VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Břevnovské zahrady vzkřísí už na jaře

Břevnov - Posmutnělému areálu nejstaršího mužského kláštera v Čechách se pomalu, ale jistě vrací jeho zašlá barokní sláva.

8.6.2011 3
SDÍLEJ:

Břevnovský klášter.Foto: DENÍK/Ivan Babej

Ruiny kdysi slavné barokní oranžérie, potemnělá zákoutí zarostlá břečťanem, rozbité lavičky, přestárlé a polámané stromy, tiše žalující na zašlé časy kdysi bohatého ovocného sadu.

Takový obrázek důvěrně znají častí návštěvníci „horní“ zahrady Břevnovského kláštera, tak zvané klášterky. Jenže realita se tu doslova mění před očima. Za dvoumetrovým ozděním se už druhým rokem pracuje na vzkříšení původního lesku břevnovského opatství – nejstaršího mužského kláštera v Čechách.

Hotovo by mělo být už na jaře příštího roku.

Výsledky jsou ale k vidění už nyní. Ani netřeba do areálu vstupovat. I nejzarytější skeptici z řad místních připouštějí, že zahrady jistě „prokouknou“.

Ještě před nedávnem hyzdila dojem z horní zahrady už u vstupu polorozpadlá obvodová zeď se zrezavělou kovanou bránou. Zašlou betonovou omítku, kterou zub času a kořeny náletových dřevin nahlodaly do rozvalin, tu ale postupně nahrazuje původní, znovu odkrytá opuka. Celá mohutná hradba je podle správce kláštera Petra Linarta dlouhá přes jeden a půl kilometru. Přesto je již asi ze dvou třetin opravena.
„Hotovy jsou i části terasových opěrných zdí,“ informoval Linart.

„Postupně se přesvědčuji, že se nejedná o žádnou hurá akci, která nám má znepříjemnit oblíbené procházky klášterkou. Ta zeď se jim povedla. Snad si dají stejně záležet i na přesadbě ovocných stromů,“ komentovala včera častá návštěvnice břevnovského areálu Jana Vlásenková z Petřin. Přistěhovala se sem na začátku osmdesátých let.

„Zahradu pamatuji jen ve stavu před zahájením revitalizace. Máme ji rádi a pokud ji současné práce budou ku prospěchu, budeme jí navštěvovat s ještě větší oblibou,“ dodává.

Na podzim 340 mladých stromů

Dočká se ona, i tisíce dalších milovníků zahrad břevnovského kláštera nových ovocných stromů? Podle Petra Linarta rozhodně ano a to brzy. Už letos na podzim prý původní, časem zašlé jabloně, třešně či hrušně nahradí 340 mladých stromů.


Zahradní architektka a dendroložka Barbora Kupková říká, že už bylo na čase.

„Většina stromů v sadu byla dle mých poznatků sázena po druhé světové válce, případně ještě v padesátých letech. To je pro ovocné stromy už mezní věk,“ upozorňuje Kupková. Připouští, že vysokokmenné ovocné stromy, jako jsou právě třešně či hrušně, kterých bylo v sadu nejvíce, se mohou dožít až sto let.

„Moji rodiče tam chodili na třešně v šedesátých letech. Teď už by ale plodily čím dál méně,“ řekla dále Kupková. Domnívá se, že stromy vesměs nebyly napadeny nemocemi.

„Jednalo se o starší odrůdy, které byly odolnější vůči chorobám, nežli jsou ty současné, přešlechtěné. Podle mého názoru byly stromy zničeny především lidmi. Z mojí zkušenosti hlavně studenty ze sousedních kolejí, kteří z nich nemilosrdně rvali ovoce,“ uzavírá Kupková.
„V přesadbě pokračujeme podle projektu. Vykáceli jsme nemocné a dožilé stromy a také nálety. Letos na podzim se zde objeví mladé jabloně, hrušně, slivoně i třešně původních starých odrůd,“ vysvětluje Linart.

Vedle vysokokmenných ovocných stromů v sadu rozkvetou i moruše, oskeruše či kaštanovníky.

Aby se zabránilo poškozování stromů, na které poukázala Barbora Kupková, bude i v horním sadu platit návštěvní řád. Mezi 22 a 6 hodinou ranní se pro veřejnost uzavře. V návštěvních hodinách se také domácí mazlíčci pejskařů proběhnou po zahradě jen na vodítku.

Barokní oranžérie povstala z trosek

Nejen sadu opravy vdechnou nový život. Z trosek se v cípu dolní zahrady probouzí i barokní oranžérie z dílny K. I. Dietzenhofera. I ji většina zdejších obyvatel pamatuje jen jako oprýskanou rozvalinu, které rozhodně nepřidala na kráse dlouhá léta komunistické totality.

Podobu původního skleníku se smutné zřícenině už několik měsíců snaží vrátit stavitel Pavel Havlas. Dělníci pod jeho dozorem už obnovili střechu, komíny, vápenné omítky a okna. „To vše podle schváleného projektu a za asistence památkářů,“ uvádí Havlas.

Stejným způsobem byla už během uplynulé zimy zrestaurována i kaple Josefka na samém konci habrové aleje v dolní části zahrad. Podle plánu by ji ještě měla vyzdobit malba klenby a stěn. Úprav se dočkalo i těsné okolí sochy sv. Jana Nepomuckého v sousedství baziliky. Trávník je tu uměle zavlažován a postavu světce v noci osvětlují reflektory.

Podle radnice Prahy 6 se budou náklady na restauraci zahrad pohybovat kolem 120 milionů korun. Většinu hradí samotné arciopatství sv. Vojtěcha a Markéty prostřednictvím programu Praha – konkurenceschopnost. Částečně se podílí i Praha 6 závazkem uhrazení deseti procent z celkové částky.

