Radnice sice dává lidem možnost dorovnat nejvýhodnější nabídku, ale podle nájemníků, kteří vytvořili občanské sdružení Za spravedlivé bydlení, je takový krok skoro nedosažitelný.

„Podle podmínek, které má dnes schvalovat zastupitelstvo, musíme složit 10 procent jistiny a doložit, že máme prostředky na koupi domů. Jenže na neznámou aukční cenu nám žádný bankovní ústav hypotéku či úvěr neposkytne. Běžný nájemce bytu je zde vůči developerům a velkým realitním společnostem očividně diskriminován,“ sdělila včera Deníku Vladimíra Zahradníková, členka sdružení Za spravedlivé bydlení a nájemnice jednoho z domů, které míří do aukce.

Další členové se obávají, že korupci nahrává další podmínka prodeje, a to ta, že radní desítky budou posuzovat, kdo se bude moci aukce zúčastnit a kdo ne.

„Jejich rozhodnutí je konečné a jsou na místě důvodné obavy, že budou netransparentním způsobem vyřazeni bez možnosti se bránit. Všechna dosavadní jednání s radnicí tomu nasvědčují,“ obává se Milada Kotecká, další z nájemnic „domů na prodej“.

Rozhodnutí o podmínkách prodeje domů má padnout dnes

Vedení Prahy 10 bude dnes na zastupitelstvu rozhodovat o podmínkách prodeje domů.

„Nájemníkům zůstává předkupní právo, budou moci dorovnat nejvyšší nabídku. Pokud se aukce nezúčastní a nabídku nedorovnají, bude nový vlastník akceptovat, že v domě má nájemníky se smlouvou na dobu neurčitou a s regulovaným nájmem,“ sdělil včera Deníku Jan Charvát, mluvčí Prahy 10, s tím, že pro desítku je dlouhodobě ekonomicky neudržitelné se o domy starat. Nájemníci si ale stěžují na to, že o exteriéry domů se nikdo nestará. „Do garáže při větším dešti zatéká, je tam 15 centimetrů vody a vše je vlhké. Platíme za ni 3500 měsíčně. Sklepy jsou plesnivé, zahradu udržujeme na vlastní náklady,“ popsala Zahradníková s tím, že interiér bytu opravila za jeden milion korun.

Členové občanského sdružení Za spravedlivé bydlení se bojí budoucnosti. Mnozí z nich již tahanice o bydlení v nájemních domech odnesli i zdravotně. „Tchán, který byt vybudoval, v něm bydlí 50 let. Dnes vůbec nechápe, proč ho někdo vyhazuje a měl by se v sedmdesáti letech stěhovat jinam,“ podotkla Pavla Feuersteinová, která v nájemním bytě žije s pěti dět­mi a o manželovy rodiče se stará.

„Tchán mě poprosil, zda bych s úřadem nevyjednávala, protože pro něj je to pří­liš stresová situace,” doda­la s tím, že mnozí obyvatelé
v důchodovém věku hrozbu stěhování neunesli a jejich zdravotní stav se zhoršil.

Pokud zastupitelé dnes zásady prodeje domů schválí, občanské sdružení připraví rozsáhlou žalobu.

„Oslovíme společnost Transparency International a další nezávislé odborníky z bankovní a realitní sféry, aby svým odborným komentářem posoudili tento nebývalý postup,“ napsali členové v tiskovém prohlášení.

Čtěte také: Praha 10 prodává byty i s nájemníky