„První případy to určitě nebyly, občas tam jezdíme,“ uvedla Lenka Šulcová z tiskového oddělení záchranné služby hlavního města k úrazům na dráze. Některé jsou lehké, jako ty z poslední doby, jiné si však vyžádají i několikaměsíční hospitalizaci. Tou si prošel přibližně před třemi roky asi jedenáctiletý školák poté, co si nikdo z pracovníků bobové dráhy nevšiml, že chlapec vypadl, vozík ho zachytil a táhl za sebou.

Před dvěma měsíci zase zápasila o život desetiletá dívka, která utrpěla na dráze těžký úraz hlavy. Ještě s kamarádkou tehdy vozík zastavily a jedna z nich vystoupila. Do bobu pak najel další, jehož posádka skončila s otřesem mozku a zlomeným kotníkem. „Je nám to líto, ale pokud se budou lidé chovat, jak mají, tak se nemůže nic stát,“ tvrdí vedoucí proseckého areálu Michal Sadil. „Dodržujeme všechny bezpečnostní předpisy. Celá trasa ale kamerami sledovaná není, to nemá žádná bobová dráha,“ dodal.

Podle Sadila se čeká na miliontého návštěvníka a nehody za čtyři roky její existence jsou prý jen v řádu promile. Po posledním těžkém úrazu se představitelé areálu dušovali, že děti budou jezdit pouze v přilbách. Nejezdí. „Nemůžeme to nikomu nařídit. Pouze to doporučujeme dětem do dvanácti let,“ řekl Sadil.

Lákají na rychlost

Faktem ale je, že bobová dráha na Proseku láká návštěvníky právě na rychlost. „Zkuste se v nerezové dráze řítit rychlostí až 62 kilometrů v hodině nebo se pouze plížit ,vyhlídkovým´ tempem,“ stojí na webových stránkách této atrakce. „Nebojte se navštívit dráhu i s malými dětmi! Děti mohou jezdit samy již od osmi let díky automatické brzdě,“ lákají stránky. Od července pak dráha inzerovala jako horkou novinku, že trasa je jednou z mála v Praze, kde neplatí „padesátka“.

Podařilo se sehnat rychlejší kolečka, takže je možné řítit se více než šedesátkou. Dokonce si mohou firmy při objednaných večírcích zasoutěžit, který z pracovníků je rychlejší, což spolehlivě změří nově pořízený radar. „Ty boby už nejezdí,“ tvrdil sice v pátek Sadil, ale v informacích na webových stránkáchstojí opak.