Hlavnímu městu se podařilo najít zájemce o 355 hektarů půdy ze 400, které hodlá svěřit do rukou pouze tomu, kdo má certifikát ekologického zemědělce.

„Velké lány rozdělíme na pětihektarová pole. Přímo na těch polích se bude hospodařit podle zákona o ekologickém zemědělství,“ oznámil v pondělí radní pro životní prostředí Petr Hlubuček (Spojené síly pro Prahu/STAN). Podle něj se jedná o pozemky například u Běchovic, Dolních Počernic, Kbelů, Kyjí či Satalic. „Můžeme se těšit na to, že se nám nebude ztrácet zemina kvůli erozi,“ dodal.

Velké lány budou rozděleny polními cestami, remízky a mezemi, na kterých se vysadí ovocné stromy. Pachtýři budou muset dodržovat přísné osevní postupy a střídat plodiny.

Ekologický efekt

Výrazně se upraví hnojení, znemožní se používání pesticidů. Kvalitu půdy chce metropole pravidelně kontrolovat pomocí odběrů. Cílem je zmírnit negativní důsledky sucha, zvýšit ekologický i rekreační potenciál krajiny metropole. 

Plán ekologického využití oznámili radní minulý rok, loni v září pak vypověděli pachty stávajícím hospodářům. Magistrát má v majetku přibližně 14 tisíc hektarů půdy. Podle Hlubučka však není všechna určena k zemědělství. „Nejde nám o výnos z pachtu, ale o ekologický efekt. Mnohde jsme vysoutěžili vyšší cenu, než jsme měli doposud. Ceny se pohybují od pár set za hektar do několika tisíc,“ řekl Hlubuček.

Pražští zemědělci jsou s ohledem na vysoké HDP vyjmuti z dotačních programů. Radní je proto chystají podpořit nejrůznějšími slevami. Jejich produkty budou odebírat například školních jídelny, dostanou také slevy na pronájem stánků na farmářských trzích.