VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bezplatná prohlídka? Vyjde na dvě stovky

Jak v hlavním městě fungují takzvaní volní průvodci? Prohlídky vedené jako freetours nejsou zadarmo. 

17.4.2018
SDÍLEJ:

Průvodce turistů v Praze. Ilustrační foto. Foto: Archiv

Dvě hodiny po poledni se zastavuji na rohu Staroměstského náměstí u hloučku lidí s deštníky, označenými vlaječkou pro příslušný jazyk a názvem freetour neboli volná pěší prohlídka historickým jádrem Prahy.

Průvodci v Praze. Infografika.

Licencovaní průvodci kritizují služby 

Připojuji se ke skupině zahraničních turistů, které provází s výkladem v angličtině mladší Češka. Ve skupince asi dvaceti lidí mají nejpočetnější zastoupení Islanďané, nechybí ani Němci či světoběžník momentálně žijící v Dubaji. Představuji se jako Alban z Albánie a mým úkolem je inkognito prověřit, jak pěší prohlídka freetour probíhá.

Licencovaní průvodci kritizují tyto služby s masivní propagací na internetu kvůli nezaručené úrovni předávaných informací, údajně klamavé reklamě a nekontrolovatelnosti bujícího byznysu, z něhož nemá Praha finančně skoro nic.

Freetour není zadarmo 

Ještě před startem organizátoři celou naši skupinu fotí. Až později jsem se dozvěděl pravý důvod pořízení snímku. Zprostředkovatel potřebuje u každé freetour přehled o počtu účastníků, od kterého se odvíjí jeho provize. Údajně si za každého klienta bere ekvivalent až 4 eura. Zbytek zůstává v kapse průvodcům, což jsou obvykle studenti nebo mladí lidé na volné noze, často cizinci. Podle českých zákonů jim k průvodcování stačí živnostenské oprávnění.

Značka freetour sice na první pohled evokuje službu zdarma. Přinejmenším podnik, s nímž jsem přišel do styku já, je ale v této věci poměrně transparentní. Ještě před začátkem prohlídky nás průvodkyně upozorňuje, že za její služby není žádná taxa a že kdokoliv může kdykoliv skupinu opustit.

Nejnovější české dějiny 

Odměna se dává na konci dobrovolně a závisí na spokojenosti nebo nespokojenosti s prohlídkou.Pokud jde o formu a obsah výkladu, nemohu říct na adresu mé konkrétní průvodkyně nic špatného. Velmi dobrou angličtinou seznamuje skupinu s nejvýznamnějšími místy Starého Města, které ve výkladu propojuje s význačnými osobnostmi i milníky české historie.

Pod orlojem jsme si vyslechli pohnutý příběh jeho tvůrce, u Stavovského divadla jsme se dozvěděli o jeho významu pro národní obrození i pro kariéru Wolfganga Amadea Mozarta. Nejnovější české dějiny přiblížila průvodkyně na Václavském náměstí a před Obecním domem, odkud se vydáváme do volně přístupné baziliky sv. Jakuba a po pauze na občerstvení do židovského města. Prohlídka končí u Rudolfina, kde se loučíme a každý z nás odměňuje slečnu za její snahu.

Odměna za několik tisíc korun 

Průvodkyně mohla vybrat průměrně dvě až tři stovky za člověka, celkem tedy tak čtyři až pět tisíc korun. To je i po odečtení zmíněné provize víc než obvyklý výdělek průvodců s licencí.

Ti proto považují služby typu freetour za nekalou konkurenci. Letos v zimě kvůli tomu spolek průvodců interpeloval pražské zastupitele, kterým také předal petici s požadavkem „vymezit městskou vyhláškou kvalifikační předpoklady pro výkon průvodcovské činnosti“.

Pro podnikavce meeting pointy 

Podle kritiků umožňuje chybějící legislativa „parazitování nejrůznějších subjektů na úkor města a jeho obyvatel“. Petenti těmito „parazity“ míní početné skupiny lidí z celého světa, kteří s deštníky permanentně postávají na Staroměstském náměstí a v okolí, kde lákají turisty na freetours. Cizinci propagující projížďky autobusem se dokonce prezentují jako charita.

Oficiálně mají tito podnikavci vymezené meeting pointy, ve skutečnosti se ale kvůli velkému počtu pohybují i daleko od nich. „Problém je i to, že hlavní meeting point je hned u centrály CzechTourism a zahraniční turisté to mohou mylně považovat za státem podporované aktivity,“ upozorňuje Jana Horníková, držitelka oficiálního městského průkazu Průvodce Prahou.

