Srdce bohu, ruce lidem. Taková je filozofie Armády spásy, která funguje celoročně, ale v zimě jde o naléhavější sdělení. Během chladného počasí nejde jen o pomoc, ale přímo o záchranu života. Tato slova potvrdila i nedávná událost na Karlově náměstí, kde přišel o život na následky umrznutí člověk bez domova.

Služby poskytované Armádou spásy budou v zimních obdobích nad rámec toho, co organizace poskytuje v průběhu roku. Po celé republice je schopná zajistit pomoc 2500 lidem. V Praze pak disponuje 240 lůžky.

Co nabízí program volné židle? 

„Hlavní aktivitu, kterou budeme poskytovat, je program volné židle," uvedl národní ředitel sociálních služeb Armády spásy Jan F. Krupa. „Znamená to, že lidé přijdou do místnosti, kde se topí, a tam přečkají noc," vysvětlil. Počet lidí, kterým budou schopni pomoci, se tak zvýší o dalších sto.

Cílem programu je zachránit život lidem, kteří žijí na ulici a v mrazivých dnech jsou vystaveni daleko těžším zkouškám než jindy. „Dáme jim teplý nápoj, základní občerstvení a kontakt na sociálního pracovníka," řekl.

Na mnoha místech dochází k rozšíření provozu

Spolupráci se sociálním pracovníkem považuje organizace za klíčovou. Lidem to mnohdy může pomoci dostat se z nelehké životní situace. Přístup klientů je ale individuální. „Řada z nich už ztratila naději, že se jejich situace dá vyřešit," podotkl Jan F. Krupa.

Snahou je tedy oslovit skupinu lidí natolik, aby službu využívala dlouhodobě. Jednou z novinek pro letošní rok u Armády spásy je převzetí odpovědnosti za provoz osmdesátilůžkové noclehárny na Vackově v Praze 3. Na mnoha místech také dochází k rozšíření provozu center. „Kde jsme působili jen v pracovních dnech, budeme nyní i o víkendech," uvedl ředitel s tím, že je potřeba prodloužit dobu, ve kterou se lidé mohou před mrazy schovat.

Terénní pracovníci poradí i pomohou

Už čtvrtým rokem bude od prosince do března v Praze fungovat noční terénní program. Zajišťují ho dva pracovníci, kteří autem objíždí městské části. „Potkají-li někde člověka bez domova, osloví ho," řekla vedoucí sociálních služeb Michaela Skopová. Pokud dotyčný svolí, má zajištěné ubytování. „Je-li to v našich silách, dokonce ho na místo i převezeme," vysvětlila. Odmítne-li ale dotyčný převoz, služba ho nadále monitoruje, aby se přesvědčila, že je v pořádku.

Nejčastějším důvodem, proč lidé na ulicích odmítají převoz do noclehárny, bývá obava z davu, který ho na místě čeká. „Noclehárny jsou velkokapacitní. Snížit kapacitu ale v zimě nelze," doplnila Michaela Skopová. Další obavou, kterou lidé mají, je, že ve chvíli, kdy odejdou ze svého místa na ulici, obsadí ho někdo jiný.

Služba by měla existovat v každém krajském městě 

Armáda spásy také bojuje za to, aby vláda přijala zákon o sociálním bydlení. „Mohlo by to pomoci vrátit tyto lidi zpět do společnosti," uvedl Krupa. Podle něj je ale potřeba, aby se do projektu zapojila celá republika.

„Jinak nejsme schopni poptávku ošetřit," vysvětlil. Do budoucna by se organizace chtěla více zaměřit na lidi bez domova seniorů. „V každém krajském městě by tato služba měla existovat," tvrdí ředitel.

Někteří lidé se svou situaci snaží řešit

Jeho slova dokládá případ Dany Vadinové, která prošla několika službami Armády spásy. Kvůli těžkému postižení kloubů se navíc špatně pohybuje. „Ocitla jsem se na ulici bez práce a bez peněz," řekla.

Spolupracovala ale se sociálním pracovníkem a snažila se svou situaci řešit. Už tři roky bydlí s přítelem v Ostravě v bytě, který jí zajistila právě Armády spásy.

Veřejnost opovrhuje lidmi bez domova 

„Všichni mají šanci bydlet, jako já. Naše problémy přestaly," uvedla. I proto je vděčná za pomoc ostatních. Poukazuje tím na fakt, že veřejnost lidmi bez domova opovrhuje. Lze to ale společnosti vyčítat? „To ne. Podíl viny neseme i my sami," přiznala Dana Vadinová.

Uvědomovala si ale, že přijmutím pomoci někoho jiného přebírá pocit zodpovědnosti za to, aby ty, kteří jí věří, nezklamala? „Jistě, bála jsem se, že zklamu sebe i ostatní, ale povedlo se," dodala na závěr.

Armáda spásyPo celé republice má organizace pro lidi bez domova 2500 míst. V Praze pak 340.
Minulý rok pracovníci zaznamenali 21 tisíc návštěv. Letos očekávají navýšení kontaktů až na 30 tisíc.
Loni činily náklady na provoz přes 866 tisíc korun.
Třeba noclehárna Vackov v Praze 3 bude otevřena denně od 20 do 8 hodin.

Čtěte také: Lidé na Václavském náměstí uvidí výstavu s příběhy bezdomovců