Velmi rušno bylo na císařských trzích. Jen málokdo si odřekl některou ze staročeských specialit. „Už jsem okusil osúchy s povidly, teď se pustím do česnekových. A kus táče se do mých útrob ještě také vejde,“ tvrdil Jaroslav Lochník, který se do Břevnova nedávno přistěhoval.

Osúchy jsou placky z chlebového těsta a táč je koláč. Přípravu mohli návštěvníci sledovat přímo. Kuchařka, s rukama po loket ponořenýma do mísy, hnětla těsto, že by si odborníci z EU asi rvali vlasy. Ale chutnalo všem. Na odbyt šly i boží milosti, pagáčky a zelňáky.

Ustánků se pak nakupovaly vařečky, mašlovačky a další výrobky do domácnosti, květiny i praky, zkrátka zboží všeho druhu. Největší fronta byla jako obvykle na c. k. poštovním a telegrafickém úřadě. Lidé čekali na příležitostná razítka a hojně nakupovali dobové pohlednice.

Vzpomínání s fotografiemi

A vzpomínali. Před vystavenými asi třemi desítkami fotografií se co chvíli ozývalo – to je dnešní škola na Marjánce, jéje, to je náš barák, tady z toho už zbyla jen ta kaplička. „A tady je břevnovský mrakodrap,“ ukazovali na asi pětipatrový dům v dnešní Patočkově ulici. „To jsou takové pěkné vzpomínky, je to moc hezké,“ libovala si Marie Zyková, která v Břevnově žije 76 let.

Na své si přišli i pánové, kteří obdivovali silniční parní válec ČKD Mamut z roku 1930, který se podařilo i rozpohybovat. Jeho funkční model si pak vyzkoušely děti. Obdiv sklidil také historický autobus, osobní automobil a velocipédy i historická střelnice. A po Velké Markétě, místní vodní nádrži, se vesele proháněly modely starých lodí.