Ačkoli jejich historie sahá až do 19. století, nejsou na tom stejně jako některé jiné, podobně staré požárnické sbory. Ty mají ve svém vlastnictví stará hasičská auta či několik stříkaček, které si v akci pamatují spíše pamětníci. Braničtí hasiči mají jen jedno historické čerpadlo.

To jim však nebrání v tom, aby se pustili do hašení z dob, kdy hasiči začínali. Každý rok se skupina branických požárníků vydává na místa po celém tuzemsku, kde předvádí své hasičské schopnosti se starou koňskou čerpadlovou stříkačkou, kterou si půjčují.

Pomáhali Strašnicím i Libni

Během celé akce se starou stříkačkou jsou všichni oblečeni i do tehdejších, bílo-červených, hasičských stejnokrojů. „Lidé nás mohou letos spatřit na Konopišti," zve Nitra na letošní hasičské slavnosti, které pse uskuteční v květnu. Nejdál s koňskou stříkačkou vyjel sbor hasičů z Braníka až do Polska, kde navštívili obci Cichowo.

Dalo by se říci, že jinak se požárníci z Prahy 4 k hašení ohně příliš nedostanou. Zatímco jiné sbory mají výjezdovou jednotku, která jede pomoci, když je třeba, tak u sboru z pražského Braníka takováto jednotka chybí. I tak dokáží dát svou ruku k dílu. „Naši členové vytvořili skupinu, která je připravená zapojit se v případě nutnosti do oblasti ochrany obyvatelstva," tvrdil Nitra.

Skupina se v roce účastnila spolu s dalšími pražskými sbory velkého protipovodňového cvičení v roce 2012. „Tenkrát jsme měli na starost úsek u Karlových Lázní, což pro nás byla čest, neboť se jedná o stěžejní úsek," říká hrdě místostarosta sboru.

Rok na to si mohli své schopnosti a připravenost mohli otestovat při záplavách, které na začátku léta v roce 2013 byly v Praze. „Ve Strašnicích jsme pytlovali písek, v Libni jsme zase stavěli protipovodňovou hráz," vzpomínal Josef Nitra.

Ač sbor hasičů z Braníka nevyjíždí k žádným požárům, dostane se k hašení ohně i tak. V rámci požární asistence dohlížejí členové sboru na bezpečnost při fotbalových utkáních na stadionu Viktorie Žižkov. „Zde zasahuje pořád, protože lidé často hází různé dýmovnice," přibližil situaci Nitra. Hasiči tak musí mít neustále připravené kbelíky s vodou, aby pyrotechniku rychle vyřadili z provozu.

Na jednu hru se chodí i dvacetkrát

Jelikož pomáhají na stadionu, kde jsou občas i fanoušci, kteří nejen slovy dávají najevo svou nespokojenost, pořídil sbor pro své členy helmy. „Člověk nikdy neví, co mu kdo hodí na hlavu," vysvětlil místostarosta sboru.

close Místostarosta Sboru dobrovolných hasičů v pražském Braníku Josef Nitra. zoom_in Ze sportovních představení se hlídkující hasiči z Braníka přesouvají i na ta divadelní, kde taktéž dávají pozor, aby nepropukl oheň na jevišti. „Skoro v každém představení někdo kouří cigaretu. Někdy i létají jiskry, čímž se znázorňují elektrické zkraty," uvedl Josef Nitra (na snímku) situaci a dodal, že není ani jedno představení, kde by nebyl jejich člověk jako požární hlídka.

Často se tedy stane, že požárník vidí jedno představení i dvacetkrát. Což je právě příklad místostarosty sboru Josefa Nitry, který tolikrát viděl inscenaci Caveman. Ta se hraje v Divadle U Hasičů, kde „dobráci" hlídají.

Když pak přijde oheň na scénu, je to takové vytržení z rutiny. Ostatně požár na divadle zažil jeden člen z branického sboru ještě v divadle na Palmovce. A co divadelník nechtěl, vše se stalo zrovna při premiéře. Představení ještě nemělo ještě vychytány všechny mouchy.

Světelný reflektor tehdy mířil na šálu, která je nahoře u opony. Ta chytla plamenem kvůli teplu, které reflektor způsoboval. „Kdyby tam tehdy nebyl hasič, tak nechci říci, co by se mohlo stát," přemítá Nitra. Takhle vyběhl požárník na scénu a rudé plameny uhasil.

Bedlivé sledování, zda jsou diváci i herci v bezpečí, je jedním finančních přivýdělků pro Sbor dobrovolných hasičů Braník. „Městská část Praha 4 nás podporuje, ale nejvíce si peněz si seženeme sami," prozradil Josef Nitra.

Čtvrtá městská část pomohl hasičům hlavně ve chvíli, kdy hledali prostor, ve kterém by se mohli scházet. V ní jsou teď asi rok. Předtím se několikrát sbor stěhoval, jeho poslední zastávkou byl sklepní prostor. Hasiči ho opustili až ve chvíli, kdy v domě prasklo odpadní potrubí.

Děti jsou plánem do budoucna

Aby sbor oplatil Praze 4 její pomoc, chce se zapojit do veřejně prospěšné činnosti. „Chceme oslovit děti v Braníku, aby se zapojily do aktivní ‚hasičiny'," líčí místostarosta sboru. Děti ve skupině by se pak věnovaly požárnímu sportu. Proto hasiči plánují oslovit i jednu z branických škol.

Už nyní se však braničtí hasiči podílejí na programu pro děti. V republice se už čtyřicet let koná každý rok soutěž pro žáky škol „Požární ochrana očima dětí". Původně šlo o výtvarnou soutěž, kdy děti kreslily své představy či zážitky spojené s hasiči. Postupem času se akce rozrostla i literárním směrem.

Branický sbor, který má podle Josefa Nitry asi 80 členů, organizuje tuto soutěž už několik let na základních školách a školkách, které se nacházejí na Praze 4. Výsledky se pak vyhlašují za velké slávy v Divadle U Hasičů. „Minulý rok bylo divadlo zcela naplněno," uzavřel Josef Nitra.

Čtěte také: Potopa v roce 2002 stvořila dobrovolné hasiče Prahy 1