VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Břevnovské zahrady vzkřísí už na jaře

Břevnov - Posmutnělému areálu nejstaršího mužského kláštera v Čechách se pomalu, ale jistě vrací jeho zašlá barokní sláva.

8.6.2011 3
SDÍLEJ:

Břevnovský klášter.Foto: DENÍK/Ivan Babej

Ruiny kdysi slavné barokní oranžérie, potemnělá zákoutí zarostlá břečťanem, rozbité lavičky, přestárlé a polámané stromy, tiše žalující na zašlé časy kdysi bohatého ovocného sadu.

Takový obrázek důvěrně znají častí návštěvníci „horní“ zahrady Břevnovského kláštera, tak zvané klášterky. Jenže realita se tu doslova mění před očima. Za dvoumetrovým ozděním se už druhým rokem pracuje na vzkříšení původního lesku břevnovského opatství – nejstaršího mužského kláštera v Čechách.

Hotovo by mělo být už na jaře příštího roku.

Výsledky jsou ale k vidění už nyní. Ani netřeba do areálu vstupovat. I nejzarytější skeptici z řad místních připouštějí, že zahrady jistě „prokouknou“.

Ještě před nedávnem hyzdila dojem z horní zahrady už u vstupu polorozpadlá obvodová zeď se zrezavělou kovanou bránou. Zašlou betonovou omítku, kterou zub času a kořeny náletových dřevin nahlodaly do rozvalin, tu ale postupně nahrazuje původní, znovu odkrytá opuka. Celá mohutná hradba je podle správce kláštera Petra Linarta dlouhá přes jeden a půl kilometru. Přesto je již asi ze dvou třetin opravena.
„Hotovy jsou i části terasových opěrných zdí,“ informoval Linart.

„Postupně se přesvědčuji, že se nejedná o žádnou hurá akci, která nám má znepříjemnit oblíbené procházky klášterkou. Ta zeď se jim povedla. Snad si dají stejně záležet i na přesadbě ovocných stromů,“ komentovala včera častá návštěvnice břevnovského areálu Jana Vlásenková z Petřin. Přistěhovala se sem na začátku osmdesátých let.

„Zahradu pamatuji jen ve stavu před zahájením revitalizace. Máme ji rádi a pokud ji současné práce budou ku prospěchu, budeme jí navštěvovat s ještě větší oblibou,“ dodává.

Na podzim 340 mladých stromů

Dočká se ona, i tisíce dalších milovníků zahrad břevnovského kláštera nových ovocných stromů? Podle Petra Linarta rozhodně ano a to brzy. Už letos na podzim prý původní, časem zašlé jabloně, třešně či hrušně nahradí 340 mladých stromů.


Zahradní architektka a dendroložka Barbora Kupková říká, že už bylo na čase.

„Většina stromů v sadu byla dle mých poznatků sázena po druhé světové válce, případně ještě v padesátých letech. To je pro ovocné stromy už mezní věk,“ upozorňuje Kupková. Připouští, že vysokokmenné ovocné stromy, jako jsou právě třešně či hrušně, kterých bylo v sadu nejvíce, se mohou dožít až sto let.

„Moji rodiče tam chodili na třešně v šedesátých letech. Teď už by ale plodily čím dál méně,“ řekla dále Kupková. Domnívá se, že stromy vesměs nebyly napadeny nemocemi.

„Jednalo se o starší odrůdy, které byly odolnější vůči chorobám, nežli jsou ty současné, přešlechtěné. Podle mého názoru byly stromy zničeny především lidmi. Z mojí zkušenosti hlavně studenty ze sousedních kolejí, kteří z nich nemilosrdně rvali ovoce,“ uzavírá Kupková.
„V přesadbě pokračujeme podle projektu. Vykáceli jsme nemocné a dožilé stromy a také nálety. Letos na podzim se zde objeví mladé jabloně, hrušně, slivoně i třešně původních starých odrůd,“ vysvětluje Linart.

Vedle vysokokmenných ovocných stromů v sadu rozkvetou i moruše, oskeruše či kaštanovníky.

Aby se zabránilo poškozování stromů, na které poukázala Barbora Kupková, bude i v horním sadu platit návštěvní řád. Mezi 22 a 6 hodinou ranní se pro veřejnost uzavře. V návštěvních hodinách se také domácí mazlíčci pejskařů proběhnou po zahradě jen na vodítku.

Barokní oranžérie povstala z trosek

Nejen sadu opravy vdechnou nový život. Z trosek se v cípu dolní zahrady probouzí i barokní oranžérie z dílny K. I. Dietzenhofera. I ji většina zdejších obyvatel pamatuje jen jako oprýskanou rozvalinu, které rozhodně nepřidala na kráse dlouhá léta komunistické totality.

