Podle mluvčího Ropidu Filipa Drápala průzkumy z května, června a srpna ukázaly, které linky hromadné dopravy nyní nejsou vytížené a kde po zbudování nových stanic navazující spojení chybí.

Ropid proto připravil plán změn, které by měly začít platit už koncem příštího měsíce, definitivní podoba to však zatím ještě není.

„Současný návrh slouží k diskuzi, aby se k němu mohli ještě vyjádřit lidé i městské části. Zatím je tedy ještě vše otevřené a sbíráme podněty. Do konce září bychom ale chtěli mít vše uzavřeno, bychom mohli připravit jízdní řády od konce října, kdy končí stávající výluka na Petřinách," tvrdí Drápal.

Hlavní úpravy, tak jak je Ropid zatím vyhodnotil, by se měly dotknout pěti oblastí. První z nich je Patočkova ulice, která prochází Střešovicemi a zejména Břevnovem.

„Potvrdilo se, že v Patočkově ulici cestující ubyli, takže v návrhu máme nachystané mírné omezení o víkendech a večer u dvou častých autobusových linek 180 a 184," říká mluvčí Filip Drápal.

Omezení na Ruzyni a v Liboci

Změny by se měly dotknout i oblasti Ruzyně a Liboce. Kvůli malé vytíženosti dojde k omezení linky 108, naopak už od začátku září byl posílen autobus číslo 168.

Úbytek cestujících je patrný zejména kvůli stanicím metra Bořislavka a Nádraží Veleslavín také na Evropské třídě. Místo tramvaje číslo 20 sem bude zajíždět linka 5, která má o víkendu pouze jeden vůz. Dvacítka naopak má jet z Vítězného náměstí do Podbaby.

Dále v lokalitě kolem Královky a Strahova by mělo dojít k úpravám tras linek 143 a 149 a v oblasti Řep, Zličína, Bílé Hory a Petřin by měl doznat zásadních změn klíčový autobus číslo 264.

V tuto chvíli postupně ukončují radnice sběr podnětů od svých občanů a upřesňují svoje poslední požadavky. Některé městské části už mají jasno, jiné ještě změny neprojednali.

Praha 17 změny v dopravě vítá

„Vedení městské části bylo s předstihem seznámeno s návrhem Ropidu ohledně plánovaných změn MHD k 31. říjnu a po společném jednání jsme se shodli na těchto změnách. Jsem přesvědčený, že nijak nesníží komfort cestování pro občany Prahy 17, naopak se prodlouží linka 264 a zároveň navýší její četnost," pochvaluje si místostarosta Prahy 17 Martin Marek (ODS) a dodává, že žádný podnět od občanů na radnici nepřišel.

Ne všude jsou ale spokojeni. „Praha 13 zasílá Ropidu připomínky k připravovaným změnám, ale i ke změnám, které už proběhly ke konci srpna. Požadujeme na základě připomínek občanů úpravu trasy autobusové linky 168 prodloužení trasy přes zastávku Nová Kolonie v ulici Armády," říká tiskový mluvčí třinácté městské části Samuel Truschka.

Obyvatelé si stěžují na nedostatek spojů

Podle něj si lidé také například stěžují na nedostatek spojů jedoucích z Lužin a starých Stodůlek k Nemocnici Motol, což souvisí už s ukončeným provozem linky 174 v terminálu Nové Butovice. Praha 13 proto žádá o posílení spojů, ale také o lepší provázanost nové noční linky 504 s ranními spoji jedoucími k Nemocnici Motol a s prvním ranním spojem metra trasy B ve stanici Anděl.

Jednání s Ropidem už má za sebou Městská část Praha Zličín. Došlo k dohodě, že současný stav už zůstane pro místní obyvatele zachován. K úpravám zde totiž došlo už v dubnu hned po otevření nových stanic metra A, kdy byl zrušen autobus číslo 164 a nahrazen byl příměstským spojem z Berouna. „Na to reagovali občané Zličína peticí, kterou podpořila i Rada městské části, avšak, vzhledem k tomu, že Ropid prokázal z přepravních průzkumů malé vytížení kapacity této požadované linky, nebylo našemu přání vyhověno," prohlásila starostka Zličína Marta Koropecká (dříve Pro Prahu).

Nejvytíženější je Nádraží Veleslavín

Zatím nejasný postoj zastává radnice v Praze 6. Teprve před čtyřmi dny skončila anketa mezi občany na webových stránkách městské části a radní budou o problému diskutovat teprve příští středu. „Nechci předjímat, na čem se s kolegy usneseme. Anketa je jedním z podkladů, který zohledníme, ale nebude to tak, že jen překlopíme její výsledky. Také bude záležet na tom, kolik lidí se zúčastnilo a určitě do toho přidáme i vlastní invenci," zdůrazňuje místostarostka Prahy 6 pro dopravu Petra Kolínská (SZ).

Od dubna letošního roku fungují čtyři nové stanice metra A. Nejvytíženější z nich je podle očekávání Nádraží Veleslavín, kde lidé ve velké míře přestupují na autobusy a vlaky ve směru na Kladno a na letiště. Za první tři měsíce provozu prošlo celkem 2,757 milionu lidí. Také proto už v červnu Ropid zrušil pásmový provoz mezi Dejvickou a Petřinami, když se poprvé zřetelně ukázalo, že je zájem cestujících metro vyšší, než se čekalo.

Navrhované úpravy linek k 31. 10. 2015:5 - ze zastávky Vítězné náměstí je odkloněna do zastávky Divoká Šárka

20 - ze zastávky Vítězné náměstí odkloněna do zastávky Nádraží Podbaba

108 - je vedena v nové trase Sídliště Na Dědině Divoká Šárka Staré náměstí Ruzyňská škola Petřiny Poliklinika Petřiny Vozovna Střešovice Bořislavka (ve zrušeném úseku nahrazena linkou 168)

131 - mírné prodloužení intervalu v pracovní dny ráno

143 - zkrácení linky o úsek Stadion Strahov Dejvická (nahrazení těchto spojů v trase Dejvická Nové Butovice novou linkou 149)

149 - nová linka v trase Dejvická Pod Královkou Stadion Strahov Spiritka Klamovka Jinonice Nové Butovice (náhrada za zkrácenou linku 143)

168 - linka je vedena v nové trase Nové Butovice Nemocnice Na Homolce Vypich Petřiny Ruzyňská škola Bílá Hora (ve zrušeném úseku nahrazena linkou 108)

180 - omezení v úseku Vypich Dejvická (nově v provozu pouze v pracovní dny cca od 5:00 do 20:00)

264 - linka je ve směru Petřiny vedena za zastávky Vypich nově přes Sídliště Petřiny a Petřiny do zastávky Poliklinika Petřiny, také je zřízena zastávka Řepský hřbitov