On-line ke koronaviru najdete ZDE

„Nové místo pro karanténu bezdomovců sousedí s již fungujícím stanovým městečkem v pražské Troji. V jedné části jsou ti, kterým byla nařízena karanténa, v části druhé jsou pacienti s potvrzeným nemocněním COVID-19, ale průběh onemocnění není takový, aby museli být hospitalizováni,“ popisuje projekt náměstek primátora pro bezpečnost Petr Hlubuček.

Ilustrační foto.
Uchýlí se bezdomovci během nákazy do karlínských kasáren? Praha o tom uvažuje

Z nařízení vlády vyplývá povinnost města postarat se o lidi bez domova na svém území. Město je tedy povinno zajistit izolaci nemocných a karanténní režim lidí s podezřením na nákazu.

„Nové stanové místo je mimo zastavěné území, čímž se bude minimalizovat riziko další nákazy. S ohledem na fakt, že v této lokalitě je již dočasné zázemí pro lidi z uzavřených ubytoven, jedná se nejen z pohledu hygienického, ale i z pohledu zajištění bezpečnosti, o efektivní řešení,“ doplňuje Hlubuček.

Showpark v pražské Holešovické tržnici
Vystřídají bezdomovci prostitutky? Primátor vyzval k vyklizení ShowParku

Praha se tuto skupinu lidí již snažila umístit na jiná místa. Jedním z nich byly i prostory bývalého erotického podniku Showpark v Holešovicích, ty však neměly vyhovující hygienické podmínky. Uvažovalo se i prázdném objektu bývalých kasáren v Karlíně nebo stavbě stanového městečka na Rohanském ostrově.

Nakonec sešlo i z pokusu koncentrovat tyto osoby v budově bývalého učiliště v Písnici. Tento návrh vyvolal značnou nelibost u místních obyvatel a málem způsobil další roztržku v magistrátní koalici.

Bezdomovec. Ilustrační foto
Krizový štáb chce poslat nakažené bezdomovce do Písnice. Starosta i lidé se bojí