Mladý zástupce ohroženého bobra evropského uvízl v prostoru před ochrannou mříží, za níž se Malá říčka zanořuje pod zem. Protože jej obklopovaly kolmé stěny, nemohl se odtamtud sám dostat, a tak musel přijít na řadu odchytový podběrák.

Centrální část Stromovky po rekonstrukci.
Do soutěže o titul Park roku se zapojila i pražská Stromovka

„Zvířecí záchranáři“ byli na místě během chvíle a bobra úspěšně odchytili. Díky pozornosti jejich kolegů se tak z nádrže dostal rychle a bez následků. Odnesl si sice nepříjemný zážitek, naštěstí však neměl žádné zranění, a tak byl vzápětí vypuštěn zase zpátky do přírody. Zvíře záchranáři vrátili na druhý břeh Vltavy do Troji, kde byl již v minulosti výskyt bobrů zaznamenán.

Bobr z Malé říčky je v pořadí třetí zástupce svého druhu, kterému tato záchranná stanice pomohla. Poprvé se její pracovníci v Praze s bobrem v nesnázích setkali v roce 2016 – na jaře toho roku jeden vysílený exemplář vyprošťovali z betonové nádrže u Vltavy nedaleko dostihového závodiště ve Velké Chuchli. 

Záchranná stanice v Jinonicích - vizualizace. Od vjezdu s logem.
Zvířecí azyl v Jinonicích projde přestavbou. Za 200 milionů

Další „bobří případ“ řešili loni – jeden člen pražské populace uvízl v kanále přivádějícím vodu do vodní elektrárny na Císařském ostrově. Bobři jsou sice vynikající plavci, některým nástrahám na řekách a vodních dílech se však jen sotva mohou vyhnout.

Na území hlavního města je evidován výskyt bobrů evropských od roku 2015. Že se po takřka 200 letech vrátili do Prahy, tehdy potvrdila Česká zemědělská univerzita v Praze díky fotopastem, které u Vltavy zachytily rodinu těchto vzácných vodních hlodavců.

Mlok skvrnitý.
Vzácným zvířatům se v metropoli daří. A bude jich ještě víc