Šestým porevolučním primátorem Prahy bude 66letý docent gynekologie Bohuslav Svoboda, čerstvý člen ODS. Vládnout bude s levicovou ČSSD.

Voliči dali najevo, že na pražské radnici nechtějí starou ODS, ale naopak změnu. Proč jste šli proti jejich vůli?
Já ale tu starou ODS nepředstavuji. My jsme ve volbách dostali poměrně silný mandát jenom proto, že jsme jasně říkali, co nabízíme, to znamená otevřenou, komunikující, moderní, evropskou stranu. Tento slib splníme.

Proč se do toho plnění chcete pustit s ČSSD, nikoli s vítěznou TOP 09, která stojí napravo od vás?
Ale já nevím, kde vlastně stojí. Vždyť právě TOP 09 nabídla ČSSD neskutečně výhodnou koaliční smlouvu.

O nic lepší než vy, ba dokonce o jednoho radního méně.
Jak to víte? Veřejně možná, ale neoficiálně šli tak daleko, že sociálním demokratům nabídli většinu v radě, všechny silové resorty, a dokonce i primátorský post.

A nezdá se vám, že by vyjednavači ČSSD museli být padlí na hlavu, kdyby na to nekývli?
ČSSD má, stejně jako my, tradici a bojí se toho, co je nejisté, i lidí, které nezná.

Mluvíte o tradici, Pražané to většinově vnímají jako kmotrovské vazby.
Proto je v koaliční smlouvě řada bodů, které by jim v tom měly zabránit.

Jak chcete zamezit pevným byznysovým vazbám, třeba mezi budoucím radním Radkem Lohynským a Ondřejem Palounkem, který ze zákulisí ovládá Prahu 4? Víte vůbec o tom?
Vím, kdo je kdo. Ale vybírat jsem mohl jen z 19 zvolených zastupitelů. Se všemi jsem hovořil a snažil jsem se kandidáty do rady sladit, aby byli nejen profesně a mentálně zdatní, ale tvořili i fungující tým.

Pokud byste přesto odhalil nějaké nekalosti, budete trestat padni komu padni?
My radnici otevřeme tak, aby všechna její rozhodnutí byla veřejná, kontrolovatelná a dohledatelná. V okamžiku, kdy bych měl pošpinit svůj štít a přikrýt jím nějakou levotu, tak rovnou říkám: já v té funkci nemusím být.

Koaliční smlouva obsahuje například jízdné zdarma pro děti do 15 let, 500 nových míst v domovech pro seniory, pro učitele každoročně 300 milionů navíc, hřiště za 50 milionů, nový kampus pro vysokoškoláky, 50 km nových cyklostezek, lékárenské pohotovosti v každém obvodě. Kde na to chcete vzít?
To jsou plány za stovky milionů. Velké investiční akce se ale počítají na miliardy. Pokud se nám o deset procent podaří srazit cenu předražených zakázek, mohli bychom všechny tyto záměry skutečně prosadit.

Dočkají se Pražané Kaplického knihovny?
Není to stavba, která by se dala řešit z rozpočtu města. Jestli na ni stát najde peníze, Praha dá pozemek. Budou-li splněny tyto podmínky, pak za sebe říkám knihovně ano.

Druhým předvolebním hitem bylo Trojmezí. Platí, že bude zastavěno jen přes vaši mrtvolu?
Obsahuje to koaliční smlouva, i když nebylo jednoduché tuto pasáž prosadit. Trojmezí by mělo být veřejným prostorem, kde by se lidé rádi setkávali. Celkově platí, že v Praze už by se neměly stavět další výškové budovy. Měli bychom se soustředit na prostory, v nichž se žije, bydlí a chodí do práce.

Celý rozhovor o velkých koalicích a vizi pro Prahu čtěte zítra