Narozdíl od jiných zdravotnických zařízeních, totiž pražské špitály nemají pro záchranáře samostatné vjezdy, a sanitky zůstávají i s pacientem stát před ve frontě aut, která si před závorou vyřizují parkovné.

„Byl jsem v řadě evropských metropolí jako je Vídeň, nebo Amsterdam, a tam nic podobného neexistuje. Sanitky mají své vjezdy, a zbytečně je nikdo neblokuje,“ upozorňuje na dlouholetý nedostatek ředitel zdravotnické záchranné služby Zdeněk Schwarz. „Problémy máme téměř v každé nemocnici. Samostatnou cestu mají sanitní vozy pouze na Vinohradech, ale tam je pro ně určen jen jeden box, takže kdybychom vezli pacienty ve více autech, tak další už bude muset vjet společnou branou, a čekání se nevyhne,“ doplnil Schwarz.

Téměř nejhorší situace je v nemocnici na Františku, kde dokonce záchranáři vykládají pacienta před hlavním vchodem na čtyřproudé silnici přímo před zraky kolemjdoucích.

Nemocnice o problému ví, tvrdí však, že je neřešitelný. „Na každou rekonstrukci musíme žádat Ústav památkové péče o povolení, a obávám se, že na takový zásah bychom ho nedostali,“ tvrdí mluvčí zařízení František Juřina. Podle něj žádné negativní reakce od pacientů nemají. „Nikdo si na to dosud nestěžoval, a přímo před nemocnicí je odstavný pruh,“ doplnil.

Mluvčí Bulovky Petr Mach hovoří stejně. „Sanitky mají za úkol pacienta dopravit do nemocnice co nejdříve. Hlavní vchod je nejrychlejší, pokud bychom vybudovali jiný, záchranky by to jen zdrželo,“ tvrdí. Ostraha podle něj navíc při zvuku houkaček snaží, aby záchranka nečekala. To však zdravotníci popírají.

„Není to tak dávno, co jsme před vchodem čekali téměř minutu a půl, než se někdo doptá, kde se nachází jaký pavilon. Sice to není dlouhá doba, ale při záchraně života jde o vteřiny,“ uzavřel jeden ze záchranářů, který si přál zůstat v anonymitě.