Název obchodního domu Bílá labuť je mnohem starší, než bychom si mohli myslet. Na jeho místě v ulici Na Poříčí se původně nacházely dva domy s rozlehlými zahradami. V jednom byl pivovar, v druhém zájezdní hostinec U Podušků. Podle sošky labutě v průčelí se však domům začalo říkat U Bílé labutě. Později zde vznikl i biograf a proslulý šantán.

Dům s mnoha nej

Ve 30. letech minulého století koupil budovy Jaroslav Brouk, spolumajitel obchodního domu Brouk a Babka. Nahradil je zbrusu novým obchodním palácem, dokončeným roku 1939, který už z dálky lákal návštěvníky osmimetrovou neonovou labutí.

Brouk i architekti Josef Kittrich, Josef Hrubý a Jan Gillar vynaložili veškeré úsilí a finance, aby vytvořili ten nejmodernější podnik svého druhu. Vybavili ho vůbec prvními eskalátory použitými v interiéru, pěti rychlými výtahy a důmyslným systémem, který v zimě fungoval jako topení a v létě jako klimatizace.

Ještě jedním nej se dům mohl pochlubit: s 11 patry a prodejní plochou 15 tisíc metrů čtverečních byl největším ve střední a východní Evropě. Denně ho navštívilo až 30 tisíc lidí. Původně se jednalo o jeden velký obchod s širokým sortimentem a centrálními pokladnami, později se rozštěpil na několik samostatných oddělení.

Neonový symbol zůstane

Na Bílou labuť v plné slávě vzpomínali rádi zaměstnanci i návštěvníci. Ti první mohli pauzy trávit na lehátkách a pod slunečníky na malé terase, ti druzí na terase větší. Pohodlí zaručovala odpočívadla v každém přístupném patře a dětský koutek, kde se ochotné slečny staraly o ratolesti nakupujících rodičů.

Za nacistické okupace si zde dlouhé chvíle krátili němečtí vojáci a SSmani a ani za socialismu obliba Bílé labutě neupadla, naopak. Vzkvétala přinejmenším do roku 1975, kdy jí začala konkurovat nedaleká Kotva. Díky nepřetržitému provozu mohl obchodní dům v roce 1990 přivítat 400 000 000. zákazníka.

Po revoluci si Bílá labuť ještě nějaký čas držela své místo, ale po začátku výstavby Obchodních center na okraji Prahy nastaly krušné časy. Jen těžko totiž soupeřil s moderními obchodními centry, která poskytovala větší výběr obchodů i služeb na jednom místě. I přesto nikdy nezavřel své brány.

Společnost Transakta podle návrhů jejího generálního ředitele Oldřicha Petráčka ve spolupráci s ing. arch. Tichým z ateliéru TAK v roce 2019 ohlásila, že chystá náročnou obnovu, remodeling a dokončení II. etapy projektu architektů Josef Kittricha a Josef Hrubého za více než půl miliardy korun.

Neonová labuť, která s výjimkou technických odstávek, funguje bez přestávky již neuvěřitelných 84 let má však, k úlevě památkářů i veřejnosti, na budově určitě zůstat.