Krátce z historie:

– Klášter byl založen u pramene potoka Brusnice, kde se podle pověsti setkal biskup sv. Vojtěch s knížetem Boleslavem na lovu.
– Prvním opatem se roku 993 stal Vojtěchův vychovatel Anastasius.
– V polovině 11. století postavil opat Meinhard v Břevnově basiliku sv. Benedikta a Vojtěcha .
– Počátkem 14. století přestavěl opat Bavor z Nečtin klášter i kostel, který je od té doby zasvěcen sv. Markétě.
– Současnou stavbu zahájil roku 1708 opat Otmar Zinke podle plánů Kryštofa Dientzenhofera.
– Kostel byl vysvěcen 1715, celá stavba trvala do roku 1740.
– Klášter nebyl zrušen ani za panování císaře Josefa II.
– V roce 1951 byl klášter rozpuštěn a mniši deportováni. Do roku 1990 zde byl Archiv ministerstva vnitra.
– v letech 1991–1993 byly klášter i kostel opraveny.
– v roce 1997 je navštívil papež Jan Pavel II.

zdroj: wikipedia

Čtěte také: Břevnovský klášter chce co nejdříve opravit zahrady

Autor: Jakub Krupka

8.6.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Úklidový pracovník bytových domů 28 000 Kč

Hledáme pracovníka do mužského kolektivu na pravidelný úklid bytových domů a další úklidové specializované práce. Praxe v úklidové firmě a práce s úklidovými stroji výhodou. Nabízíme zvyšování kvalifikace a kariérní postup, individuální přístup k zaměstnancům. Nabízíme plat 19.000 Kč - 28.000 Kč, zaměstnanecké benefity a výhody.

Gastronomie - ČÍŠNÍKA 15 000 Kč

přijmeme do restaurace Na Hrádku, Šlikova 15, Praha 6 - Břevnov, k okamžitému nástupu, krátký/dlouhý týden. Samostatnost podmínkou, mzda 15.000 Kč. Veškeré bližší info na uvedené adrese nebo na tel.

Gastronomie - Lahůdkář/ka - noční směny 24 500 Kč

Velká tradiční česká společnosti hledá zaměstnance do moderního, profesionálního prostředí na Praze 4 - Michle pro práci v malém kolektivu (4-6 lidí). Máme skvělé dopravní spojení. Náplň práce: výroba lahůdek (chlebíčků, plněných baget, salátů apod.). Pracovní doba: noční směny 16.00 - 4.30 hod. v turnusu (krátký, dlouhý týden). Hrubá mzda: 24.500 Kč včetně příplatků. Nástup ihned.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 15 000 Kč

Uklízeči a pomocníci v hotelích, administrativních, průmyslových a jiných objektech. Požadované vzdělání: střední nebo střední odborné bez maturity a bez vyučení. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob prvního kontaktu: e-mailem na adresu daja@grapecare.cz, Zájemci s doporučenkou ať pošlou email. Budou obratem kontaktováni, aby byl domluven termín schůzky., Upřesňující informace:Hledáme vhodného kandidáta, uklizečku, na plný úvazek. Požadujeme: spolehlivost, pracovitost, čistý RT., Výhodou: zkušenost s úklidem hotelových a ubytovacích zařízení, komunikativní znalost aj., Životopisy posílejte na uvedený email. Uchazeči bez životopisu nebudou zařazeni do výběrového řízení.. Pracoviště: Žalovský dvůr s.r.o., Lidická, č.p. 2365, 252 63 Roztoky u Prahy. Informace: Drahomíra Snášelová, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Metropolitní plán se představuje Pražanům.
12

Městské části mají desítky výhrad k návrhu Metropolitního plánu

Nemocnice Na Františku.
13

Ředitel Nemocnice Na Františku končí, na svou funkci rezignoval

Primátorka Krnáčová: Investice do školství jsou nejvyšší od roku 2011

Celý letošní školní rok se Pražský deník ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy ptal studentů, co je nejvíce trápí, co je zajímá a co by mohlo být na jejich škole či v Praze lepší. V létě budeme naopak přinášet reakce magistrátu na problémy tížící studenty. Dnes se zaměříme na oblast investic do pražského školství.

Pražští veterináři letos našli závady u pětiny prodejců na farmářských trzích

S rychlým nástupem jara se inspektoři Státní veterinární správy působící v Praze zaměřili také na kontrolu prodeje potravin na farmářských trzích. Konkrétně šlo o živočišné komodity jako jsou maso, ryby, masné a rybí výrobky, vejce, mléko a mléčné produkty či med. 

Přes Prahu se opět přehnala bouřka s krupobitím. Problémy mělo i letiště

/VIDEO/ Páteční výstraha před silnými bouřkami meteorologů tentokrát byla přesná. Kolem poledne se silný déšť doprovázený větrem a kroupami prohnal Prahou. Ve srovnání se středečním řáděním počasí teď nezpůsobilo takové škody. Největší problémy podle všeho zaznamenali obyvatelé Prahy 6. Na chvíli se omezil dokonce provoz na Letišti Václava Havla.

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Potyčku, která se v lednu tohoto roku odehrála v pražském Top Hotelu po prezidentských volbách, vyhodnotila policie jako přestupek proti občanskému soužití. Věc bude řešit správní úřad v Praze 4. Výjimkou je počínání podnikatele Karla Slezáka, který v únoru zemřel a policie jeho případ odložila. V pondělí o tom informovala média policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT