Za zdí uBotiče je místo výhledu na zeleň čeká nepříjemný pohled na hromadu komunálního odpadu, výkalů a stříkaček narkomanů.

Odpad leží na úpatí náspu železnice. „Zajímalo by mě, kdo je za uklízení tohoto místa odpovědný a proč to již dávno neudělal,“ sdělil deníku Petr Tomášek, který bydlí ve Fričověulici.

„Problémy se skládkami vPraze 2máme. Jde především omísta, která jsou hůře přístupná,“ uvedl místostarosta Prahy 2Václav Vondrášek. Podle něj je důležité, aby si místní zjistili, komu pozemek patří.Poté se mají obrátit kvůli úklidu přímo na vlastníka.

Vtomto případě místo patří Českým drahám (ČD), které mají úklid kolem trati vNuslích naplánován. Poté, co je na skládku Deník upozornil, zahrnuly České dráhy úklid skládky do svého plánu. „Naposledy jsme tam uklízeli před půl rokem. Během 14dnů pozemek uklidíme znovu,“ uvedl mluvčí ČD Ondřej Kubala. Podle něj ale jde oboj světrnými mlýny: „ČD tedy zaplatí ze svého opět 100tisíc korun za to, že místní obyvatelé si vytváří skládku vokolí vlastních obydlí. Pokud na místě nebude stát od rána do večera hlídač, což je logicky nereálné, je péče ookolí na nás, na obyvatelích různých čtvrtí,“ dodal Kubala.

Ročně do úklidu černých skládek dávají vPraze dráhy několik milionů korun. Nusle totiž nejsou jediným místem, kde se odpad načerno hromadí. Velké problémy sodpadem mají ČD nahranici Strašnic a Zahradního města, kde lidé odpad odkládají ugaráží při trati pro nákladní vlaky mezi Krčí a Malešicemi.

Černé skládky utratí ale nejsou jen problémem Prahy. Pravidelně se odpad hromadí například vtunelu používané regionální tratě vLokti na Karlovarsku. Lidé zde odhazují nepořádek ipřesto, že místem projíždějí vlaky. Problémem je pro dráhy ibývalé depo ve Zdicích, kde nepomohlo ani zaplocení.