Postavit si na veřejném místě nelegální billboard bez povolení se nevyplácí. Dvě reklamní plochy, které hyzdily okolí Radlické ulice v Praze 5 v úterý odvezli pracovníci magistrátní společnosti Technologie hl. města Prahy (THMP). Železo odřízli rozbruskou a nosič naložili na vůz pomocí hydraulické ruky. Jen v září jich takto odstranili třináct, v příštích dnech se pustí do dalších několika desítek poutačů.

Náklady na likvidaci jednoho billboardu vyjdou na dva až tři tisíce korun. „V závislosti na lokalitě, kde se nachází, je započítán čas spojený s dopravou a demontáž na místě. Tento měsíc jsme už demontovali reklamní nosiče v Kunraticích, Zličíně a v Letňanech. Bohužel se někdy stává, že se zanedlouho po odstranění na místě objeví nosiče nové. To jsme naposledy řešili u Kunratického lesa,“ popsal místopředseda představenstva THMP Tomáš Novotný.

„Na tyto nosiče reklamy není uzavřena žádná nájemní smlouva s městem, jsou v rozporu s pražskými stavebními předpisy a nemají ani žádné povolení silničního správního orgánu. Prostě někdo přijel a na městský pozemek si umístil reklamní nosič a dál ho pronajímá,“ řekl radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09). Odstraňování billboardů je také součást strategie boje s reklamním smogem. „Je to i apel na podnikatele, aby si ověřovali, od koho si reklamu pořizují, aby nepodporovali ty, co nosiče umisťují nelegálně,“ řekl Chabr.

Podle radního během pandemie vyrostly desítky nových billboardů především v okrajovějších částech metropole, nejvíce jich hyzdí silnice v Praze 14, Praze 11, v Praze 4 a v Kunraticích. „Společnost Eurobillboard rozvezla desítky nosičů po Praze, dokonce je na svém webu nabízí k zakoupení,“ řekl Chabr.

Kontakt jen přes datovou schránku

Reklamní agentury se ale nechtějí k nekalé činnosti přiznat. „My žádné billboardy nevlastníme, my pouze pronajímáme reklamní plochy našim klientům. Nevím, kde je Radlická ulice, nás se problém netýká,“ sdělil Pražskému deníku zástupce firmy Eurobillboard Anton Fischer. Na dotaz, zda ví o tom, že nepostupuje podle pravidel, odpověděl, že s tím nemá nic společného a provozovatel reklamního zařízení je uveden na štítku na konstrukci.

Na štítku je uvedena firma EDGE Reality, která své sídlo udává v Holečkově ulici na pražském Smíchově a lze ji kontaktovat pouze přes datovou schránku. A aby to bylo ještě trochu komplikovanější, vlastníkem konstrukcí je slovenská firma DUO CENTER Slovakia, jejímž jediným kontaktem je e-mailová adresa. Deník již dříve oběma poslal dotaz, zda vědí, že jsou jejich konstrukce postaveny nelegálně. Z EDGE Reality odpověděli, že na umístění reklamních ploch mají povolení. Doložit jej ale už nedokázali a na opakované dotazy přestali reagovat.

„Společnosti si je přepronajímají a odkazují jedna na druhou, ale neodkazují na přímého vlastníka. Tvrdí, že si plochy pronajali v dobré víře od někoho úplně cizího. Ale v dobré víře být nemohou, jelikož je zjevné, že nosič je umístěn nelegálně,“ vysvětlil Chabr.

Informace o demontáži město nyní zveřejní na své úřední desce, pokud se majitelé billboardů ozvou, mohou si svůj majetek vyzvednout ve skladu THMP, zaplatit však musejí náklady na odvoz a skladování a poplatek za nedovolené obohacování. Loni v září Praha odstranila dvaadvacet billboardů, které se nelegálně nacházely na městských pozemcích, především v okrajových městských částech.