VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Aktualizováno: Komise o blobu opět nerozhodla, Kaplický zvažuje žalobu na ČR

Praha - Podle Jana Kaplického, autora projektu nové Národní knihovny, se jednání o budoucnosti futuristické stavby zbytečně a záměrněprotahují. O osudu stavby může rozhodnout antimonopolní úřad. Pokudnevynese verdikt do měsíce, architekt od projektu odstoupí.

27.2.2008
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

NEJISTÁ BUDOUCNOST. Autor vítězného návrhu Jan Kaplický po dalším neúspěšném kole jednání pohrozil, že pokud nepadne do měsíce rozhodnutí, od projektu odstoupí.Foto: Grzegorz Klatka

Tým Národní knihovna opět odložil rozhodnutí o stavbě nové budovy na Letné. Autor návrhu Jan Kaplický pohrozil, že od projektu odstoupí a podá na Česko žalobu.

Závěrečné jednání týmu ze středy 27.2. přineslo očekávaný výsledek: další postup bude záležet na rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. „Nelze činit jakékoli kroky k výstavbě nové budovy Národní knihovny až do doby, než bude znám výsledek šetření úřadu,“ prohlásil primátor Pavel Bém.

Proti tomu se ohradil architekt Kaplický, jehož návrh již téměř před rokem zvítězil v mezinárodní soutěži. „Jednání nemělo žádné závěry. S rozhodnutím, které přednesl pan primátor, nesouhlasím,“ hněval se Kaplický. „Pokud nebude rozhodnutí antimonopolního úřadu známo do měsíce, odstoupím od projektu a podám mezinárodní žalobu,“ pohrozil.

Řízení může trvat dva měsíce

Úřad dostal před několika dny podnět od ministerstva kultury, aby prošetřil zákonnost realizace stavby na základě pravidel mezinárodní soutěže, na níž se nedokázala shodnout expertní skupina právníků. Expertní skupiny památkářů a architektů naproti tomu Kaplického projekt podpořily.

Jejich stanovisko ale zástupce města a ministerstva kultury nepřesvědčilo. „Nechceme se ocitnout v situaci, kdy prošustrujeme stovky milionů ze státního rozpočtu za projekt, stavba nebude a my budeme mít na krku žaloby architektů,“ zdůvodňoval váhavost v rozhodování týmu Bém.

Šetření antimonopolního úřadu bude podle mluvčího Kristiána Chalupy otázkou několika dnů. „Musíme ovšem nejprve obdržet všechny podklady od Národní knihovny,“ informoval Chalupa. Pokud úřad dojde při šetření k závěru, že zadání státní zakázky na základě soutěže není v souladu se zákonem, zahájí správní řízení. To může trvat až 60 dní, což by pro Kaplického bylo po téměř ročním čekání od vyhlášení výsledků soutěže příliš.

Kaplický obvinil prezidenta

„Dochází mi trpělivost, nejsem na tomhle projektu nijak závislý, v Česku mám další zakázky,“ prohlásil Kaplický. V případě, že nebude stát Národní knihovna v Praze, bude se architekt věnovat zakázkám v Brně a Českých Budějovicích.

Kaplický rovněž obvinil prezidenta, vládu i pražského primátora z toho, že projekt nové budovy Národní knihovny dostatečně nepodporují. „Pokud by prezidentské volby dopadly jinak, jednání o knihovně by bylo jednodušší," prohlásil architekt exkluzivně pro Deník.

Knihovna nebo hotel

Autor projektu, který už rok rozdmýchává v Česku ohnivé debaty, včera nastínil, že problém může spočívat jinde než v právním vymezení soutěže. O letenské pozemky, na nichž má stát chobotnice, podle něj zřejmě projevil zájem někdo jiný. „Myslím, že pravý důvod současných průtahů se stavbou budovy je ten, že pozemky pod novou Národní knihovnou byly přislíbeny někomu jinému,“ sdělil Deníku autor blobu.

Komu měly být lukrativní pozemky přislíbeny, ovšem neřekl. Média v říjnu loňského roku spekulovala o tom, že na Letné má stát luxusní hotel, který by sloužil jako ubytovací kapacita k budoucímu Národnímu fotbalovému stadionu. Podle neoficiálních informací Deníku o parcely měla projevit zájem vlivná finanční skupina okolo pražské Sparty. Primátor Pavel Bém ale včera všechny podobné spekulace popřel.

„Na Letné nemůže stát žádný hotel. Pokud tam nebude blob, bude tam zeleň a městský park,“ napsal v textové zprávě Deníku.

Vydrží ještě pět let

Národní knihovna novou budovu potřebuje kvůli nedostačujícím prostorům v Klementinu. Situace zatím není akutní, protože se odtamtud vystěhují fondy Státní technické knihovny, což poskytne prostor pro další svazky Národní knihovny zhruba na pět let. Ředitel knihovny Vlastimil Ježek i po včerejší neshodě stále věří, že do té doby bude Kaplického dílo na Letné realizováno. „Pevně doufám, že úřad rozhodne dostatečně rychle a oko nad Prahou bude v roce 2013 stát,“ prohlásil optimisticky Ježek.


JITKA EISENHAMMEROVÁ, PETR KUPEC

Kaplický: Uvažuji o žalobě

Podle Jana Kaplického, autora projektu nové Národní knihovny, se jednání o budoucnosti futuristické stavby záměrně zbytečně protahují. Vzniku bibliotéky na Letné brání současná politická reprezentace, která jí narozdíl od jiných evropských státu nevyjadřuje dostatečnou podporu.

Co říkáte závěrům, které tým Národní knihovna zveřejnil?

Jednání o knihovně nemělo žádný závěr. S tiskovým prohlášením, které primátor přednesl, absolutně nesouhlasím.

Co hodláte podniknout?

Řekl jsem panu primátorovi, že pokud nedostaneme vyrozumění antimonopolního úřadu do měsíce, nebude pro mě jiné východisko, než že odejdu od projektu.

Skutečnost, že antimonopolní úřad znovu prošetřuje mezinárodní architektonickou soutěž, považujete za zbytečné průtahy?

Je to jen další výmluva. Nevíme, proč vůbec současná situace nastala. Loni v polovině října vyhlásil pan primátor Národní knihovně válku. Jaký k tomu měl podle vás důvod? Myslím, že pravý důvod je ten, že pozemky pod novou Národní knihovnou byly přislíbeny někomu jinému.

Můžete být konkrétnější?

Nikoli. Před závěrečným jednáním jste hovořil, že hodláte zažalovat Prahu, respektive Českou republiku. Samozřejmě. Žaloba je ale až další fáze řešení. Ale uvažuji o ní, a to u mezinárodního soudu. Od České republiky jsem přes rok nedostal ani korunu. Kdyby nestačil tento důvod, je tu jiný. Problémy s knihovnu sahají i k olympiádě. Jakýkoli stadion, který tu má být postaven, musí být podle mezinárodní soutěže Evropské unie, a to se tu nedá vůbec udělat.

Uvažujete o přesunutí knihovny do Brna?

Nikoli, pro Brno a také pro České Budějovice jsou určeny jiné projekty.

Kdyby prezidentská volby dopadla jinak, myslíte, že by jednání o knihovně byla jednodušší?

Nejspíš ano. Musí tu být někdo, primátor, prezident a vláda, kdo bude mít dobrou vůli knihovnu vybudovat. Pánové by se měli poučit u jiných evropských zemí, kde se tyto problémy řeší. Francouzská, německá a londýnská národní knihovna stojí.

Advokáti: Kaplický by to něměl u soudu jednoduché

Spřípadnou žalobou na český stát nebo Prahu to architekt Jan Kaplický nebude mít zřejmě jednoduché. Někteří advokáti se shodují, že dokazování škody způsobené nerealizací návrhu by mohlo být obtížné. Zároveň ale dodávají, že případný úspěch nebo neúspěch záleží na konkrétních podmínkách, při nichž Kaplický do soutěže vstoupil.

„Nedovedu si představit, že by podmínky soutěže byly nastaveny tak, aby architekt mohl se svými žalobami uspět,“ uvedl Deníku advokát Jan Choděra. Prokázat vzniklou škodu, která by soutěží a případným nepostavením budovy vznikla, může být podle Choděry obtížné. „Záleží ale na tom, zda příslib realizace vítězného návrhu jsou ve smlouvách brány jako proklamace nebo jako závazek,“dodal.

Podle advokáta Kolji Kubíčka Kaplický určitě nedosáhne soudně toho, aby byla budova na Letné realizována ipřes odpor magistrátu. „Našlo by se dostatek právních důvodů, proč budova nebyla realizována,“ uvedl Kubíček. Podle něj by důvody vzešly zpochybností vmezinárodní soutěži. „Pokud se bude domáhat škody, mohl by být úspěšnější. Záleží ovšem na konkrétních podmínkách, za jakých se té soutěže účastnil, popřípadě na dalších smlouvách, pokud nějaké měl se státem nebo magistrátem uzavřeny,“ dodal advokát.(hav)

Autor: Jitka Eisenhammerová

27.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Andrej Babiš (vlevo) a Jaroslav Faltýnek.
9

Mezi Čechy mírně převažuje nespokojenost s výsledkem voleb

Petr Gazdík.
5

Babiš přemlouval STAN ke spolupráci. Podle Gazdíka ale marně

Jednání za hnutí ANO povedou Babiš, Faltýnek i Brabec

Povolební vyjednávání povedou za ANO předseda hnutí Andrej Babiš, místopředsedové Jaroslav Faltýnek, Petr Vokřál a Richard Brabec a člen předsednictva Radek Vondráček. Po jednání předsednictva to novinářům řekl Babiš. Dodal, že první schůzky se uskuteční v neděli a v pondělí. Již dříve Babiš prohlásil, že ANO je připravené jednat se všemi stranami, které se dostaly do Sněmovny. O tom, s kým by chtěl uzavřít koalici, se jednoznačně nevyjádřil.

Schwarzenberg: Lidé očividně raději slyší sliby než pevní postoje

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg označil výsledek voleb za prohru, kterou přisuzuje tomu, že strana neuhnula ze svých principů.

Přibývá krádeží drahých kol na objednávku, potvrdily pojišťovny

Hodnota ukradených kol klientů pojišťoven v Česku v letošním roce vzrostla. Častěji se kradou dražší, předem vytipované bicykly, na něž se soustředí organizované skupiny zlodějů, vyplývá z ankety ČTK mezi tuzemskými pojišťovnami.

Praha volí jinak než zbytek země. Potvrdí se to i letos?

Obyvatelé hlavního města v minulosti hlasovali výrazně „pravicověji“ než lidé z ostatních regionů. Očekává se to i tentokrát, jak potvrdila také naše předvolební sonda. Praha je tradiční baštou pravice a liberálně orientovaných stran. Minulé parlamentní volby v roce 2013 opanovala v hlavním městě TOP 09. Hlasovalo pro ni přes 23 procent voličů, zatímco na celostátní úrovni jen 12, což stačilo na republikové čtvrté místo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení