VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bílé čáry brání cyklistům vjezd do centra Prahy. Krnáčová: Ohyzdné a nevhodné

Snad každý Pražan či turista, který se pohyboval v těchto dnech v centru metropole, si toho musel všimnout. Velké tlusté bílé čáry na chodníku jsou součástí dopravního značení, které zamezí vjezdu kol třeba na Staroměstské náměstí či náměstí Republiky. Prahu 1 za zákaz i za způsob instalace kritizují cyklisté i primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Radnice se pokusí problém vyřešit jinak, ale musí se řídit předem danými normami.

12.7.2018 AKTUALIZOVÁNO 12.7.2018
SDÍLEJ:

Praha 1 zamezuje cyklistům vjezd do centra tlustými bílými čarami.Foto: Twitter/Michal Tomeš

Technická správa komunikací (TSK) v tomto týdnu dopravní značení umisťuje v historickém jádru Prahy. Velmi výrazné bílé čáry se objevily ve středu. Až budou - zřejmě na konci července - vodorovné i svislé značky hotové, začne platit omezení jízdních kol. V pěších zónách zejména kolem spodní části Václavského náměstí, náměstí Republiky a Staroměstského náměstí mezi 10. a 17. hodinou budou muset cyklisté sesednout a kolo vézt vedle sebe.

Opatření už před loňskými prázdninami schválila rada městské části. Praha 1 původně chtěla bojovat proti motorovým koloběžkám, které po zákazu segwayů ohrožovaly chodce. Podle politiků z radnice jsou podobně nebezpeční už i cyklisté, na něž si obyvatelé pravidelně stěžují.

Starosta Oldřich Lomecký (TOP 09) nyní čelí kritice nejen do milovníků jízdy na kole, ale opřel se do něj také přímo magistrát. Některá média mají k dispozici dopis, který starostovi zaslala primátorka Krnáčová. Lomeckého vyzvala, by s kolegy ještě přehodnotil podobu značení zákazu.

Praha 1: Není to politické rozhodnutí

I když se jedná o dopravní opatření, která nemusí schvalovat památkáři, městská část by měla podle Krnáčové k úpravám v historickém centru sama přistupovat s citem a vkusem.

"Žádám, abyste se se svými experty znovu poradil a našli nový a lepší způsob, který nebude narušovat estetiku náměstí Republiky, a následně mě o tom způsobu neprodleně informoval," píše primátorka v dopise. "Vzhled dopravního značení není politickým rozhodnutím. Řídí se to dopravní normou," odpovídá za první městskou část mluvčí Veronika Blažková.

Ve čtvrtek se ozval rovněž spolek Automat, který v tiskové zprávě bílé čáry a další značky omezující cyklisty navzal "arogantní realizací dopravního značení." Na sociálních sítích se bouří další cyklonadšenci.

Vratislav Filler z Automatu pokračuje: "Takto nevkusné provedení zákazu je projevem zpupnosti městské části Praha 1. Zvlášť směšné je to na náměstí Republiky, kde se takto zakazuje jezdit cyklistům v tramvajových kolejích a kudy denně projedou stovky aut. Když odhlédnu od nesmyslnosti celé věci, tak si rozhodně dovedu představit, že se tyto čáry udělají méně výrazným způsobem, a na řadě míst nemusí být vůbec, protože svislé značení je jednoznačné."

Cyklisté chystají protest

Spolku také vadí, že není zákazy kudy objet. Lidem na kolech nejspíš bude cesta jinudy trvat déle. Spolek proto připravil ve spolupráci s portálem Prahou na kole návod, jak zákazy objet, a bude také informovat cyklisty přímo na místě.

"Na září pak chystá protestní happening. Do té doby vyzývá své příznivce či odpůrce zákazu, aby psali politikům a ptali se jich, jak se k tomuto opatření postaví po volbách," uvádí tisková zpráva. Automat ostatně napadl tento sporný zákaz u soudu, který zatím zamítl žádost o předběžné opatření, ale neprojednal samotnou žalobu.

"Soud se přiklonil k podpoře Prahy 1 a ve svém vyjádření k předběžnému opatření všechny názory spolku Automat negoval. Praha 1 je přesvedčena, že chránit chodce na pěší zóně je její povinností," řekla Veronika Blažková, mluvčí Prahy 1, Pražskému deníku.

Co říká Richard Bureš (ODS), místostarosta Prahy 1?
"Mně osobně se bílé pruhy také nelíbí, ale to opatření vychází z rozhodnutí úředníků státní správy a já jsem výsledek předem neznal. Ti se řídí danými pravidly – například o tom, že u širších komunikací nestačí rozmístění dopravních značek, ale potřebné jsou i pruhy. Pokusíme se jako vedení radnice zjistit, jestli by se to nedalo změnit a vyřešit jinak. Celý problém regulace cyklistiky v pěších zónách je ve veřejném prostoru pojímaný zkresleně. Regulace vychází z podnětu městské policie a zdůvodněná je bezpečností. Já jsem jako radní pro dopravu pouze předával a komunikoval ten podnět v rámci radnice. O regulaci ale rozhodla státní správa, která to má v kompetenci. Ani rozmisťování značek jsme neorganizovali my, ale TSK."

