Vysoké ploty, závory, ochranka nebo značky upozorňující na to, že se nacházíte na soukromé cestě, tak vypadají novodobá opevnění, kde žije elita.

Bydlení, o němž odborníci hovoří jako o separaci sociálně silných, v Česku přibývá. A podle týdeníku Týden, který o novodobých ostrovech vyvolených nedávno informoval, si honosná sídla nejčastěji staví lidé v lokalitách kolem Prahy. Odborníci jim dávají za pravdu: je to logické. V metropoli totiž pracuje nejvíce movitých lidí a cesta do práce jim pak ze satelitů zabere například dvacet minut autem.

Jen tak někoho mezi sebe nepustí

Největším extrémem jsou Nebušice. Právě tady, v areálu Malá Šárka, si podnikatelé vystavěli 145 luxusních vil typizovaného podnikatelského baroka. Od ostatních lidí je sice neodděluje vysoká zeď, ale před vjezdem do čtvrti, kam mezi sebe nikoho z „normálně postavených“ lidí nepustí, nevítané upozorňuje cedule: Malá Šárka je hlídána kamerovým systémem. Nechybí ani mapka označující hlavní sídlo „security“.

„Než se objekt začal stavět, upozorňovali jsme na to, že měnit přírodu za nějaké stavby je absurdní. Tehdy náš názor ale nikdo nebral,“ říká jeden ze starousedlíků.

close zoom_in Prázdné chodníky v Beverly Hills

Čtvrť nazývanou pražská Beverly Hills spojenou s komplexem Mezinárodní školy obývají převážně cizinci zastávající manažerské nebo diplomatické pozice. Ještě v roce 2001 tu bydlelo pouze patnáct procent Čechů, teď se číslo zvětšuje.

„Nemám zájem se do reportáže zapojit,“ hlásí dobře oblečená dáma.

Jinak je na chodnících prázdno, lidé jezdí k domům převážně luxusními automobily. Pouze v dopoledních hodinách se v lokalitě vyskytují uklízečky, zahradníci nebo chůvy menších dětí.

Obdobný projekt by teď měl vyrůst i na statku Heřmanův dvůr.

Za plotem jen další ploty

„Princip uzavřeného souboru obytných domů je vhodné vytvářet pouze v těsné vazbě na služby poskytované v takovém souboru, to jsou například sportovní a společenská zařízení,“ domnívá se výkonný ředitel developerské firmy M2 Real Estate Petr Svoboda. Výhodami tohoto typu bydlení může být podle něj to, že uvnitř takových areálů není nutné realizovat další ploty nebo stěny oddělující jednotlivé stavební parcely a prostor tak může být příjemný.

„Obávám se však, že touha vymezovat si vlastní životní prostor je v naší společnosti velice silná, a tak za vysokým plotem narazíte na další ploty, ploty a zase ploty,“ uzavírá.

Byty „za plotem"

Příklady zástavby, kde developeři lákají na pocit bezpečí (objekt zpravidla hlídá ochranka či kamerový systém):

Cornlofts Šaldova, Praha 8
Hostivařský dvůr, Praha 10
Bydlení Dobříš, bývalý pivovar
Slunečná, Černošice
Smetanka, Praha 2
Heřmanův dvůr, Praha-Divoká Šárka
Malá Šárka, Praha-Nebušice

Lákadlo pro klienty

Čtyřiadvacetihodinová ostraha a kamerový systém jsou ale běžnou součástí řady projektů, které se v Praze rodí. Na bezpečnost nových nájemníků rezidence Šaldova v Praze 8 dohlíží kamerový systém a ochranka, stejně na tom budou i zájemci rezidence Smetanka.

„Pražané, kteří si kupují nadstandardní bydlení, na bezpečnost slyší. Řada klientů proto zvolila i bydlení v projektu Na Krutci, který je oplocen, má recepci a fungují zde kamery,“ popsala manažerka marketingu firmy Metrostav Martina Hudslová. V rámci bytového projektu Na Krutci vzniklo ve Vokovicích 13 solitérních vil, 16 řadových rodinných domů a šest bytových domů.

close zoom_in Jiří Pácal z Asociace pro rozvoj nemovitostí řekl v rozhovoru pro Deník:

Bydlení v luxusních zónách se Pražanům prodraží

Žijí v luxusních vilách a spojuje je jedno: vysoké ploty, závory nebo ochranka. Poblíž metropole si staví svá sídla lidé, kteří chtějí být separováni od ostatních – považují se za elitu. Na otázky, zda bude obdobných „Beverly Hills po Česku“ přibývat, Deníku odpověděl Jiří Pácal z Asociace pro rozvoj nemovitostí.

Bude tento typ bydlení podle vašeho názoru mezi movitými klienty v hlavním městě stále oblíbenější?

Separace sociálně silných sice existuje, ale nedomnívám se, že bude tohoto druhu bydlení přibývat. Má totiž řadu negativních aspektů, které si začnou lidé uvědomovat. Například to, že když si pozemek ohraničí plotem, musí se starat o silnici, uzavřít smlouvu na odvoz odpadků nebo si třeba zajistit veřejné osvětlení. Obec za ohraničená území nezodpovídá. Výjimky samozřejmě tvoří místa, kde bydlí politici, mají vazby na radnice a pokoutně si tyto služby zajistí na účet města.

Tam, kde se toto nepodaří, musejí místní počítat zřejmě s dalšími náklady…

Přesně tak. Bydlení se potom velmi prodraží, lidé se mohou odstěhovat a nastanou další problémy. Nový majitel si sice bude chtít koupit dům, ale už se nebude chtít podílet na správě silnice, a může argumentovat tím, že musí mít zajištěn dojezd do domu.

Jaký typ lidí má vůbec o bydlení „za plotem“ zájem?

Dříve to byli lidé, kteří nechtěli stavět sami, a na trhu chyběly kvalitní domy, a tak si je koupili od developerů, kteří třeba postavili deset patnáct vilek někde za Prahou. Dnes už si takové vesničky za plotem nechává většinou stavět movitá klientela, kterou něco spojuje, třeba zájem o golf.

Přibližuje se okolí Prahy Americe, kde je toto bydlení běžné?

Mezi Českem a Amerikou je zásadní rozdíl v jednom: v Americe si takové vily nechávají stavět celebrity, aby unikly paparazziům, čeští herci ale zdaleka nemají potřebu se do takových domů stěhovat. Kupují si je bohatí manažeři.

Byly v Česku o to pokusy už dříve, nebo jde o módu až posledních let.?

Před deseti nebo dvanácti lety se stavěla jakási VIP zóna v Kamenici u Prahy. Majitelé honosných vil ale nakonec od všeho upustili a bydlení tady funguje na běžné bázi.