Kontrolují hlavně Čechy s licencí  

Podle Horníkové většinou úřady nejsou schopné zjistit, jestli vůbec ve freetours pracující cizinci ze zemí mimo EU pobývají v Česku legálně a jestli tady platí nějaké daně a odvody. „Živnostenský úřad se podle mě zaměřuje při kontrolách hlavně na Čechy, s nimiž se lépe domluví. Na druhou stranu nám současné vedení Prahy slíbilo, že ještě letos předloží Poslanecké sněmovně návrh na regulaci průvodcovských služeb. Stále doufáme, že zvítězí zdravý rozum a konečně si Česká republika začne více vážit svého kulturního dědictví,“ dodává Horníková.

JANA HORNÍKOVÁ, která provádí turisty po Praze už 20 let, řekla Deníku:Zakázek máme o dost méně
Na začátku kariéry v letní sezoně někdy zvládla až tři okruhy denně. Dnes je situace složitější. Průvodci s licencí přicházejí o práci, protože se na trh dostávají amatéři, někdy označovaní jako freetours.

Co vám vlastně na freetours vadí?
Nekritizujeme konkrétně jen podnik zvaný freetours. V historickém centru Prahy nabízí přímo na ulici nejrůznější služby mnoho různých subjektů. A nejsou to jednotlivci, ale stovky, možná tisíce lidí, kteří v České republice trvale nežijí. Nabízejí své služby fiktivně zdarma nebo dokonce jako charita, což je samozřejmě podvod, protože pak vyžadují peníze formou spropitného. Není tedy pravděpodobné, že by platili povinné odvody jako místní podnikatelé. Na rozdíl od nás nemají žádnou profesní kvalifikaci.

Proč v oboru panují takové podle vás tristní podmínky?
Dnešní nekontrolovatelná anarchie je především důsledkem toho, že od roku 2008 není průvodcovství vázaná živnost, ale volná. To prosazoval zejména Tomio Okamura, aby si uvolnil prostor pro své tehdejší podnikatelské aktivity. Dnes může průvodce tedy dělat naprosto kdokoliv.

Jak fungujete vy, „oficiální průvodci“?
Jsme pod mnohem větší kontrolou. Pracujeme jako OSVČ na zakázku pro cestovní kanceláře a všechny honoráře fakturujeme. Celý turistický ruch se radikálně proměnil. Turistů je víc, ale rozhodují se, kdy a kam pojedou až na poslední chvíli. Pro informace a zajišťování služeb využívají internetovou nabídku a nechtějí utrácet zbytečně. Máme o dost méně zakázek a navíc nelze práci plánovat dopředu. Často mi nečekaně zavolají ráno z agentury, zda mohu vyzvednout klienty ještě týž den, nejlépe ihned.

Kolik si vydělá oficiální průvodce?
Odměny nejsou jednotné. Nejméně dostávají průvodci s běžnějšími jazyky, o dost lépe jsou na tom lidé například s japonštinou nebo švédštinou. Většinou se ale odměna pohybuje od devíti set zhruba do dvojnásobku za obvykle čtyřhodinovou pěší prohlídku, mínus daň a odvody, jak jsem už říkala. Naše práce je navíc sezonní, v zimě pro nás agentury práci téměř nemají, ale naháněči v centru Prahy pracují stále a neúnavně odchytávají zahraniční turisty. Neoficiální cesta je pochopitelně z čistě finančního hlediska atraktivnější jak pro průvodce, tak pro klienta, který může zaplatit za freetour méně než u oficiální agentury.

Autor: Jan Prokeš

17.4.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 22 160 Kč

Odborní pracovníci bezpečnostních systémů a ochrany údajů pověřenec/pověřenkyně pro ochranu osobních údajů. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22160 kč, mzda max. 33300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: požadavky:, VŠ vzdělání v magisterském nebo bakalářském studijním programu, praxe ve veřejné správě výhodou, praxe v oblasti ochrany osobních údajů výhodou, znalosti v oboru právo nebo IT výhodou, znalost právních předpisů, zejména vztahujících k ochraně osobních údajů (např. Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 a Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/680, zák. č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a o změně některých zákonů, aj.), samostatnost, pečlivost, spolehlivost, komunikativnost, aktivní přístup k řešení problémů rychlé, věcné a konstruktivní jednání, znalost anglického jazyka výhodou, státní občanství ČR, občanství jiného členského státu EU nebo občanství státu, který je smluvním státem Dohody o Evropském hospodářském prostoru, trestní bezúhonnost, splnění podmínek ustanovení § 17 odst. 2 a odst. 3 zákona č. 201/2002 Sb., , charakt. místa:, , komplexní zajištění funkce pověřence pro ochranu osobních údajů dle nařízení Evropského parlamentu a Rady 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů , implementace požadavků Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 a souvisejících předpisů , poskytování poradenství a informací Úřadu jako správci a zpracovateli osobních údajů. Pracoviště: Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových - 001, Rašínovo nábřeží, č.p. 390, 128 00 Praha 28. Informace: Martina Agyagosová, +420 225 776 686.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 14 900 Kč

Číšníci a servírky 51310 Číšníci a servírky. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kont. osoba: Ngoc Duong Khuc, První kont.: emailem na lucie.doan@advokati-ceva.cz. Pracoviště: Ngoc duong khuc 001, Libušská, č.p. 319, 142 00 Praha 411. Informace: Ngoc Duong Khuc, .

Administrativa - Tajemník/tajemnice AK 25 000 Kč

Tajemník AK Zavedená pražská advokátní kancelář hledá samostatného a flexibilního člověka na pozici tajemník/tajemnice. Obsahem práce je podpora týmu právníků a řízení chodu kanceláře.

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 20 000 Kč

Elektromechanici elektrických zařízení (kromě zařízení v dopravních prostředcích) SERVISNÍ ELEKTROMECHANIK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Advanced Technology Group je technologicky vyspělá firma s jedinečným komplexním portfoliem v oboru průmyslové kvality. Jedním z hl. produktů je zakázková výroba zařízení a komplexních systémů pro defektoskopické zkoušení dílů zejm. z leteckého a automobilového průmyslu. Dále poskytujeme kompletní NDT služby atd. , , PRACOVNÍ NÁPLŇ, -Samostatné řešení servisních zásahů na námi vyráběných zařízení (zakázková výroba), -Realizace servisů jak v naší společnosti, tak u zákazníků (ČR,zahraničí), -Komunikace se zákazníky, -Podpora oddělení výroby při výrobě/instalaci zařízení (elektroservis, kalibrace), , PŘEDPOKLADY, -Min. SŠ technického zaměření, -Orientace v technické dokumentaci,elektroschématech, -Aktivní a odpovědný přístup,ochota učit se novým věcem, -AJ:komunikativní úroveň, -Znalost PLC výhodou, -Platné oprávnění dle vyhlášky 50/1987 výhodou, , NABÍZÍME, -Zaměstnání u stabilní, české, mezinárodně uznávané společnosti s perspektivním portfoliem, -Práce na plný úvazek, jednosměnný provoz, -Služební cesty, -Částečně flexibilní pracovní doba, -Pestrá a atraktivní práce, -Možnost odborného a kariérního růstu, -Mzda odpovídající zkušenostem a schopnostem, -Příspěvek na důchodové spoření, -Jazykové kurzy, -Odborné školení, -Pravidelné společenské-sportovní akce, -Přátelské prostředí středně veliké firmy, , NÁSTUP. Pracoviště: A t g s.r.o.(advanced technology group,spol.s r.o.) - 003, Toužimská, č.p. 771, 199 00 Praha 99. Informace: Marie Netušilová, +420 273 037 611.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Brutální napadení barmana.
7

Skupinka cizinců brutálně zbila číšníka v centru Prahy. Pátrá po ní Policie

V lesoparku Letňany vznikly nové singtrailové trasy
16

V Letňanech vznikly trasy pro singtrailovou cyklistiku. Stály Prahu 3,9 milionu

Vyfoťte pražskou přírodu a ukažte ji světu. Začíná projekt City Nature Challenge

Fotíte rádi zvířata či rostliny? Díky projektu City Nature Challenge 2018 máte jedinečnou příležitost ukázat celému světu unikátní pražskou přírodu. Stačí si jen nainstalovat mobilní aplikaci. Akce se zúčastní celkem 68 měst z různých koutů planety, která budou bojovat o největší počet fotografií.

Očkujte se proti encefalitidě i meningitidě, radí lékaři

Nemocných klíšťovou encefalitidou přibývá v Praze nejvíc z českých krajů. Češi podle lékařů stále podceňují očkování jako nejlepší prevenci. 

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Potyčku, která se v lednu tohoto roku odehrála v pražském Top Hotelu po prezidentských volbách, vyhodnotila policie jako přestupek proti občanskému soužití. Věc bude řešit správní úřad v Praze 4. Výjimkou je počínání podnikatele Karla Slezáka, který v únoru zemřel a policie jeho případ odložila. V pondělí o tom informovala média policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Debakl Komety, bitva u Veveří a mladí virtuosové z Trutnova: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 14. až 15. dubna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT