Zdůraznil, že lidem v tíživé životní situaci se v Bohnicích pomoci dostane. Dovolají se na centrální příjem, kde je přepojí na lékaře ve službě. S ním své problémy proberou. Lékař jim nabídne, aby přišli ráno do poradny, která zůstane zachována, nebo se dostavili hned. Na příjmu je hned v noci vyšetří, a bude-li potřeba, hospitalizují ho.

David vysvětlil, že zdravotní pojišťovny daly Bohnicím letos méně peněz, než odpovídá inflaci, takže mají pro pacienty méně prostředků. Nic nedávaly na ty činnosti krizového centra, které se teď omezí. Bohnice na ně ani neměly smlouvu, protože nejsou v seznamu výkonů a pojišťovny je nemohou platit. "Na rozdíl od občanského sdružení nemůžeme získat na činnost granty," podotkl.

Krizové centrum funguje 16 let a stojí léčebnu ročně 5,5 milionu korun, pojišťovny platily dva miliony. Den pobytu pacienta na lůžku v centru stojí 9000 korun, pojišťovny platily 1000 korun. "Rušíme dvě činnosti - noční poradnu, telefony budou přesměrovány na centrální příjem, a lůžkové oddělení, kde bylo hodně personálu a minimum pacientů," shrnul ředitel. Lůžka byla podle něho využita jen na 27 procent.

Dodal, že Bohnice mají od počátku roku propad hospodaření čtyři miliony korun. Podobně jsou na tom ostatní léčebny. "Když teď neuděláme úspory, skončíme rok s dluhem, což si nemůžeme dovolit. Nemůžeme čekat od státu oddlužení, to ani nikdy nebylo," řekl David.

Léčebně tak podle ředitele neustále roste "investiční zanedbanost", na celkovou rekonstrukci potřebuje dvě miliardy rozložené do několika let. Bohnice hospodaří ročně s 550 miliony, valná většina je od zdravotních pojišťoven. Zhruba 13 milionů za rok si léčebna vydělá ze zemědělské výroby, pronájmu Festivalu Mezi ploty a z nájmu stovky bytů. Místo na opravy bytů dává ředitel tyto peníze do léčení.

"Hodlám navrhnout, aby pojišťovny hradily činnosti, které poskytuje krizové centrum, a uzavřely na ně s námi smlouvu. Pak je budeme dál provozovat," naznačil řešení David. I když se ale podaří změnu prosadit, začnou pojišťovny platit jinak až od příštího roku.