Podobu původního skleníku se smutné zřícenině už několik měsíců snaží vrátit stavitel Pavel Havlas. Dělníci pod jeho dozorem už obnovili střechu, komíny, vápenné omítky a okna. „To vše podle schváleného projektu a za asistence památkářů,“ uvádí Havlas.

Stejným způsobem byla už během uplynulé zimy zrestaurována i kaple Josefka na samém konci habrové aleje v dolní části zahrad. Podle plánu by ji ještě měla vyzdobit malba klenby a stěn. Úprav se dočkalo i těsné okolí sochy sv. Jana Nepomuckého v sousedství baziliky. Trávník je tu uměle zavlažován a postavu světce v noci osvětlují reflektory.

Podle radnice Prahy 6 se budou náklady na restauraci zahrad pohybovat kolem 120 milionů korun. Většinu hradí samotné arciopatství sv. Vojtěcha a Markéty prostřednictvím programu Praha – konkurenceschopnost. Částečně se podílí i Praha 6 závazkem uhrazení deseti procent z celkové částky.

Krátce z historie:

– Klášter byl založen u pramene potoka Brusnice, kde se podle pověsti setkal biskup sv. Vojtěch s knížetem Boleslavem na lovu.
– Prvním opatem se roku 993 stal Vojtěchův vychovatel Anastasius.
– V polovině 11. století postavil opat Meinhard v Břevnově basiliku sv. Benedikta a Vojtěcha .
– Počátkem 14. století přestavěl opat Bavor z Nečtin klášter i kostel, který je od té doby zasvěcen sv. Markétě.
– Současnou stavbu zahájil roku 1708 opat Otmar Zinke podle plánů Kryštofa Dientzenhofera.
– Kostel byl vysvěcen 1715, celá stavba trvala do roku 1740.
– Klášter nebyl zrušen ani za panování císaře Josefa II.
– V roce 1951 byl klášter rozpuštěn a mniši deportováni. Do roku 1990 zde byl Archiv ministerstva vnitra.
– v letech 1991–1993 byly klášter i kostel opraveny.
– v roce 1997 je navštívil papež Jan Pavel II.

zdroj: wikipedia

Čtěte také: Břevnovský klášter chce co nejdříve opravit zahrady

Autor: Jakub Krupka

8.6.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 18 810 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci referent/ka oddělení vodního hospodářství a ochrany prostředí Odboru životního prostředí MěÚ Brandýs nad Labem-Stará Boleslav. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Neurčeno, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo pracoviště:, - Město Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, , Prvotní kontakt:, - podání písemné přihlášky do výběrového řízení, , Upřesňující údaje:, - Charakteristika vykonávané práce: komplexní výkon státní správy na úseku vodního hospodářství a ochrany prostředí. , - Zájemci, kteří splňují předpoklady a požadavky stanovené vyhlašovatelem, mohou do výběrového řízení posílat své písemné přihlášky se všemi předepsanými náležitostmi a přílohami na adresu MěÚ Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Masarykovo nám. 1, 250 01 Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, v označené obálce "VŘ/REFERENT OVH" do 04.05.2018. , - Písemná přihláška zájemce musí obsahovat: jméno, příjmení a titul zájemce, datum a místo narození, státní příslušnost a místo trvalého pobytu, číslo občanského průkazu (nebo dokladu o povolení pobytu, jdel-li o cizího státního občana), datum, vlastnoruční podpis uchazeče. , - PŘIHLÁŠKY NELZE POSÍLAT ELEKTRONICKY. , - K přihlášce zájemce dále přiloží: životopis s uvedením údajů o průběhu dosavadních zaměstnání, výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší 3 měsíců, u cizích státních občanů též obdobný doklad osvědčující bezúhonnost vydaný domovským státem (pokud domovský stát takový dokument nevydá, doloží cizí státní občan čestným prohlášením), ověřenou kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání; souhlas s nakládáním s osobními údaji pro účely výběrového řízení. , - Předpoklady: vysokoškolské vzdělání v bakalářském studijním programu nebo vyšší odborné vzdělání; dle § 4 zák. č. 312/2002 Sb.: státní občanství ČR, případně cizí státní občan s trvalým pobytem na území ČR; starší 18 let; způsobilost k právním úkonům a bezúhonnost, znalost českého jazyka., - Požadavky: praxe v oblasti vodního hospodářství vítána, osvědčení o zvláštní odborné způsobilosti na úseku vodního hospodářství vítáno, znalost legislativních předpisů souvisejících s vykonávanou činností, základní administrativní a PC dovednosti, dobré komunikační schopnosti, samostatnost a ochota k dalšímu vzdělávání, flexibilita a spolehlivost, řidičský průkaz skupiny B. , - Více informací na www.brandysko.cz, sekce volná pracovní místa., , Zaměstnanecké výhody:, - stravenky, 3 dny zdravotního volna. Pracoviště: Město brandýs nad labem - stará boleslav, Masarykovo náměstí, č.p. 1, 250 01 Brandýs n.Labem-St.Bol.1. Informace: Vlastislav Horáček, +420 221 621 450.

