Noční teploty mají podle meteorologů i v příštích dnech klesat pod mínus deset stupňů Celsia. Dlouho trvající mrazy podle Tomešové ale zásadní vliv na obsazenost nocleháren nemají. „Nezáleží na stupních teploty, ale na vlhkosti. Nejhorší je, když začne sněžit nebo padat zmrzlý déšť," vysvětlila.

Muž málem nepřežil

Berle, plastové láhve, nějaká krabice, batoh – a pak už jen provizorní matrace. Víc nic. Pokrývka žádná, na přikrytí pouze jasná obloha. Tak to v pátek ráno vypadalo poblíž stanice metra Vltavská, kde často nacházejí útočiště lidé bez přístřeší. Přespává tam i muž, kterého lidé našli silně podchlazeného. Nocoval jen v tom, co měl na sobě, přestože teplota poklesla hluboko pod bod mrazu. „Málem nepřežil," konstatovala Irena Seifertová z centrály městské policie.

Strážníky z Prahy 7 přizvali na místo záchranáři. Vyžádali si jejich pomoc kvůli manipulaci s pacientem v poměrně složitém terénu. „Čtyřicetiletého muže, kterého velmi dobře znají, pomohli kolegové přenést do sanitky," připomněla Seifertová. S tím že muž putoval do nemocnice.

Podchlazený bezdomovec. | Video: Městská policie Praha

Mnoho lidí služby nocleháren odmítá využít 

Kvůli chladných nocím přesto už Praha zrušila poplatek za přenocování na lodi Hermes a přes noc jsou od minulého týdne otevřená i dvě denní nízkoprahová centra. O mrazivém prvním lednovém víkendu pražští záchranáři vyjížděli k jedenácti podchlazeným, zima se pravděpodobně stala osudná čtyřem z nich.

V Praze se pohybuje několik tisíc lidí bez domova. Ubytovny, azylové domy a zimní noclehárny mohou přijmout kolem 800 lidí. Kapacity jsou ale přesto většinou dostatečné. Mnoho lidí totiž podle odborníků služby nocleháren využít odmítá, nechce se přizpůsobit pravidlům třeba ohledně pití alkoholu nebo zákazu vstupu psů. Těm pomáhají terénní pracovníci.

Sbírku nového oblečení pořádá i ogranizace Naděje 

Lidé snaží bezdomovcům pomoci například darováním oblečení. Nepotřebné oblečení věší na stromy například v Dejvicích, na Andělu či u hlavního nádraží. Sbírku nového oblečení pořádá také organizace Naděje, lidé je mohou nosit do jejích center na Žižkově, v Záběhlicích nebo ve Stodůlkách.

Potřeba jsou zejména trička, spodní prádlo a ponožky. Shromažďují se i staré deky, spacáky nebo přikrývky. V příštím týdnu mohou lidé nosit nepotřebné oblečení také na radnici Prahy 1.

Čtěte také: Denní centra nabídnou zázemí lidem bez domova i v noci