Lidé, kteří se ocitnou v psychické tísni a nemají si kde utřídit myšlenky nebo jsou duševně nemocní, budou mít znovu své místo, na kterém jim odborníci pomohou. V Psychiatrické léčebně Bohnice sev nedělipo roce otevřelo Centrum krizové intervence, které předtím sloužilo 16 let. Zčásti přestalo fungovat od loňského jara, kdy jeho provoz omezil tehdejší ředitel léčebny Ivan David kvůli několikamilionové ztrátovosti.

Teď na chod centra přispěje magistrát společně s ministerstvem zdravotnictví. Dohoduv nedělipotvrdil nový ředitel psychiatrické léčebny Martin Hollý společně s primátorem Pavlem Bémem (ODS) a prvním náměstkem ministra zdravotnictví MarkemŠnajdrem.

„Krizové centrum je nenahraditelné především proto, že zajišťuje přímou návaznost na lůžka v léčebně i na další zdravotnická zařízení. V posledním roce zajišťovalo obdobnou péči pouze RIAPS centrum na Žižkově a kapacitně nestačilo,“ řekl Bém.

Zařízení na Žižkově muselo přebrat řadu pacientů, kteří už nemohli využívat noční provoz centra v Bohnicích, linky důvěry, ani lůžek pro krátkodobý pobyt. Pražané mohli v Bohnicích hledat pomoc jen ve všední dny do šestnácti hodin. Akutních případů, kdy potenciální sebevrazi a lidé s psychickými problémy potřebují péči, ale bývá nejvíce v noci.

Od včerejška nepřetržitě

„Počínaje včerejškem funguje centrum nepřetržitě. Přes den bude o klienty pečovat psycholog spolu s psychiatrem, medikem a sestrami a v noci lékař se sestrou psychoterapeutkou, která bude současně sloužit na krizové lince,“ sdělil Hollý. Peníze na provoz, dva miliony korun od ministerstva zdravotnictví a milion a půl od magistrátu v lednu tehdejší ředitel David odmítl. Dorovnání ztrát podle něj stačilo pouze na určité služby, a ne zároveň na krizovou linku. Koncem dubna ho ministerstvo zdravotnictví odvolalo kvůli rozdílným pohledům na další rozvoj bohnické léčebny. Na jeho křeslo usedl Martin Hollý, který finance s příslibemobnovy provozu přijal.

Krizové centrum Bohnice

Jeho využití v roce 2006:

Lékaři přijali celkem 5500 hovorů,

téměř 3600 klientů se dostavilo osobně,

téměř 200 lidí tady bylo hospitalizováno.