Lidé podepsaní pod peticí za návrat linek zpět na Depo se ani po mnoha měsících nechtějí vzdát. Nyní odeslali otevřený dopis také primátorovi hlavního města Pavlu Bémovi (ODS), aby se situací zabýval.

Občané se zlobí

„Jsem velice znepokojen situací okolo převedení autobusových linek. Ve věci jsme průběžně informovali magistrát i Středočeský kraj. Tento přesun situaci cestujících ještě zhoršil. Naše doložitelné argumenty nikdo nebral v potaz a bylo nám odpovídáno polopravdami a nepravdami, které zveřejňoval Ropid,“ tvrdí Pavel Kindl, člen petičního výboru Petice za Hostivař.

Podle něho zpoždění na těchto linkách nevznikalo a nevzniká za druhým kruhovým objezdem v Uhříněvsi směrem k Depu Hostivař, ale v samotné Uhříněvsi a v Říčanech, kudy autobusy projíždějí i po změně.

Průzkum mezi veřejností potvrdil, že třetině cestujících vyhovuje konečná stanice Háje a dvě třetiny by daly přednost Depu Hostivař.

Další dva průzkumy

Jenže například Ropid tvrdí, že průzkum petenti nepodložili.

„My a vedení Středočeského kraje jsme si nechali zpracovat také dva průzkumy. Jejich výsledky byly v podstatě stejné. Polovina lidí byla se změnami spokojena, druhá polovina nikoli,“ konstatoval Filip Drápal, mluvčí Ropidu.

„Jenže průzkum krajského úřadu nepodchytil nejrannější spoje, kterými občané obzvláště ze vzdálenějších míst, musí jezdit, aby se po změně dostali do práce včas,“ reagoval Kindl.

Z pohledu základní dopravní obslužnosti je podle protestujících nelogické, že autobusy končí na sídlišti místo v průmyslové čtvrti, kam občané dojíždějí za prací.

„Tak už to v dnešní době není. Mnoho továren nefunguje a lidé jezdí za prací i jinam. Navíc přesměrování mělo pro nás pozitivní ekonomický dopad. Ušetřili jsme a mohli tak linky na Háje posílit. Chápu lidi, kteří pracují u Depa Hostivař, ale nemůžeme uspokojit všechny,“ vysvětlil Filip Drápal. Ten doplnil, že se s dopisem nespokojených občanů samozřejmě seznámil.

„V podstatě argumentují stejně jako dříve. Pro nás to není nic nového, takže jednání o změnách neplánujeme. Stížnosti od konkrétních občanů nám nechodí,“ uzavřel Drápal.

Názory se rozcházejí

Pokud se jedná o zmíněné autobusové linky, například cestující z Uhříněvsi, kterých se Deník dotázal, potvrdili, že cesta na Háje je rychlejší, na Depo Hostivař se autobusové linky často zdrží v zácpě na kutnohorské silnici, a to v obou směrech.

Naopak lidé z okolí Říčan příliš spokojeni nejsou. Někteří začali jezdit vlakem, ale pokud ty se opozdí, ujíždí jim následně autobusové spoje.