Informační technologie - Informační technologie Programátor 60 000 Kč

Vývojáři softwaru Vývojář softwaru. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 60000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Místo výkonu práce: Revoluční 1082/8, Nové Město, Praha, Kontakt: Tomášková Kateřina, e-mail: Kateřina Tomášková <katka@evalue.cz, - Java/JEE Developer, - Navrhování a analýza technických požadavků, vývoj modulů založených na požadavcích klienta, optimalizace systému, - Výborná znalost OOP, - Znalost platform Java a JEE, Spring, ORM (Hibernate/iBatis/EJB), Oracle, PL/SQL, - Znalost dalších nástrojů, serverů, OS, metodologií potřebných pro programování v Java, - Zkušenosti s interaktivním vývojem (Agile/Scrum), - Dobré komunikační schopnosti v angličtině, - Uvítáme pragmatického, flexibilního týmového hráče, který se zaměřuje na potřeby zákazníků, rád sdílí své nápady a nevadí mu virtuální spolupráce. Pracoviště: Evalue.cz s.r.o., Revoluční, č.p. 1082, 110 00 Praha 1. Informace: Kateřina Tomášková, .

Služby - Úklid servisu 17 000 Kč

Do společnosti Auto Jarov hledáme nové kolegy/kolegyně na pozici pracovník/pracovnice úklidu. Náplní práce je zajištění čistoty autosalonů a sociálního zařízení. Pracuje se na směny po-pá ranní: od 6:00h. - 14:30h. a 1x do týdne odpolední: od 6:00h.-18:00h. a 1x sobota do měsíce: od 7:00h. - 14:00h.

Informační technologie - Informační technologie Programátor 41 500 Kč

Vývojáři webu a multimédií Frontend Developer. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 41500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky na uchazeče:, Místo výkonu práce: Thámova 137/16, Praha 8, Kontaktní osoba: Hrdličková Jana, tel.: 603116538, e-mail: jana.hrdlickova@kompitech.com, Požadavky, Alespoň roční praxe jako Frontend developer, Znalost jQuery, CSS, JavaScript; Python, Bootstrap, Praxe v kódování, data modelingu, Schopnost napsat čistý, dobře strukturovaný CSS. Pracoviště: Kompitech s.r.o., Thámova, č.p. 137, 186 00 Praha 86. Informace: Jana Hrdličková, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Politik a radní Petr Dolínek.
13

Dolínek: Poslanci ČSSD nemluvili o nabídce od ANO

Šídlatka velká z pražské Stromovky

Vyfoťte pražskou přírodu a ukažte ji světu. Začíná projekt City Nature Challenge

Očkujte se proti encefalitidě i meningitidě, radí lékaři

Nemocných klíšťovou encefalitidou přibývá v Praze nejvíc z českých krajů. Češi podle lékařů stále podceňují očkování jako nejlepší prevenci. 

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Potyčku, která se v lednu tohoto roku odehrála v pražském Top Hotelu po prezidentských volbách, vyhodnotila policie jako přestupek proti občanskému soužití. Věc bude řešit správní úřad v Praze 4. Výjimkou je počínání podnikatele Karla Slezáka, který v únoru zemřel a policie jeho případ odložila. V pondělí o tom informovala média policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Debakl Komety, bitva u Veveří a mladí virtuosové z Trutnova: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 14. až 15. dubna 2018.

Veverčata, zajíčci i myšice. Záchrannou stanici čeká s příchodem jara plno práce

Pražané jsou nadšení. Přišlo jaro. Pro Záchrannou stanici hl. m. Prahy pro volně žijících živočichů to ale znamená pěkný „záhul“. S teplem začíná i sezóna mláďat. V tomto týdnu se v záchranné stanici zotavuje dokonce 53 mláďat nejrůznějších zvířat. Prozatímní domov tu tak mají veverčátka, malé hrdličky a přes 20 zajíčků.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT