Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Blanka ničí obyvatele Letné

Praha - I přes stížnosti a upozornění se stále razí do noci a na lidi město nehledí. Magistrát informace odmítá.

15.3.2010 4
SDÍLEJ:

Tunel Blanka.Foto: DENÍK/Jiří Koťátko

Popraskané zdi, stále větší trhliny, otřesy a hluk do pozdních hodin. To je realita, se kterou se den co den musejí vypořádávat obyvatelé domů na Letné kvůli stavbě tunelového komplexu Blanka.

Už na podzim odeslali na magistrát dopis, v němž na problémy upozorňovali. Všem došla trpělivost. „Praskliny se stále zvětšují a nikoho to nezajímá. Nikdo nechce převzít zodpovědnost a začít se s námi bavit a řešit problém,“ řekl tehdy obyvatel Letné Pavel Matásek.

Město po odeslání stížnosti slíbilo, že se vše zlepší a dodavatel stavby, společnost Metrostav, zjedná nápravu.

Jenže podle všeho se zhruba po čtvrt roce nic nezměnilo a problémy přetrvávají. „I proto jsme na magistrát odeslali další stížnost, není možné, aby nás takovým způsobem ignorovali,“ řekla další z obyvatelek Letné.

Lidé žijící na Letné se shodují, že se situace nezlepšila, i nadále se pracuje třeba až do půl dvanácté v noci a v domech také není prováděn potřebný monitoring statika. S druhou stížností proto zástupci obyvatel zasažených stavbou Blanky přišli na jednání dopravního výboru zastupitelů hlavního města. Jenže ti se na poslední zasedání nebyli schopni sejít. „Tento týden ale budou jednat s ředitelem magistrátu Martinem Trnkou,“ potvrdila pražská zastupitelka Petra Kolínská (SZ), která je s obyvateli Letné v kontaktu.

Lidé sice tvrdí, že se situace od podzimu nezlepšila, město má ale jiný názor. Například radní pro oblast dopravy Radovan Šteiner Deníku sdělil, že se situace určitě zlepšila. „Od dodavatele mám takové zprávy, že práce končí dříve. Navíc lidé mohou navštívit i nedaleké informační centrum, kde s nimi budou příslušní lidé potíže řešit. Funguje i bezplatná informační linka, nebo se mohou obrátit na magistrát,“ upozornil Šteiner.

Šteiner dále sdělil, že se již s druhým dopisem od obyvatel Letné seznámil a město se jim bude určitě zabývat.

Problémy se zabývá takévedení Prahy 7. „Vzhledem k častým dotazům spojeným s ražením Blanky v oblasti Letné, uvádíme na našich webových stránkách vyjádření společnosti Metrostav,“ informovala radnice.

Celkově je v poslední době kolem stavby hodně rušno a to zejména v negativech. Před několika dny například vyšlo najevo, že na část stavby nemá město stavební povolení. Dokud ho nezíská, nemůže do části tunelů zavést sítě a další technické vybavení. Blance, která je už dnes ve skluzu se zprovozněním, to tak může způsobit další velké zdržení.

„Jinak v současné době probíhá v prostoru obytné zástavby Letné ražba tunelů pomocí „Nové rakouské tunelovaní metody“ s využitím trhacích prací, a to v souladu s podmínkami stavebního povolení vydaného odborem dopravy magistrátu,“ píše ve vyjdření společnost Metrostav.

Velmi pevné písčité břidlice letenského souvrství podle Metrostavu ani jiný způsob rozpojování neumožňují. Trhací práce jsou podle společnosti prováděny v časovém období 7 až 22 hodin. V nočním období od 22 do 7 hodin se neprovádí rozpojování horniny ale z bezpečnostních důvodů je nutno zajistit začištění výrubu po trhacích pracích. Toto začištění se provádí sbíjením horniny, která vadí instalaci primárního ostění. „Zhotovitel razičských prací vyvíjí maximální úsilí, aby rozsah těchto prací byl v nočním období co možná nejmenší,“ píše Miroslav Padevět z Metrostavu.

Obyvatelé ale jeho tvrzení příliš nesdílejí. Podle Padevěta dosud všechna provedená měření vyhověla platným hygienickým limitům, jak pro denní tak noční období. Zprávy z těchto měření jsou k dispozici k nahlédnutí v informačním centru na Letné. V předcházejících měsících byly ve všech objektech, u kterých se předpokládá ovlivnění výstavbou tunelu, provedeny prohlídky specializovanými odborníky Pro všechny objekty byly provedeny statické výpočty a stanovena jejich odolnost.

V současné době se pohybují poklesy na terénu a objektech v rozmezí 2 – 10 milimetrů. „Tento stav zdaleka není nebezpečný, může však vést ke vzniku drobných poruch, které by neměly mýt vliv na bezpečnost ani užívání objektů,“ konstatoval Padevět.

„Ten ale v žádném ze zasažených domů asi nežije, a to by si měl zkusit, aby poznal, jaké to je. Pak by nemohl tvrdit to, co tvrdí,“ uzavřel další z obyvatel Letné Marek Pořez.

Autor: Lukáš Marek

15.3.2010 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Finančník Petr Kellner.
25

Kellnerova nadace odmítá Babišova slova, že nejde o charitu

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Nový šéfdirigent České filharmonie Byčkov má smlouvu na pět let

Ředitel České filharmonie (ČF) David Mareček dnes v pražském Rudolfinu za přítomnosti ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) podepsal pětiletou smlouvu s novým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Čtyřiašedesátiletý Američan ruského původu filharmonii povede po zesnulém Jiřím Bělohlávkovi. Semjon Byčkov byl jmenován šéfdirigentem a hudebním ředitelem České filharmonie od sezony 2018/2019. Orchestru se současně ujmou dva hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil.

Soud zaslal lobbistovi Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu

Městský soud v Praze zaslal v pátek lobbistovi Marku Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu. ČTK to řekla mluvčí soudu Markéta Puci. Kdy musí Dalík nastoupit do vězení, sdělí mluvčí až poté, co si lobbista zásilku vyzvedne.

Středoškoláci půjdou volit. Chtějí o zemi rozhodovat

Maturitní třída pražského víceletého gymnázia. Skupina dívek, které letos poprvé půjdou volit, se baví, komu dá hlas. Katka váhá mezi TOP 09 a ODS, Karolína, Vendula a Veronika to hodí Pirátům, Anna topce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení