde pracují, a zároveň tam mají vstup," říká o mladých pracantech Tomáš Ervín Dombrovský ze společnosti LMC, která provozuje mimo jiné portál jobs.cz.

Vyšší mzdy i stravenky

Tato situace podle něho vede firmy k tomu, že přijímají i patnácti až sedmnáctileté pracovníky, o které dříve nestály, protože s nimi mají více komplikací. "Nezletilí mají omezení časové, při nakládání s penězi, manipulace s alkoholem třeba v pohostinství nepřipadá v úvahu," říká Dombrovský.

Oproti minulému roku mohou studenti počítat s odměnami vyššími o více než deset procent. „Zároveň je brigádníkům nabízena celá řada benefitů, jako například docházkový bonus, stravenky, či dotované stravování,“ zmínila Jitka Součková ze společnosti Grafton Recruitment.

V Praze se průměrná hodinová mzda brigádníků pohybuje okolo 150 korun. Neplnoletí se musejí připravit na nižší přivýdělek. Obvykle dostávají pod sto korun, protože firmy do platu promítají pracovní omezení. „A pak je řada nabídek s odměnou 200 až 300 korun za hodinu, ale po těch se velmi rychle zapráší,“ dodal Dombrovský.