Sloučení trojské botanické zahrady se sousední zoologickou je možná opět o něco blíž. O možnosti spojení obou organizací se mluví již několik let, definitivní rozhodnutí by mohlo padnout brzy.

Podle mluvčí botanické zahrady Marcely Uhlíkové se tak může stát nejdřív v roce 2010. Město chce mít nejprve k dispozici výsledky personálních auditů obou zahrad. V zoo audit teprve proběhne, botanikové už ho ale mají za sebou. Informoval o tom server Českénoviny.cz.

Čtvrtina má údajně odejít

Botanickou zahradu by podle něj mělo opustit 23 zaměstnanců, tedy zhruba čtvrtina. Kurátor listnatých dřevin Pavel Sekerka s výsledkem auditu nesouhlasí. „Bez náhrady by odešli důležití pracovníci, například Kamila Skálová, která vytvořila japonskou zahradu, jež je považována za naši nejlepší expozici. Ohrožena by byla také významná sbírka bonsají,“ tvrdí.

Mluvčí botanické zahrady Marcela Uhlíková ovšem vylučuje, že by rostliny byly ohroženy. „Informace o počtu odcházejících pracovníků nejsou pravdivé. Spolupráce s paní Skálovou i ostatními zaměstnanci bude pokračovat i nadále, starosti jsou zbytečné,“ uklidňuje.

Více než výsledky auditu trápí některé zaměstnance právě uvažované sloučení se zoologickou zahradou. „Pokud by ke spojení se zoo došlo, další koexistence by byla velmi obtížná. Máme úplně jinou metodologii, obě zahrady fungují jinak. V případě nedostatku financí by navíc zdroje šly určitě do zoo, a ne k nám,“ obává se Sekerka.

Kdy a jak

Zoologická zahrada se podle slov Dušana Michelfeita, náměstka útvaru kontaktu s veřejností, spojení nebrání. „S vedením Zoo Praha byl záměr města řádně projednán. Otázkou zůstává, kdy a v jaké formě by mělo ke sloučení dojít. Tato záležitost má výhody i rizika. Záleželo by především na kvalitě vedení sloučeného subjektu,“ řekl Deníku.

Uhlíková ale tvrdí, že jde o spekulace a propojení obou organizací není na pořadu dne. „Všechno jsou dohady, o sloučení už se mluví deset let a zatím se nic nestalo. Ještě musí následovat audit v zoo, takže ke spojení nemůže dojít dříve než v roce 2010,“ uvedla.