Ty budou více dohlížet na přechody pro chodce, aby cesta do školy byla bezpečnější.

Jejich hlídání je obzvlášť intenzivní nejen první den školy, kdy si jak děti, tak i řidiči musejí opět zvykat na zcela jiný režim, ale dohled nad přechody bude pokračovat

167 přechodů okolo 153 škol

I v dalších dnech zářijového týdne, připomněl Rudolf Rubeš z centrály pražské městské policie. Z řad strážníků se podle jeho slov zapojí do tohoto opatření celkem 253 mužů a žen, kteří již s předstihem mají pečlivě naplánováno, kam se postaví. To potvrdil i ředitel Městské policie Praha Eduard Šuster.

„Jednotlivá obvodní ředitelství úzce spolupracují s vedením škol a na základě jejich informací strážníci hlídkují i u přechodů, které nejsou přímo u škol a školských zařízení, ale žáci přicházející do školy je často využívají," připomněl Šuster.

V prvních dnech školního roku tak strážníci ohlídají celkem 167 přechodů v okolí 153 základních škol. Od druhého zářijového týdne pak dojde na běžný „školní" režim. Ve dnech školního vyučování, ať pálí slunce, prší nebo řádí sněhová fujavice, totiž strážníci hlídající bezpečnost stojí u vybraných zeber poblíž pražských škol na 110 místech. „Každý všední den; vždy v době, kdy jdou děti do školy: v čase od 7.15 do 8.00," připomněl Rubeš.

Policisté poučí děti

Policie ČR se začátkem školního roku odstartuje další vlnu celostátní preventivní kampaně nazvané Zebra se za tebe nerozhlédne. Ta už je tradicí; letos se koná osmým rokem, připomněl Ladislav Beránek z ředitelství pražské policie. Dopraváci společně s policejními preventisty budou podle jeho slov působit u vybraných přechodů pro chodce v blízkosti základních škol nejenom ráno, ale i v odpoledních hodinách.

„Na těchto stanovištích se zaměří zejména na dodržování pravidel v silničním provozu a to ze strany chodců i motoristů," konstatoval Beránek. Především se ale soustředí na školáky, s nimiž budou hovořit o zásadách bezpečného pohybu v silničním provozu. Protože s odměnou to je vždycky lepší nežli bez ní, pro děti jsou připraveny i drobné dárky.

Zraněných dětí přibylo, malých viníků ubyloDopravních nehod končících srážkou s dítětem loni pražští policisté zaznamenali 96. Meziročně to představuje nárůst o 10 nehod (o 11,6 %). Jedna z nehod dětských chodců loni přinesla úmrtí; 16 dětí bylo zraněno těžce (nárůst o 2 osoby, to jest o 14,3 %) a 83 dětí bylo zraněno lehce (nárůst o 13 osob, tedy o 18,6 %). Nehod, které přímo zavinily děti, šetřili loni pražští policisté 35 (zde to představuje pokles o 25 nehod, tedy o 41,7 %). Nikdo při nich nezemřel; 5 osob bylo zraněno těžce (pokles o 8) a 29 utrpělo lehčí poranění (pokles o 16). 
Zdroj: Ladislav Beránek, Policie ČR Praha