Je zasedání ve volební komisi při prvních přímých prezidentských volbách i vaše premiéra v roli předsedy?
Jako prostý člen komise jsem se účastnil všech voleb od roku 2009, předsedu jsem dělal poprvé až loni při volbách senátních a shodou okolností v tom pokračuji i letos.
Za tu dobu, co jste členem volební komise, pozorujete nárůst zájmu mladé generace o práci při volbách?
Mladí lidé a studenti o členství v komisích zájem mají, protože to je přeci jen jistá forma přivýdělku, navíc nijak zvlášť náročná. Jejich počet poslední dobou roste, většinu komisí ale přesto tvoří převážně lidé středního a důchodového věku. I to ale bývá individuální, takže komise, které jsem dělal předsedu loni, byla tvořena mladou krví více než z poloviny, letos je to půl na půl.
A vaše vůbec první účast ve volební komisi?
Když jsem se účastnil voleb poprvé, byl jsem tam jako student sám.
Jak se vůbec člověk stane předsedou?
Pokud se to nerozhodne po dobrém, musí se losovat. To byl letošní případ. Loni jsem ale kupříkladu byl jediný, kdo měl o to předsednické břímě dobrovolně zájem, tak se losovat nemuselo. Předtím k nám do komise chodíval starší pán, který dělal předsedu každoročně, protože byl nejzkušenější.
Co všechno máte jako předseda volební komise na starosti?
Musím se účastnit školicí instruktáže, dovézt do volebních místností tiskárnu a volební materiál, mít u sebe pečetící razítko, stravenky pro ostatní členy a tak. Hlavně ale nesu zodpovědnost za dobře odvedenou práci celé komise.
A za dobře odvedenou práci je také náležitá odměna?
Výplata je o pár stovek tučnější než u běžných členů, podle mě v odpovídající výši.
Kvůli čemu chodíte do komise? Hrají v tom roli hlavně peníze?
Ta finanční odměna není zas tak výrazná, abych na ni pěl ódy. Srovnatelná s průměrnou brigádou. Baví mě ale být součástí toho komplikovaného procesu, jakým volby jsou. A proč ne, když mám shodou okolností ten daný víkend čas.
Jakou jste měli v prvním kole prezidentských voleb účast?
Účast byla v našem okrsku rozhodně nadpoloviční, odhadem tak přes 60 %.
A kopírovaly celostátní výsledky ty ve vašem okrsku?
Ano, i u nás zvítězili pánové Zeman a Schwarzenberg, třetí největší počet hlasů obdržel pan Fischer.
Přicházely si v prvním kole prezidentských voleb hodit lístek do urny všechny věkové kategorie?
Rozhodně. Mladých překvapivě přibylo. Je vidět, že jim volba prezidenta není ukradená. Jinak převažují důchodci, což je dáno jednak věkovým složením voličů v našem okrsku a jednak tím, že jsou zvyklí chodit pravidelně k volbám už léta.
Musí být volební komise pořád ve střehu? Jak se to dělá, když se chce někdo například naobědvat?
Pozornost a důkladnost je nutná, aby nedošlo k administrativní chybě. Ta se pak špatně dohledává. Nejen z důvodů kontroly musí být přítomna vždy nadpoloviční většina členů, takže např. s chozením na záchod není problém, ale na jídlo se musíme vystřídat. Kdo má jídlo s sebou, sní si ho většinou mimo volební místnost.
A kolik musíte vyhradit členů, když jdete na přání k voličům domů?
Pokud používáme z tohoto důvodu přenosnou volební schránku, musíme jít vždy dva.
Co dělají členové komise, když zrovna nejsou na místě žádní voliči?
Každý s sebou má nějakou individuální zábavu či práci, které se může věnovat. U mě jako u studenta to je většinou učení nebo knížka, u ostatních jsou časté křížovky, časopisy či nějaká manuální činnost. Nejjednodušší je však prohodit pár slov s kolektivem.
Zažije komise během voleb nějaký adrenalin?
Odloupl se nám ze zdi státní znak a spadl za školní tabuli. Samozřejmě jsme se za ni nemohli dostat, tak jsme byli nuceni ji rozebrat šroubovákem. Jinak si ale v komisi moc švandy neužijete. Adrenalin však začne proudit do žil až během sčítání hlasů, to jsou pak teprve nervy.