Pražští radní se na začátku letošního února usnesli, že podají na projekt společnosti R2G (za níž stojí miliardáři Oldřich Šlemr a zakladatelé Avastu Eduard Kučera a Pavel Baudiš) námitku v územní řízení. Podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vadí pouze plánovaná novostavba na konci Pařížské ulice. Magistrátní Institut plánování a rozvoje (IPR Praha), který byl zpracováním námitky – i kvůli nedostatečné participaci s místními občany – pověřen, přitom už dříve sklěnenou „kostku“ schválil. 

Na pondělní schůzi městské rady Praha sobě navrhla, aby se hlasovalo o odvolání souhlasu magistrátního odboru evidence majetku s využitím sousedních obecních pozemků z konce dubna 2021. Jenže tento bod se na program vůbec nedostal. Předseda zastupitelského klubu koaličního hnutí a starosta Prahy 7 Jan Čižinský následně poskytl deníku Právo rozhovor s titulkem „Piráti a Marvanová ustoupili developerům“.

Podle Čižinského stavební úřad Prahy 1 zahájil územní řízení v rozporu se zákonem. Souhlas majitele sousedních pozemků totiž vydali magistrátní úředníci až zpětně a v rozporu s usnesením radních. „Kdybych byl primátorem, tak by se něco takového nestalo. A už vůbec by se nestalo, že bych otočil a zabránil nápravě chyby,“ řekl Právu jeden z magistrátních lídrů.

Co nejvíce politických bodů

Hana Kordová Marvanová (Spojené síly/STAN) zareagovala nejprve prostřednictvím sociálních sítí s tím, že jí vadí, jak Čižinský „překrucuje skutečnost“. Současná pražská radní a bývalá poslankyně vzkázala: „Já jsem ten poslední, kdo by ustupoval, natožpak se nějak paktoval s developery.“

Právnička ve facebookovém příspěvku zopakovala, že chce, aby plocha před hotelem zůstala náměstím a že nezastavitelnost inkriminovaného místa slibovali politici už před komunálními volbami 2018. Kordová Marvanová byla ostatně jediná z radních za Spojené síly, která se při zmíněném únorovém hlasování nezdržela. Praha se prostřednictvím IPRu navíc odvolala proti územního rozhodnutí kvůli rozporu s územním plánem. Podle radní chce šéf Prahy sobě nynějším prohlášením nasbírat co nejvíce politických bodů.

„I přes tato jasná fakta se pan předseda Čižinský rozhodl zaútočit na své koaliční partnery, ale hlavně nehledět na zákony a s velkým rizikem podnikat kroky, které by mohly poškodit hlavní město, pokud by se celá věc dostala před soud,“ uvedla Kordová Marvanová. Zmínila, že legislativní odbor magistrátu nemůže garantovat zákonnost postupu, který navrhla radní Hana Třeštíková (Praha sobě) a který prosazuje Čižinského hnutí.

Divadlo pro voliče

„A i když aktivismu fandím, tak vždy v mezích zákona, pane Čižinský!“ dodala Kordová Marvanová na adresu jednoho z magistrátních lídrů. Do následné diskuze se vehementně zapojil také Pavel Čižinský (Praha 1 sobě), bratr Jana Čižinského a exstarosta centrální městské části. 

„Hlavní město Praha je asi jediný vlastník pozemku, který v praxi umožní sousedovi, aby získal povolení ke stavbě, ale přitom tvrdí, že toto povolení potom napadne u soudu,“ namítl a přirovnal jednání Hřiba a spol. k „divadlu pro voliče“. Čižinský považoval argumentaci bývalé advokátky za nedostatečnou.

Pro běžného člověka je však kauza ohledně nového obchodního domu velmi nepřehledná. Chaos evidentně panuje rovněž mezi politiky, z nichž si někteří pletou kompetence samosprávy a výkon státní správy. „Je škoda, že k takovým střetům dochází, když mají v daném tématu oba politici stejný cíl, kterým je nezastavitelnost náměstí Miloše Formana,“ zhodnotil „letní vášně“ magistrátní koalice spolek Občané Prahy 1, který dlouhodobě proti záměrům developera protestuje. Aktuálně se řeší (ne)bezpečná likvidace azbestu při přestavbě hotelu.