V rámci dlouhodobého programu analyzují výskyt a potřeby lidí bez domova v jednotlivých městských částech, ve čtvrtek v noci přišla na řadu „dvojka“. „Mám pro vás dobrou a špatnou zprávu,“ přivítal reportéry Deníku Richard Tauer z pražské městské policie. „Dobrá je ta, že se podařilo bezdomovce z tohoto obvodu vytlačit, špatná pro vás, protože toho asi moc neuvidíte.“ Bohužel, nebo pro městskou část spíš naštěstí, měl skutečně pravdu.

Během kontroly parků na území obvodu jsme nenarazili na žádného nocujícího bezdomovce. „Přes den tu na někoho narazíte žebrat, ale nikdo tu stabilně nebydlí,“ vysvětlovali strážníci mezi usilovným prohledáváním křovisek v parcích. „My i péčéerka (Policie ČR) se je snažíme vytlačovat, jakmile se někde objeví. Na druhou stranu je pravda, že na našem území je míst, kde by mohli být podstatně méně, než v jiných částech města,“ popisovali situaci na svěřeném území.

První náznak úspěchu se naskytl po nuselským mostem nad Folimankou, kde si ve stráni pod převisem betonové konstrukce někdo vybudoval hnízdečko vystlané nedefinovatelnou změtí hadrů a jiných odpadků. „Tady jich bývalo plno, ale zaměřili jsme se na to a už tu byl klid. Tenhle bude nový, vrátíme se ho zkontrolovat ještě jednou ráno, až bude „doma“, komentovali místo během prohledávání okolí strážníci. Jediné místo, kde se bezdomovci vyskytovali, byla opuštěná ubytovna na kraji Havlíčkových sadů. Při vstupu do budovy udeřil do nepřipravených nosů silný zápach lidských výkalů. „Dole s… a nahoře bydlej,“ glosoval stručně návyky obyvatel jeden ze strážníků.

„Policie, připravte si doklady!“ bušila hlídka na dveře zpustlých pokojů, většinou plných harampádí a markomanských propriet. V první místnosti bydlí „starousedlíci“. „Ty známe, ty jsou tu dlouho, ale vzadu jsou nějací noví.“ Čtveřice rozespalých vandráků a jeden štěkající pes trpělivě čekali na prověření jejich dokladů, která nic závadného nenašla. „Jednou jsme tu našli dívku v pokročilém stadiu těhotenství, žila tady s nimi. Nepohodla se s rodiči, utekla a radši byla v tomhle. Zavolali jsme tenkrát její rodiče, ať si pro ní přijedou,“ kroutí hlavou strážník a baterkou neutále prohledává zákoutí domu.

Celý projekt, který by měl městu dát jasnější obrázek o potřebách a a skladbě lidí bez domova v hlavním městě, se uzavře do konce roku. „Je to spíš sledování kvalitativních hledisek, proč tito lidé nevyužívají mšstem nabízené služby a naopak, jaké mají potřeby a jak nabídku jejich poptávce přizpůsobit,“ stručně vysvětlila program zástupkyně ředitele pražského centra sociálních služeb Ludmila Tomešová.