Slavnou Ďáblovu bibli sepsali v 13. století na českém území mniši, ale o čtyři sta let později si ji na sklonku třicetileté války odvezli Švédové jako svou válečnou kořist. Zapůjčení do Prahy je teprve třetí případ, kdy cenný spis dočasně opustí skandinávskou zemi. „Od 20. září až do 6. ledna příštího roku budou mít lidé jedinou možnost vidět knihu na našem území. Potom ji hned vrátíme,“ sdělila Veronika Procházková z Národní knihovny.

Do trezoru jen po deseti

Kniha bude uchovaná ve vitríně v klimatizované a kamerami hlídané trezorové místnosti Klementina. Naráz se na ní bude moci dívat kvůli bezpečnostním i klimatickým podmínkám jen 10 lidí, časový limit pro každou skupinu je deset minut. Knihu otevřou pořadatelé na straně, na níž je vyobrazena půlmetrová barevná postava čerta. Bohatou historii knihy současně přiblíží výstava v obou chodbách Galerie Klementinum. Na třech počítačích se návštěvníkům nabídne možnost listovat celou knihou v grafické podobě. V jedné z chodeb bude vstup do trezorové místnosti.

Jednají o digitální podobě

Národní knihovna očekává velký zájem veřejnosti, proto spustí během září rezervační systém. Lístky si lidé zajistí telefonicky, přes internet, či počítač přímo v knihovně. Dva dny v týdnu však nebude rezervace potřeba. Národní knihovna v současné době jedná se svými švédskými kolegy o tom, zda digitální podobu Ďablovy bible budou mít čeští čtenáři možnost studovat v její digitální knihovně Manuscriptorium.

Ďáblova bible

Rozměry: 900 x 505 milimetrů Váha: 75 kilogramů,

Počet stran: 624,

Vznik: kolem roku 1229 v Podlažicích na Chrudimsku,

Autoři: pravděpodobně neznámý mnich,

Kde ji vidět? Galerie Klementinum 20. 9. 2007 až 6. 1. 2008 Úterý – neděle 10 až 19 hodin,

Vstupné: Dospělí 100 korun, studenti a důchodci 50 korun, skupinové slevy, děti do 10 let zdarma. Rezervace: podmínky budou upřesněny.