Sám Březina po jednání řekl, že o rezignaci neuvažuje. Březinu obvinila minulý týden protikorupční policie kvůli jeho minulému působení v zkrachovalých firmách a následně v dozorčí radě Žižkov Station Development (ŽSD). Náměstek jakékoliv pochybení odmítá, proti obvinění podal stížnost.

Primátor Svoboda novinářům řekl, že Březina koaliční partnery seznámil se svými právními analýzami, které mu dávají za pravdu. Informoval je prý také o tom, že proti obvinění podal stížnost a na policii požaduje, aby řešení bylo co nejrychlejší. „Vzali jsme tuto informaci na vědomí a vzali jsme na vědomí také to, že sociální demokracie si vyhradila právo v této věci rozhodovat,“ řekl primátor. Primátor očekává, že zhruba do týdne by mohlo být jak ze strany ČSSD, tak ze strany policie jasněji.

O podání vysvětlení policie nepožádala

Březina ve středu novinářům řekl, že obvinění mu policie předala minulou středu přímo v budově pražského magistrátu. Přístup policie označil za nestandardní, neboť jej předtím nepožádala o podání vysvětlení. Podle advokáta Jaroslava Ortmana zákon policii neukládá, aby podezřelého před obviněním pozvala k takzvanému podání vysvětlení. Zároveň ale připustil, že se tak obvykle děje.

„Byl jsem policií ujištěn, že do rozhodnutí o mé stížnosti bude uvaleno na celou záležitost embargo,“ uvedl Březina. Únik informací do médií považuje za politicky motivovaný.

„Mé obvinění se netýká mého působení v městských společnostech, ale pouze v Žižkov Station Development,“ upřesnil dnes Březina. Náměstek už v ŽSD skončil, zastupoval tam České dráhy. V současnosti působí také v dozorčích radách pražského dopravního podniku a firmy Rencar.

Podle Březiny obvinění souvisí s tím, že v minulosti působil ve statutárních orgánech společností Porcela Plus a Concordia, které zkrachovaly. Březina ve firmách zastupoval věřitele. Podle Březiny byly společnosti už před jeho nástupem ve špatné ekonomické situaci. „Zdůrazňuji, že insolvenci obou společností jsem nikterak nezavinil a nepodílel se na ní,“ poznamenal.

Podle obchodního zákoníku ale osoba, která působila ve statutárních orgánech zkrachovalé společnosti, nesmí být ještě tři roky poté v obdobných orgánech jiných firem. Výjimkou je případ, kdy to dotyčný oznámí na valné hromadě a ta jeho působení odsouhlasí.

Březina to ale v případě společnosti Žižkov Station Development, který policie šetří, neuvedl. Podle Březiny ale povinnost informovat o působení ve zkrachovalých firmách platí až poté, co soud rozhodne o ukončení konkurzu nebo o zamítnutí insolvenčního návrhu.

Celorepubliková vedení ODS i ČSSD se dnes k případu vyjadřovala zdrženlivě. „Já jsem přesvědčen, že pan primátor ví, jak se zachovat, tudíž mu nemusím radit,“ uvedl na dotaz novinářů ke kauze premiér a šéf ODS Petr Nečas.

Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky dnes Březina vedení strany ujistil, že jeho případ nijak nesouvisí s hospodařením, veřejnými zakázkami ani výběrovými řízeními Prahy a že ve společnostech, ve kterých působil, nevznikly žádné škody. Uvedl také, že podal proti postupu policie stížnost. Sociální demokracie proto vyčká, jak bude vyřízena. Bude-li zamítnuta, pak se k případu stranické vedení opět vrátí. Dodal, že ČSSD jde o objektivní vyšetření a vyřešení situace.

Čtěte také: Policie stíhá náměstka pražského primátora Březinu