Žáby a ostatní obojživelníci jsou celosvětově jednou z nejrychleji vymírajících skupin obratlovců. Pražská zoo se rozhodla těmto živočichům věnovat mimořádnou pozornost ne pouze jeden den, ale rovnou celý měsíc.

V rámci celoroční kampaně Dny zvířat návštěvníky každý březnový víkend čekají speciální komentovaná setkání u vybraných obojživelníků. Vždy v sobotu i v neděli v 10.30 a 13.30 u létavek obecných ve vstupním rondelu Indonéské džungle a ve 12.30 u velemloků čínských.

Symbolem oslav je vodnice posvátná

Pro zájemce je připravena také přednáška kurátora chovu obojživelníků a plazů Petra Velenského. Vše vyvrcholí velkou žabí oslavou v sobotu 21. března. Symbolem měsíce žab byla zvolena pozoruhodná vodnice posvátná, která v přírodě obývá pouze vysokohorské jezero Titicaca a jeho přítoky.

Vodnice byla dříve v jezeře běžná, dnes se však ocitla na pokraji vyhynutí. Lidé žijící na březích jezera Titicaca vodnice posvátné jako důležitý zdroj potravy po celé generace lovili. V současnosti zde žijí zhruba 2 miliony obyvatel a tradiční lov nabyl masových rozměrů. Samotných vodnic přitom kvůli ekologickému kolapsu jezera drasticky ubylo, a poptávka po údajně afrodisiakálním koktejlu z jejich rozmixovaných těl by se pro žáby snadno mohla stát „hřebíkem do rakve“.

Z talíře do zoo

Zoo Praha se spolu s vybranými severoamerickými a evropskými zoologickými zahradami zapojila do programu jehož cílem je vytvořit pojistnou populaci vodnic posvátných v lidské péči. Před rokem získala zhruba dvacet potomků žab zabavených v peruánských restauracích, kde měly být zkonzumovány. V pražské zoo našla populace vodnic domov v expozici v Teráriu u Rezervace Bororo.

Inkové vodnici považovali za posvátnou
Tato až kilogramová žába patří k největším žábám vůbec a ve svém prostředí i k největším predátorům. Celý život tráví ve vodě a pozorována byla i v hloubce 120 m! Plíce má malé a zakrnělé. Veškerý kyslík přijímá prostřednictvím zřasené, hustě prokrvené kůže, a nepotřebuje se vynořovat nad hladinu. Má velmi pomalý metabolismus a dokáže se vyrovnat s mnohem nižším obsahem kyslíku v krvi než jiné žáby. V ohrožení se brání vylučováním lepkavého, hořkého sekretu. Vejce vodnice kladou mezi vodní rostliny na bohatě zarostlých mělčinách. Trvá někdy až rok, než se z pulců stanou žabky, a ještě déle, než se začnou samy množit.