Sluchátko se zahnutým plastikovým držákem mám na uchu a v ruce držím přijímač velikosti krabičky zápalek spojený se sluchátkem tenkým kablíkem. Když se druhou rukou dotknu dřevěného sloupku před sebou, ve sluchátku se ozve: „Pieris japonský. Rod pieris obsahuje sedm druhů. Jde o vždyzelené středně velké až větší keře či liány…" Kouzlo, zázrak? Ne, jen umně využitá vlastnost lidského těla vodivost.
„Sloupky mají z jedné strany běžný text, v němž informují o nějaké rostlině nebo součásti zahrady například rašeliništi a z druhé strany je na kovovém plátu týž text v Braillově písmu. Pokud se osoba, která má nasazené sluchátko a v ruce drží přijímač, dotkne tohoto kovového plátu, uslyší ve sluchátku čtený text," vysvětluje princip fungování tzv. diskrétního zvukového průvodce tisková mluvčí Botanické zahrady hlavního města Prahy v Troji Marcela Uhlíková.
S budováním systému se začalo již loni, ale plně dokončen byl až letos, kdy počet informačních sloupků dosáhl šedesáti. Jsou umístěny v jižní i severní části zahrady a poskytují informace o jejích nejzajímavějších exponátech či místech. V prvé řadě jsou určeny slabozrakým a nevidomým, kteří s jejich pomocí mohou vnímat dojmy ze zahrady komplexněji.
Mluvící sloupky jsou však výhodné i pro ty, kdo vidí, ale zapomněli si brýle, unavuje je číst dlouhý text, anebo se prostě nemohou ke sloupkům s textem bez obtíží sklonit.
Zapůjčení sluchátka je možné na všech pokladnách na vratnou zálohu 200 korun, jinak je bezplatné. Určitou nevýhodou je, že je třeba sluchátko vrátit na té bráně respektive pokladně, kde bylo půjčeno. Pro ty, kteří zahradou projdou a nechtějí se vracet, by bylo vhodnější je vrátit u pokladny na opačném konci zahrady. „I na tom již pracujeme," říká mluvčí Uhlíková.
Součást širšího plánu
Botanická zahrada vypracovala již v roce 1996 ve spolupráci s Institutem rehabilitace zrakově postižených UK Praha projekt Zahrada, ve kterém se zaměřila na zpřístupnění poznání živé přírody, domácí květeny i exotických rostlin také zrakově postiženým návštěvníkům. Projekt zahrnuje pořádání výstav zaměřených na vnímání všemi smysly, putovní sbírku přírodnin a zpřístupnění botanické zahrady zrakově postiženým návštěvníkům. Jeho součástí je i proškolení průvodců pro práci s handicapovanými lidmi včetně nevidomých.
Zatím poslední pomůckou pro zrakově postižené je hmatový plán botanické zahrady s vyznačením důležitých staveb, rozlišeným povrchem expozic, cest i označenými mluvícími sloupky.