Emoce po vyhraněné prezidentské volbě pozvolna chladnou a na dohled je další politická bitva. Pražané budou na podzim vybírat zastupitele jak pro celou metropoli, tak pro 57 městských částí. Současní starostové těch nejlidnatějších, které jsou v počtu obyvatel srovnatelné s krajskými městy, chtějí s jedinou výjimkou vést svou stranu nebo hnutí v místních volbách a zůstat tak v čele radnice.

Volby v Praze.
Většina pražských starostů chce v podzimních volbách obhájit funkce

Starostové, kteří chtějí pokračovat po podzimních volbách. InfografikaZdroj: Redakce

Musíme dotáhnout, co jsme začali 

Unisono to přitom zdůvodňují potřebou „dotáhnout započaté projekty“. Ze dvanáctky starostek a starostů, které Pražský deník oslovil, je rozhodnutý neobhajovat pozici pouze Roman Petrus z Prahy 8.

Předseda Strany zelených Petr Štěpánek.
Novým předsedou Zelených je starosta Prahy 4 Petr Štěpánek

Starostu volí až zastupitelstvo

Jak ale připomíná politolog Petr Jüptner, ani osobní popularita lokálním politikům nejvyšší metu ve volbách nezajišťuje, protože starostu vybírají radní. „A často to bývá výsledek složitých koaličních kompromisů. Pražská komunální politika je navíc zejména od nástupu hnutí ANO poměrně divoká a nestabilní často docházelo k výměnám koalic, ne všichni starostové jsou tam od začátku. Navíc i ta obliba a známost jednotlivých starostů se napříč Prahou dost liší,“ upozorňuje Jüptner.

Šance na úspěch, a to zejména u „menších“ stran podle něj posilují předvolební koalice a také kandidátka, která nesází na jediného výrazného politika, ale na vícero lokálně známých osobností včetně nestraníků.

Robert Pelikán.
Vnitro připraví věcný záměr přímé volby starostů a hejtmanů

Díky volební spolupráci v rámci Trojkoalice se například před třemi roky stal starostou Prahy 4 Petr Štěpánek, současný předseda Strany zelených, která v posledních parlamentních volbách propadla.

Ilustrační foto
Starostové městských částí chtějí od Prahy víc pravomocí i peněz

Celopražské ANO podporuje primátorku 

Také primátorka Adriana Krnáčová z hnutí ANO má zájem řídit Prahu i nadále. Její podpora od stranických kolegů ale není absolutní. Jednoznačně proti Krnáčové je podle nedávného vyjádření buňka ANO v Praze 10.

Naproti tomu šéf celopražské organizace Jan Říčař za Krnáčovou stále stojí. Klíčový bude postoj premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Ten už podle zdrojů Pražského deníku nabídl vedení celopražské kandidátky populárnímu řediteli Zoo Praha Miroslavu Bobkovi. Ani jeden z mužů to nicméně po přímé otázce nepotvrdil.

Deník s vámi - Setkání s primátorkou v rezidenci primátora: Adriana Krnáčová.
Chlubila se otevřením tunelu. Krnáčovou starostové chválili

Rozhoduje krajská organizace 

„Panu Bobkovi jsem to nabízel, ale v roce 2013,“ napsal našemu listu premiér s dovětkem, že jeho vliv na výběr kandidátů se přeceňuje. „Rozhoduje krajská organizace a její členové, až následně výbor,“ dodal Babiš.

Miroslav Bobek podle aktuálního stanoviska nemá, alespoň prozatím, potřebu vstupovat do politiky. „Své místo vidím v zoo,“ komentoval údajnou nabídku Bobek. Ambici vést příští koalici na magistrátu má také znovu sílící ODS, která nejspíš postaví do čela kandidátky místopředsedkyni strany Alexandru Udženiji.

Petr Pravda
Petr Pravda: Oblíbení starostové mohou stranám přinést dobré výsledky

Kandidovat budou Čižinský i Pospíšil 

TOP 09 pak povede do voleb sám předseda Jiří Pospíšil. Piráti vyberou volebního lídra do začátku března v internetovém hlasování všech pražských členů. A naději na prestižní post má i populární starosta Prahy 7 Jan Čižinský, který založil a vede občanskou iniciativu Praha sobě.

Úřad městské části Praha 8. Ilustrační foto.
Praha 8 podle opozice rozhazuje stamiliony. Starosta to popírá