Tyto projekty mají za cíl chránit ohrožené druhy zvířat přímo v jejich přirozeném prostředí. Rezignaci poté oznámila i viceprezidentka unie a ředitelka bratislavské zoo Miloslava Šavelová. Valná hromada se podle Bobka zřekla toho, co pokládá za základní pilíř její existence i moderních zoologických zahrad jako takových.
„Naprostá názorová rozpolcenost UCSZOO a zejména mnohaleté intrikaření některých ředitelů tuto organizaci již naprosto paralyzovaly. Poslední valná hromada je toho důkazem. Vzhledem k tomu, že na ní neprošlo usnesení o podpoře in-situ projektů z prostředků UCSZOO, nezbývá mi než vyvodit jasný závěr," uvedl Bobek v prohlášení.
Unie českých a slovenských zoologických zahrad se tímto rozhodnutím dostává také do jasného rozporu s cíli Asociace evropských zahrad a akvárií (EAZA) i Světové asociace zoologických zahrad (WAZA), které mají ochranu biodiverzity jako naprostou prioritu a požadují stejný přístup i od svých členů, uvedl Bobek.
Končí i v radě unie
„Za těchto okolností nemohu stát ani v čele UCSZOO, ani se dále podílet na jejím vedení," dodal. Končí i v radě unie. Úmysl rezignovat na své členství v radě podle Bobka vyjádřili i její další členové, ještě ve čtvrtek skončila ve vedení i viceprezidentka Šavelová, řekla mluvčí pražské zoo Jana Myslivečková.
Členy UCSZOO je nyní podle webu organizace 19 zahrad v Česku a na Slovensku. Za hlavní úkol této organizace směrem navenek označil Bobek na stránkách unie neustálé vysvětlování významu zoologických zahrad, ať už veřejnosti nebo politikům. Organizuje různé vzdělávací aktivity, zastupuje své členy na mezinárodní úrovni nebo při jednání s úřady či spolky.
Čtěte také: Trojský lev je třetí mozaikou příběhů ředitele pražské zoo