„Dobře chápeme rozhořčení společnosti nad současnou závažnou politickou situací v naší zemi. Aktuální dění v České republice doprovázíme modlitbou a žehnáme všem, kterým leží na srdci blaho naší země," uvedli biskupové.

Halík kritizoval Zemanův výrok o potřebné likvidaci novinářů

Tomáš Halík je znám jako Zemanův kritik, naposledy se pozastavil nad jeho výrokem na adresu novinářů. Při svém setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Číně Zeman uvedl, že novináře je třeba likvidovat, neboť jich přišlo na jejich jednání příliš.

„Při každé své zahraniční cestě nás překvapí novou ostudou, kterou dále vrší již nepočitatelnou hromadu, počínající vrávoráním nad korunovačními klenoty a oplzlými výroky v rádiu, od něhož musí rodiče preventivně odtahovat děti, kdykoliv se ujme slova hlava státu," uvedl ve svém prohlášení zaslaném Halík. Výrokem o potřebné likvidaci novinářů podle něj ale Zeman "překonal všechno očekávání", když "sám kremelský diktátor" musel jeho slova zmírňovat.

O Halíkovi se spekulovalo jako o Zemanovu protikandidátovi

Halík uvedl, že Zeman řekl svůj vtip, jak jeho výrok označil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček, v zemi, kde jsou opoziční novináři opravdu likvidováni. „Je to projev vrcholné arogance, nebo příznak totální ztráty soudnosti? Nechal by snad nějaký národ takového vtipálka v čele státu vládnout dál?" ptá se Halík, o němž se dříve spekulovalo jako o možném Zemanově protikandidátovi v příští volbě prezidenta. „Tentokrát bych parafrázoval zmírňující reakci Zemanova kremelského přítele: Takové politiky jistě nemáme likvidovat, avšak je životně nutné jejich počet na klíčových postech redukovat," uvedl Halík.