VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Boj o studenty začíná. Vysoké školy se otevírají

Praha - Leden je na většině pražských vysokých škol ve znamení dnů otevřených dveří. Co nového nabízí?

20.1.2017 AKTUALIZOVÁNO 24.1.2017
SDÍLEJ:

Den otevřených dveří na ČVUT. Ilustrační foto. Foto: DENÍK/ Martin Divíšek

Simulované soudní jednání, umělý pacient či virtuální realita. Pražské vysoké školy si na tradiční dny otevřených dveří připravily zajímavý program, předhání se tak v lákavější nabídce. Do konce února totiž můžou letošní maturanti posílat přihlášky ke studiu. Boj o dostatečné počty studentů začíná.

Zemědělská univerzita dává nahlédnou pod pokličku vysokoškolského prostředí

Česká zemědělská univerzita se v rámci svých dnů otevřených dveří snaží zprostředkovat zejména atmosféru akademické půdy. „Uchazeči se seznámí se zástupci vedení fakult, s potenciálními spolužáky, s učebnami i laboratořemi zkrátka s atmosférou školy," okomentoval tiskový mluvčí univerzity Josef Beránek.

Součástí programu je možnost nahlédnout pod pokličku vysokoškolského prostředí. Uchazeči se podívají například do skleníků či stájí. Kromě toho si na vlastní kůži vyzkouší školní formuli či se alespoň na okamžik stanou těžařem, k dispozici totiž je i simulátor těžařského stroje. „Největšímu zájmu se pochopitelně těší klasické ekonomické, zemědělské, lesnické a environmentální obory," vyjmenovává Beránek.

Součástí dne otevřených dveří bude i kvíz o ceny

Ekonomové na to letošní rok šli netradičně. Vysoká škola ekonomická totiž uspořádala dny otevřených dveří všech fakult dohromady. Potenciální studenty lákala do svých řad už ke konci prosince.

„Součástí společného dne otevřených dveří byla komentovaná prohlídka areálu školy, investiční hra nebo kvíz o ceny," vyjmenoval mluvčí Ilona Legová. Nyní se postupně organizují menší akce, kdy se otevírají jednotlivé fakulty.

Studenti si mohou vyzkoušet přijímací test

Dnes je například připravený program na Fakultě financí a účetnictví. V únoru to čeká Fakultu mezinárodních vztahů a Fakultu managementu. Uchazeči dostanou možnost prohlédnout si všechny prostory školy.

„Navíc si mohou například v počítačových učebnách vyzkoušet zkrácený přijímací test, mohou se zúčastnit investiční hry nebo simulace sportovních disciplín," dodává Legová.

VŠCHT nabízí setkání uchazečů se současnými studenty 

Vysoká škola chemicko-technologická plánuje otevřít své brány ke konci ledna. „Kombinujeme obecné přednášky o možnostech studia s interaktivními stánky, které reprezentují jednotlivé obory," vysvětlil tiskový mluvčí VŠCHT Michal Janovský.

Program zaměřují zejména na to, aby se uchazeči setkali se současnými studenty. „Připraveny jsou i exkurze do laboratoří, v rámci dnů otevřených dveří také soutěžíme o řadu tematických cen," dodal Janovský.

ČVUT ukáže moderní technologie 

Zejména na inovativní techniku zve uchazeče České vysoké učení technické. Každá z osmi fakult si připravila speciální program. Fakulta biomedicínského inženýrství představí simulované pracoviště jednotky intenzivní péče s umělým pacientem. Návštěvníci si také budou moci vyzkoušet navigační pomůcku pro nevidomé. Fakulta elektrotechnická zase láká na robotiku, virtuální realitu či světelný design. Nově také fakulta otevírá magisterský obor Letectví a kosmonautika.

Se začátkem února pořádá akci pro uchazeče například i mladá Fakulta informačních technologií. „Důraz klademe kromě jiného na informace o možnostech uplatnění, které na akci prezentuje především náš Portál spolupráce s průmyslem," vysvětlila Veronika Dvořáková z fakulty.

Masarykův ústav si připravil řadu zajímavých přednášek

Masarykův ústav vyšších studií ČVUT se na Dny otevřených dveří chystá 30. ledna a 8. února. „Jsme pracoviště specializované na přípravu manažerů, ekonomů a učitelů. Umíme naučit práci s lidmi, slovy a čísly, ukázat, jak úspěšně řídit podnik a docílit, aby byl ve svém oboru vždy krok před ostatními," popisuje charakter studia Simona Davídková z Masarykova ústavu.

Pro dny otevřených dveří si tak ústav připravil řadu zajímavých přednášek. „V rámci dnů otevřených dveří uchazečům rádi vysvětlíme, co všechno se u nás mohou naučit a jaké požadavky pro to musí splnit," dodává Davídková.

Na UK mohou studenti zažít simulovaný soudní proces 

Nejstarší česká univerzita má na většině fakult dny otevřených dveří už za sebou. Dnes ho například organizuje Fakulta tělesné výchovy a sportu. V nejbližší době se uskuteční na Pedagogické či Právnické fakultě, tam můžou zájemci zažít i simulovaný soudní proces.

„Chceme nyní uchazeče pozvat na Veletrh pražských veřejných škol," připomněl mluvčí Univerzity Karlovy Václav Hájek. Ten se uskuteční 2. února v Karolinu.

Dny otevřených dveří
20. ledna
Vysoká škola ekonomická, Fakulta financí a účetnictví

20. ledna
České vysoké učení technické, Fakulta elektrotechnická

20. a 21. ledna
Česká zemědělská univerzita

27. a 28. ledna
Vysoká škola chemicko-technologická

1. února
České vysoké učení technické, Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská
 
3. února
České vysoké učení technické, Fakulta informačních technologií

Čtěte také: Středoškoláci se na den stanou lékařskými fyziky

Autor: Jana Kašparová

20.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Andrej Babiš (vlevo) a Jaroslav Faltýnek.
9

Mezi Čechy mírně převažuje nespokojenost s výsledkem voleb

Petr Gazdík.
5

Babiš přemlouval STAN ke spolupráci. Podle Gazdíka ale marně

Jednání za hnutí ANO povedou Babiš, Faltýnek i Brabec

Povolební vyjednávání povedou za ANO předseda hnutí Andrej Babiš, místopředsedové Jaroslav Faltýnek, Petr Vokřál a Richard Brabec a člen předsednictva Radek Vondráček. Po jednání předsednictva to novinářům řekl Babiš. Dodal, že první schůzky se uskuteční v neděli a v pondělí. Již dříve Babiš prohlásil, že ANO je připravené jednat se všemi stranami, které se dostaly do Sněmovny. O tom, s kým by chtěl uzavřít koalici, se jednoznačně nevyjádřil.

Schwarzenberg: Lidé očividně raději slyší sliby než pevní postoje

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg označil výsledek voleb za prohru, kterou přisuzuje tomu, že strana neuhnula ze svých principů.

Přibývá krádeží drahých kol na objednávku, potvrdily pojišťovny

Hodnota ukradených kol klientů pojišťoven v Česku v letošním roce vzrostla. Častěji se kradou dražší, předem vytipované bicykly, na něž se soustředí organizované skupiny zlodějů, vyplývá z ankety ČTK mezi tuzemskými pojišťovnami.

Praha volí jinak než zbytek země. Potvrdí se to i letos?

Obyvatelé hlavního města v minulosti hlasovali výrazně „pravicověji“ než lidé z ostatních regionů. Očekává se to i tentokrát, jak potvrdila také naše předvolební sonda. Praha je tradiční baštou pravice a liberálně orientovaných stran. Minulé parlamentní volby v roce 2013 opanovala v hlavním městě TOP 09. Hlasovalo pro ni přes 23 procent voličů, zatímco na celostátní úrovni jen 12, což stačilo na republikové čtvrté místo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení