VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Blanky II se děsí lidé z Libně. Kudy povede?

Praha - Jak se jednou v metropoli bude jezdit a kudy povedou hlavní dopravní toky východního Městského okruhu? O tom se rozhoduje právě v těchto dnech.

26.5.2017
SDÍLEJ:

SOUČÁSTÍ plánované výstavby tunelového souboru Blanka II by měla být i nová Libeňská spojka.Foto: Vizualizace: mestskyokruh.info

V metropoli v těchto dnech vrcholí diskuse o podobě pokračování východní části Městského okruhu. Konečnému verdiktu brání nesoulad ve vedení města. Zatímco primátorčin náměstek pro dopravu Petr Dolínek brání původní návrh Blanky II, Trojkoalice přišla s variantou takzvaného duálu, kdy je doprava vedena po dvou rovnocenných komunikacích. Obyvatelé oblastí, kterými má okruh vést, sledují jejich dohady s obavami. Výsledná podoba totiž může nenávratně ovlivnit jejich dosud poklidné životy.

Blanka II počítá s Libeňskou spojkou

Na fatální dopady Městského okruhu v jeho původní verzi upozorňují lidé z Libně. Blanka II. totiž počítá i s takzvanou Libeňskou spojkou, tedy více než kilometrovým úsekem, z něhož polovina by byla vedena pod zemí.

Libenští se obávají, že pakliže by byl tento plán realizován, jejich čtvrť upadne pod tíhu betonu a zároveň bude zahlcena desetitisíci aut denně. Své obavy shrnuli do otevřeného dopisu směrovaného primátorce a radě hlavního města Prahy.

Podle Dolínka je nejdůležitější dostavět okruh

„Jsme znepokojeni, že chcete schválit dostavbu Městského okruhu podle zastaralých plánů ze 70. let, které nerespektují moderní poznatky a vize urbanistů, architektů a dopravních inženýrů. Vyústění tunelu na Bulovce v bezprostřední blízkosti městské nemocnice a v obytné oblasti je těžko obhajitelné," píšou v něm.

S žádostí o přezkoumání záměru Blanky II a navržení takového modelu, který by nevedl skrz rezidenční oblasti, se obrátili také na pražské zastupitele na jejich včerejším jednání. Podle Petra Dolínka je nejdůležitější dostavět okruh co nejrychleji, a to i za cenu možných obětí.

Stavět by se mohlo začít už v roce 2023

„V otázce Libeňské spojky jsme určitě připravení naslouchat obavám a podnětům občanů. Na druhou stranu mou jednoznačnou prioritou je dostavba Městského okruhu," uvedl. Stavět by se mohlo začít už v roce 2023, hledání jiného řešení by podle něj mohlo zbrzdit výstavbu o minimálně deset let.

Nejen duál a Blanka II

Ačkoliv se zdá, že jiné řešení než to, se kterým přichází Dolínek a Trojkoalice, na stole není, opak je pravdou. Možné alternativy Městského okruhu navrhuje například spolek Automat nebo studio D3A v čele s architektem a urbanistou Jaroslavem Zimou. Tyto studie jsou si podobné například tím, že je do nich zapracovaná i veřejná doprava a počítají i s výrazným posilněním železniční dopravy.

„Vlakem by se například dalo dostat každých patnáct minut z Holešovic do Hostivaře, se zastávkou U Kříže v Libni. Cesta by netrvala déle než čtvrthodinu," říká jeden z autorů návrhu Automatu Vratislav Filler. Zpohodlnění veřejné dopravy by podle Automatu vedlo k tomu, že by se počet aut ve městě snížil, což je opakem toho, co se stane, když se postaví nové silnice, které se dřív nebo později zaplní auty a doprava v místě tak celkově naroste.

Ožehavým tématem v otázce Městského okruhu jsou Holešovičky

Tyto myšlenky se možná objeví i v konečných plánech okruhu. „O alternativách víme, bereme je v potaz k případnému zapracování do prací našich projektantů. Neházíme je pod stůl," říká Petr Dolínek.

Ožehavým tématem v otázce Městského okruhu jsou Holešovičky, které jsou součástí Libně. Počet aut tu postupně rostl po zprovoznění Blanky, dnes jich tudy projede bezmála 90 tisíc. Obyvatelé prvorepublikové vilové zástavby marně volají po zahloubení. S tím v aktuálních verzích nepočítá ani varianta „duálu", ani Blanka II. „Jako bychom neexistovali," stěžují si. Dolínek se nicméně vyjádřil, že o zahloubení Holešoviček stojí. „Přijde souběžně se stavbou okruhu," ujistil.

Blanka II. Infografika.

Autor: Andrea Karlíková

26.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kavárna co hledá jméno. Ilustrační foto.

"Kavárna, co hledá jméno" pokračuje. Do soutěže se přihlásil jen původní nájemce

Rychlobruslařka Karolína Erbanová.

Další medaile! Bronz pro Erbanovou, vybojovala ho ve sprintu na 500 metrů

Vězeňská služba i ministerstvo popřely zhoršení Nikulinova zdraví

Vězeňská služba i ministerstvo spravedlnosti popřely zprávu z ruského tisku ohledně zdravotního stavu údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina. Mluvčí bezpečnostního sboru Petra Kučerová dnes na dotaz ČTK sdělila, že Nikulinovo zdraví se od nástupu do české vazby nezhoršilo. Mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová doplnila, že informace uvedená v listu Izvestija není pravdivá.

Pražští soudci se obrátili na Ústavní soud kvůli odebírání DNA

Senát Městského soudu v Praze v čele se soudkyní Vierou Horčicovou navrhl Ústavnímu soudu zrušení dvou ustanovení zákona o Policii ČR, která upravují odebírání a uchovávání biologických vzorků u podezřelých či obviněných osob. Uvedl to dnes server Česká justice. Ustanovení jsou podle pražských soudců z hlediska práv zaručených ústavou i Listinou základních práv a svobod nedostatečná. Požadují stanovit jasnější pravidla, která by zamezila případnému zneužití těchto citlivých údajů. Postup policie při odebírání a uchovávání vzorků DNA delší dobu kritizují i někteří odborníci či organizace na ochranu lidských práv.

VÍME PRVNÍ

Metnar: Komárka jsem mlčenlivosti nezbavil. Může se obrátit na policii

Lubomír Metnar Deníku řekl, že nehodlá hrát roli jazýčku na vahách v kauze, o níž nemá informace. Navíc žádost členů mandátového a imunitního výboru o zbavení mlčenlivosti byla podle něj nekonkrétní.

Klíčníci v pondělí vyzvednou korunovační klenoty

Klíčníci v pondělí po necelých dvou letech opět odemknou v katedrále sv. Víta Korunovační komnatu a vyzvednou korunovační klenoty. Pro veřejnost budou zdarma vystaveny ve Vladislavském sále od 16. do 23. ledna. Společně s nimi si budou moct lidé prohlédnout i například svatováclavskou zbroj. Výstava se uskuteční v rámci oslav 100. výročí vzniku Československa a 25. založení České republiky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT