„Veřejná prostranství mají už ve svém názvu zakotven statut jakési nezávislosti. V případě, že lidé neporušují zákony, není možné je odněkud vykázat i když třeba jejich vůně není okolí příjemná,“ uvedl mluvčí Prahy 5 Jan Šlajs.

Nepořádek a agresivita

Většině místních ovšem jejich přítomnost vadí. Kritizují, že bezdomovci dělají kolem sebe nepořádek, opíjejí se a jsou agresivní. Mají také strach z nárůstu kriminality.

Podle Šlajse si radnice dříve občas najímala bezpečnostní agenturu, která centrální části Prahy 5 monitorovala a hlídala. Nyní už občany odkazuje pouze na městskou policii.

„Když mají pocit, že je někdo obtěžuje nebo porušuje zákony, ať se obrátí na linku 156 nebo přivolají nejbližšího strážníka,“ dodal Šlajs. Problém bezdomovectví by se totiž podle něho měl řešit v rámci celého města. Pražský radní Jiří Janeček (ODS), který je pro tuto oblast kompetentní, po upozornění Deníku přislíbil, že do místa vyšle terénní pracovníky.

„Ti zjistí, jací lidé se tam scházejí, z jakého důvodu a nabídnou jim pomoc. Pokud ani to nezabere, bude je následovat městská policie,“ nastínil postup Janeček a doplnil, že pokud budou tito lidé opilí, může je nechat převést na záchytnou stanici.

V rámci celopražské koncepce bezdomovectví proběhlo v minulých měsících sčítání těchto lidí. Podle údajů magistrátu a městské policie jich v pátém městském obvodu žije 128. Město zmapovalo přesné lokality a nyní se chystá oslovovat majitele těchto pozemků a budov, aby je zabezpečili proti vnikání bezdomovců.

S lidmi bez domova je spojen i další problém Smíchova, a to je nepořádek. V parcích i ulicích po nich prý zůstávají krabice od vína, nedopalky a další nepořádek. Podle radního Prahy 5 pro životní prostředí Petra Horáka (ODS) se denně uklízí 180 tisíc metrů čtverečních.

„Bohužel se často stává, že úklidová firma dopoledne uklidí a odpoledne to už není vidět,“ podotkl Horák. Další úklidové služby už ale radnice zajišťovat prý nemůže. Nemá na to údajně peníze. „Musely by být převedeny z jiných kapitol rozpočtu,“ doplnil Horák.