Nákup speciálního autobusu má být součástí projektu Bibliobus do sídlišť. Smyslem je zpřístupnit služby Městské knihovny na sídlištích, kde nejsou stálé pobočky.

Rozhodují o dodavateli

Městská knihovna v Praze (MKP) v těchto dnech uzavírá výběrové řízení na dodavatele, který by v co nejkratším čase dokázal zhotovit prototyp autobusu. Měl by měl stát více než 7,5 milionu korun. Investorem je MKP, peníze však půjdou také z magistrátu a strukturálních fondů Evropské unie. Termín předání nového bibliobusu je stanoven na 30. června 2008.

„Půjde o jedinečný typ vozidla, který musí splnit všechny podmínky. Musí být vybaven regály, výpůjčním pultem, pracovními místy s počítači a internetem, zázemím pro zaměstnance knihovny, elektroinstalací, topením, klimatizací, zabezpečovacím systémem, plošinou pro invalidy, kuchyňkou, sociálním zázemím,“ popsala Ivana Vaňková z MKP.

Pokud dodavatel vyhoví všem podmínkám včetně dodacích lhůt, bude nový bibliobus jezdit na sídliště Černý Most, Lehovec, Košík, Horní a Dolní Měcholupy, Čimice a Kyje od září příštího roku. Nové zastávky určí městské části O konkrétních zastávkách bude MKP vyjednávat s jednotlivými městskými částmi. Na základě jednání poté v září změní jízdní řády pojízdných knihoven. Změnou pro bibliobusy bude příští rok také automatizace. Nově plánovaný vůz jí bude vybaven hned po jeho výrobě, bibliobus pořízený v roce 2004 bude automatizovaný do konce příštího roku.

Plány do budoucna

Městská knihovna také chce mít příští rok v ruce analýzu, která zmapuje situaci pojízdných knihoven v jiných evropských zemích. Z ní by mělo vyplynout, jaké typy bibliobusů by do budoucna mohly být vhodné také pro Prahu. „Mohlo by jít o nové, ale menší autobusy, které by dokázaly lépe projet Prahou a dostat se na místa, kam nyní s kamionem nezajedeme,“ nastínila vizi knihovny Ivana Vaňková.

Knihovna by tak mohla mít v budoucnu pojízdné pobočky obsluhované místo dvěma jedním pracovníkem a specializované na určitou skupinu čtenářů, jako jsou například děti.

Nyní jezdí po metropoli tři pojízdné knihovny. Údaje o jejich trasách jsou uveřejněny na adrese http://www.mlp.cz /bibus.php.