Vleklé spory, které provázejí přestavbu Viničního domku v pražských Modřanech, stále nejsou u konce. Nejstarší modřanská stavba se sice nedávno dočkala nutné rekonstrukce, plány radnice na další stavební zásahy však čelí kritice ze strany místních vinařů, části zastupitelstva a Ateliéru pro životní prostředí.

Právě tato ekologická organizace podala v pondělí odvolání proti pracovnímu povolení, které se radnici již podruhé podařilo získat.

Stavební povolení k přestavbě viničního domku obdržela radnice Prahy 12 již koncem roku 2006. Přestavba však musela být vzápětí zastavena, když se do věci zapojili protestující vinaři a Ateliér pro životní prostředí – magistrát tak vyhověl jejich stížnosti, podle níž byli neprávem vyloučeni ze stavebního řízení.

Kontroverzní přístavba

Podle odpůrců by plánovaná přestavba zničila historický ráz budovy. „Současný projekt počítá s přístavbou, která by byla s viničním domkem spojena železobetonovým můstkem. To mimo jiné znamená probourání zdi v zadní straně domu a vybudování masivního náspu kvůli přístupu pro vozíčkáře,“ vysvětluje Jiří Janatka, předseda Organizace vinice Modřany, která domek po léta spravovala.

„Navrhovali jsme alternativní řešení, které by zachovávalo původní vzhled kulturní památky i ráz celé vinice. Většina zastupitelů však nadále trvala na původní variantě přestavby,“ říká Daniela Rázková z klubu Změna pro Prahu 12. Podle ní by přestavba udělala z historické památky tuctovou stavbu a ukázku nabubřelého „podnikatelského baroka“.

„Jde o subjektivní pohled,“ reaguje na kritiku zástupce starosty Prahy 12 Martin Štengl. „Alternativních návrhů by šlo jistě vypracovat desítky, a stejně by se každý z nich někomu nelíbil. Já respektuji odborný názor památkářů, kteří projekt schválili,“ říká Štengl.

Odborníci však stojína obou stranách barikády. „Posudek ústavu památkové péče považuji za nekompetentní. Jeho autorem je kunsthistorik, nezabývá se lidovou architekturou, pod kterou stavba spadá,“ říká například architekt Jan Veselý z klubu Za starou Prahu.

Ve Viničním domku by po rekonstrukci mělo být muzeum vinařství. Pokud magistrát zamítne odvolání a současný projekt bude dokončen, měl by domek sloužit také jako obřadní síň.

JAN VÁVRA