Autor: Michael Bereň

Místo události:
12.7.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Technici v ostatních průmyslových oborech jinde 28 000 Kč

Technici v ostatních průmyslových oborech jinde neuvedení Programátoři průmyslových robotů. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 24. Poznámka: Místo výkonu: Průmyslová 1472/11,102 00 Praha 10-Hostivař, Kontakt: Šindelářová Eva, tel.: 296 584 790, e-mail: info.cz@pa-ats.com, , Náplň práce:, o Off-line a On-line programování robota, o Základní parametrizace a kalibrace robota, o Oživení a uvedení do provozu, o Optimalizace procesu z pohledu kvality a taktu výroby, o Tvorba a řízení projektové dokumentace, o Řízení projektů, koordinace týmu programátorů robotů a koordinace s programátory PLC, , Požadavky:, o Technické vzdělání se zaměřením na automatizační techniku nebo strojírenství, o Znalost německého nebo anglického jazyka na úrovni práce s technickou dokumentací, o Praxe s programováním robotů výhodou, o Časová flexibilita, ochota cestovat, o Řidičský průkaz skupiny B, , Zaměstnanecké výhody: , o Roční výkonové prémie, o 25 dní dovolené, o Příspěvek zaměstnavatele na stravování, o Notebook, případně mobilní telefon. Pracoviště: Process automation solutions s.r.o., Průmyslová, č.p. 1472, 102 00 Praha 102. Informace: Eva Šindelářová, +420 296 584 790.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 12 200 Kč

Pomocní pracovníci v zemědělství, lesnictví a rybářství Pomocní pracovníci v zemědělství. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Schůzku předem telefonicky domluvit., Pracovní poměr na dobu neurčitou., , Další požadavky, - praxe 3 roky v oboru.. Pracoviště: Ing. václav řezáč, Nupacká, č.p. 115, 251 01 Říčany u Prahy. Informace: Václav Řezáč, +420 603 231 562.

Management - Management Vedoucí 28 160 Kč

Ostatní řídící pracovníci vedoucí oddělení Metodiky právního auditu odboru Právní metodiky. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28160 kč, mzda max. 39300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: požadavky: , , VŠ vzdělání v magisterském studijním programu v oboru právo , praxe v oblasti majetkoprávní problematiky výhodou, praxe ve vedoucí pozici výhodou, znalost práce s informačním systémem eKLEP výhodou, znalost právních předpisů vztahujících se k činnosti Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových , praxe ve veřejné správě výhodou, státní občanství ČR, občanství jiného členského státu EU nebo občanství státu, který je smluvním státem Dohody o Evropském hospodářském prostoru, trestní bezúhonnost, splnění podmínek ustanovení § 17 odst. 2 a odst. 3 zákona č. 201/2002 Sb., splnění podmínek ustanovení § 2 zákona č. 451/1991 Sb. a lustrační osvědčení, , , char. místa: , , metodicky řídí a koordinuje oblast právního auditu, zpracovává vzorové smlouvy s ohledem na aktuální vývoj legislativy a judikatury, metodicky řídí a koordinuje oblast uzavírání smluv a tvorbu smluvních dokumentů (standardů) vztahujících se k hospodaření a nakládání s majetkem státu, podílí se na zpracování vnitřních předpisů vztahujících se k hospodaření a nakládání s majetkem státu, zpracovává právní stanoviska (s výjimkou § 13 zákona o č. 201/2002 Sb.) pro organizační složky státu, státní organizace, kraje a obce, případně další právnické osoby týkající se aplikace právních předpisů upravujících hospodaření s majetkem státu. Pracoviště: Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových - 001, Rašínovo nábřeží, č.p. 390, 128 00 Praha 28. Informace: Martina Agyagosová, +420 225 776 686.

Služby - Kadeřník/ce 20 000 Kč

Kadeřník/kadeřnice. Do studia na Praze 4 - Nusle hledáme: kadeřníka/kadeřnici, možnost brigády. Klientela částečně zajištěna. Studio Kadostyle nachází se v blízkosti metra Vyšehrad nebo Pražského povstání v ul. Náměstí Generála Kutlvašra 584/7. V případě zájmu mě prosím kontaktujte na uvedeném tel. viz kontakt.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SK Sigma Olomouc vs. Slavia Praha
19

Parádní start fotbalové Slavie. Sigmě nedala šanci

Nemocnice Na Františku.
13

Ředitel Nemocnice Na Františku končí, na svou funkci rezignoval

Primátorka Krnáčová: Investice do školství jsou nejvyšší od roku 2011

Celý letošní školní rok se Pražský deník ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy ptal studentů, co je nejvíce trápí, co je zajímá a co by mohlo být na jejich škole či v Praze lepší. V létě budeme naopak přinášet reakce magistrátu na problémy tížící studenty. Dnes se zaměříme na oblast investic do pražského školství.

Pražští veterináři letos našli závady u pětiny prodejců na farmářských trzích

S rychlým nástupem jara se inspektoři Státní veterinární správy působící v Praze zaměřili také na kontrolu prodeje potravin na farmářských trzích. Konkrétně šlo o živočišné komodity jako jsou maso, ryby, masné a rybí výrobky, vejce, mléko a mléčné produkty či med. 

Přes Prahu se opět přehnala bouřka s krupobitím. Problémy mělo i letiště

/VIDEO/ Páteční výstraha před silnými bouřkami meteorologů tentokrát byla přesná. Kolem poledne se silný déšť doprovázený větrem a kroupami prohnal Prahou. Ve srovnání se středečním řáděním počasí teď nezpůsobilo takové škody. Největší problémy podle všeho zaznamenali obyvatelé Prahy 6. Na chvíli se omezil dokonce provoz na Letišti Václava Havla.

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Potyčku, která se v lednu tohoto roku odehrála v pražském Top Hotelu po prezidentských volbách, vyhodnotila policie jako přestupek proti občanskému soužití. Věc bude řešit správní úřad v Praze 4. Výjimkou je počínání podnikatele Karla Slezáka, který v únoru zemřel a policie jeho případ odložila. V pondělí o tom informovala média policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT